Hacker çetesi çökertildi: Onlarca ünlüyü mağdur etmişlerdi

İstanbul Emniyeti tarafından gerçekleştirilen operasyonla birçok ünlünün hesaplarına sızıp ele geçiren daha sonrada satmaya çalışan çete çökertildi.


Hacker çetesi çökertildi: Onlarca ünlüyü mağdur etmişlerdi

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen fishing operasyonunda 29 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Türkiye’de son dönemde gittikçe daha fazla artan olta yöntemi ile sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi ve hacklenmesi olayları üzerine bunların birçoğundan sorumlu olan hackerlara düzenlenen baskın sonucunda 2’si sabıkalı toplamda 29 kişinin gözaltına alınarak emniyette işlemlerinin yapıldığı belirtildi.

ÜNLÜLERİ HEDEF ALMIŞLAR

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin başarılı operasyonu sonrasında yaşları henüz 18-25 arası değişen hackerların, fishing adı altında olta yöntemini kullanarak ünlülerin sosyal medya hesaplarını çaldıkları ve bunları belirli paralar karşılığında sattıkları, belirli mesajları yaymakla tehdit ederek para aldıkları ve benzeri dizi sahneleri hakkında bilgi verdikleri, yeteneklerini kötüye kullandıkları açıklandı. Şahısların yapmış olduğu saldırılar ve illegal işlemlerden dolayı birçok kişi mağdur olmuştu.

ONLARCA ÜNLÜ MAĞDUR

Çetenin 29 kişi bir olarak çalıştıkları ve daha önce Tamer Karadağlı, Gamze Özçelik, Berk Oktay ve ünlü sunucu Seda Akgül’ün sosyal medya hesaplarını ele geçirerek ünlülere zor dakikalar yaşattıkları belirtiliyor. Çetenin bugüne kadar ele geçirdiği hesap sayısının çok fazla olduğu ifade edilirken, sadece ünlü hesaplara ve ünlü isimlere karşı fishing yöntemi ile hesapları ele geçirdikleri belirtiliyor. Bu işlemler neticesinde çetenin ne kadar bir gelir elde ettiğine dair net bir bilgi bulunmuyor.

Yazar: Yusuf Bucak

Yusuf Bucak
1965 Erzurum doğumlu olan Yusuf Bucak gündemi her alanda takip ederek yazıya dökebilen başarılı bir yazardır. Bucak, İstanbul Üniversitesi'nde gördüğü eğitimin ardından genç yaşlarında haber sektörüne girerek yazarlık yapmaya başlamıştır.

İlginizi Çekebilir

Sedat Peker’in adamları sorguya alındı

Sedat Peker’in adamları sorguya alındı

İnternet üzerinden Sedat Peker'e küfürlü konuştuğu gerekçesiyle dövülen vatandaş için EGM harekete geçti.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz