Hakim ve savcılar için 35 yaş askerlik düzenlemesi!

15 Temmuz’un sonrasında mesleğe kabul edilen 5 binin üzerinde hakim ve savcının önemli bir bölümünün askerliğini yapmaması üzerine, imzalanan protokolle yargı mensuplarının askere gönderilmeleri 35 yaşına kadar ertelendi.


Hakim ve savcılar için 35 yaş askerlik düzenlemesi!

Milli Savunma ve Adalet bakanlıkları ile Hâkimler ve Savcılar Kurulu ( HSK) arasında, askerlik hizmetini yapmamış yargı üyelerinin askere sevklerinin ertelenmesine ilişkin protokol imzalandı.

EĞİTİM VE STAJ SÜRELERİ DE KISALTILDI

15 Temmuz darbe girişiminin sonrasında yapılan FETÖ soruşturmaları kapsamında, ortalama 4 bin 500 hâkim ve savcı meslekten ihraç edildi. Adalet Bakanlığı, yargıda oluşan hâkim ve savcı açığını gidermek için peş peşe sınavlar açarken, aday yargı üyelerinin eğitim ve staj sürelerini de kısalttı.

BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ ASKERLİĞİNİ YAPMAMIŞ

Gazete Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre darbe girişiminin sonrasında, 5 binin üstünde yeni hâkim ve savcı mesleğe kabul edildi. Fakat bu adların mühim bir kısmının askerlik hizmetini yapmamış olması, bir defa daha Adalet Bakanlığı ve HSK’yı harekete geçirdi. Bu adların hemen askere alınmasının yargıda ciddi bir boşluk doğuracağı dikkate alınarak, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile temasa geçildi.

ASKERE SEVKLERİ ERTELENECEK

Yapılan değerlendirmelerin sonrasında, 2 bakanlık ve HSK, hâkim ve savcılarla alakalı “sevk tehir protokolü” imzaladı. Protokol uyarınca, hâkim ve savcı adaylığına atanan yükümlülerin askere sevkleri eğitim süresince ertelenecek. Meslek öncesi eğitimlerini tamamlayan hâkim ve savcıların askere sevkleri ise başvuruları halinde 9 ay ertelenecek.

2 BİN 33 HÂKİM-SAVCI

10 sene süre ile geçerli protokole göre, HSK, henüz vatani görevini yapmayan hâkim ve savcıların listesini MSB’ye gönderecek. MSB, listedeki adların askere sevklerini 35 yaşını dolduracakları senenin sonuna kadar erteleyecek. Bu adlar, erteleme süresinin bitiminde, mayıs celp döneminde silah altına alınacak. Bu dönemde silah altına alınmak isteyenler ise HSK’dan alacakları “Askerliğe alınmasında sakınca yoktur” yazısı ile askerlik için başvurabilecek.

HSK, protokol imzasının sonrasında, resen askere sevk işlemlerinin ertelenmesi talebinde bulunulan 2 bin 33 ismi yayınladı. Askerlik hizmetini yapmamış ve söz konusu listede adları bulunmayan hâkim ve savcılar da erteleme için HSK’ya başvuracak.

İlginizi Çekebilir
Hakimin önünde tacize kalkışan adama 3 yıl hapis!

Hakimin önünde tacize kalkışan adama 3 yıl hapis!

İstanbul'da kafe çalıştıran Cengiz S., eski nişanlısıyla "tehdit" davasının görüldüğü esnada, eski nişanlısının kız kardeşi Eda K.'ya öpücük yollayıp göz kırpınca davalık oldu. Cengiz S. hakkında "cinsel taciz"den 3 yıla kadar hapis isteniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz