Hamile çocuk skandalında şimdide dini nikah şoku!

115 hamile çocuk skandalı ile alakalı başlatılan soruşturma da yeni bir gelişme var. Tutuklanan 5 çocuğun Suriyeli olduğu ve hamile kalan kız çocuklarıyla bu kişilerle dini nikahlarının olduğu iddia edildi.


Hamile çocuk skandalında şimdide dini nikah şoku!

İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meydana gelen “115 hamile çocuk skandalı” hakkında geçen hafta tutuklanan 5 çocuğun da Suriyeli ve yaşlarının 15-16 arasında olduğu gün yüzüne çıktı. Tutuklanan 5 çocuktan hamile kalan kız çocuklarının da da Suriyeli olduğu tespit edildi.

Gazete Habertürk’ten Nihat Uludağ’ın haberine göre adliyeye sevk edilen Suriyeli 16 yaşındaki A.C., S.E.D., İ.Ş. ve A.H. ile 15 yaşındaki A.H.’nin, tutuklandığı ifade edildi. Çocuklardan 16 yaşındaki İ.Ş. ve A.H.’nin, yaşıtı olan kızlarla dini nikâhlı oldukları öğrenildi. Mağdur olan öbür kız çocuklarıyla alakalı soruşturma devam ederken, kızların cinsel istismara mı uğradıkları yoksa dini nikâhla evlilik mi yaptıklarının araştırıldığı bildirildi.

2017 senesinde 5 ayda yaşları 18’in altında 39’u Suriyeli, 115 çocuğun hamile olduğunun saptanmasına ve vaziyetin polise bildirilmemesi iddialarına ilişkin, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Başsavcılık, pedagog eşliğinde 50 mağdur ile 20 zanlının ifadesine başvurmuştu. Hamile çocukların vaziyetini yetkililere bildirmeyen 2 sosyal hizmetler görevlisi de daha önce savcılığa ifade vermişti.

Türk hukuk sisteminde, 12 yaşından küçük çocukların ceza ehliyeti ve sorumluluğu bulunmazken, 12-15 yaş arasındaki çocukların cezai ehliyetleri ve uygulanacak tutuklama ve benzeri önlemler birtakım kriterlere bağlı. 12-15 yaş grubunda olan, işlediği suç olan fiilin hukuki mana ve neticelerini “algılama” yahut davranışlarını “yönlendirme” kabiliyetinin gelişmiş olduğu “kusur kabiliyetine ilişkin rapor” ve “sosyal inceleme raporu” ile belirlenen çocukların cezai sorumluğu bulunuyor.

Bu yaş grubundaki çocuklara, işlenen suçun cezasının ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olması vaziyetinde 12 seneden 15 seneye, müebbet hapis cezası yerine 9 seneden 11 seneye kadar hapis cezası verilebiliyor. Öbür cezaların ise yarısı indiriliyor. Fakat her fiil için verilecek hapis cezası 7 seneden fazla olamıyor. 15 yaşını doldurmuş, 18’ini doldurmamış çocukların cezai ehliyeti tam. Fakat verilen ceza üstünden yaş küçüklüğü sebebiyle ceza indirimi yapılıyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz