Hacker çetesi çökertildi: Onlarca ünlüyü mağdur etmişlerdi

İstanbul Emniyeti tarafından gerçekleştirilen operasyonla birçok ünlünün hesaplarına sızıp ele geçiren daha sonrada satmaya çalışan çete çökertildi.


Hacker çetesi çökertildi: Onlarca ünlüyü mağdur etmişlerdi

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen fishing operasyonunda 29 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Türkiye’de son dönemde gittikçe daha fazla artan olta yöntemi ile sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi ve hacklenmesi olayları üzerine bunların birçoğundan sorumlu olan hackerlara düzenlenen baskın sonucunda 2’si sabıkalı toplamda 29 kişinin gözaltına alınarak emniyette işlemlerinin yapıldığı belirtildi.

ÜNLÜLERİ HEDEF ALMIŞLAR

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin başarılı operasyonu sonrasında yaşları henüz 18-25 arası değişen hackerların, fishing adı altında olta yöntemini kullanarak ünlülerin sosyal medya hesaplarını çaldıkları ve bunları belirli paralar karşılığında sattıkları, belirli mesajları yaymakla tehdit ederek para aldıkları ve benzeri dizi sahneleri hakkında bilgi verdikleri, yeteneklerini kötüye kullandıkları açıklandı. Şahısların yapmış olduğu saldırılar ve illegal işlemlerden dolayı birçok kişi mağdur olmuştu.

ONLARCA ÜNLÜ MAĞDUR

Çetenin 29 kişi bir olarak çalıştıkları ve daha önce Tamer Karadağlı, Gamze Özçelik, Berk Oktay ve ünlü sunucu Seda Akgül’ün sosyal medya hesaplarını ele geçirerek ünlülere zor dakikalar yaşattıkları belirtiliyor. Çetenin bugüne kadar ele geçirdiği hesap sayısının çok fazla olduğu ifade edilirken, sadece ünlü hesaplara ve ünlü isimlere karşı fishing yöntemi ile hesapları ele geçirdikleri belirtiliyor. Bu işlemler neticesinde çetenin ne kadar bir gelir elde ettiğine dair net bir bilgi bulunmuyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Ünlülerin çıplak resimlerini ifşa eden hacker grubuna hapis cezası

Ünlülerin çıplak resimlerini ifşa eden hacker grubuna hapis cezası

Ünlülerin iCloud hesaplarını ele geçirerek çıplak resimlerini yayan hackerların cezası belli oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz