Hamsisi fiyatları el yakıyor! Zam üstüne zam geldi!

Kilosu 10 liradan satılan hamsi bir hafta içerisinde yüzde 50 oranında fiyat artışı gösterdi. Fiyatların yükselmesine bilinçsiz ağlanma ve hava koşullarının sebep olduğu söyleniyor.


Hamsisi fiyatları el yakıyor! Zam üstüne zam geldi!

Bilecik’te geçen hafta 10 TL’ye satılan Karadeniz hamsisi 1 haftada yüzde 50 zamlandı.

Türkiye’de elverişsiz hava koşullarının yanı sıra denizlerdeki balığın azalması fiyatlarda yüzde 50’ye varan artışa neden oldu. Normal koşullarda balığın en bol ve lezzetli zamanı olan bugünlerde, hava ve deniz koşullarının elverişsizliğinin yanında denizlerde geçen sezonlara göre daha az balık bulunması sebebiyle fiyatlar tavan yaptı. Bu vaziyet, geçmiş sezonlarda çeşit çeşit balığın süslediği tezgahlardaki satışları da olumsuz etkiledi.

Balık fiyatlarında 1 hafta içinde büyük artış meydana geldiğini anlatan balıkçı Batuhan Acar, “Hamsi Karadeniz bölgesinden geliyor. Hamside şu an 15 lira fiyatımız. Geçen yıl bu zamanlar ve geçen hafta bu hamsiyi 10 TL’ye satıyorduk. Bu yıl içinden çok ufaklı çıktığı için şu anda 15 liraya satıyoruz. Onun haricinde öbür palamut balığımız geçen yıl çok boldu, bu yıl ender geliyor. Şu anda 400 gramlık palamutlar 15 lira, 20 lira. Dediğim gibi hamsinin ufağını ayırıp 5 liraya satıyoruz. İri boyunu 15 liraya satıyoruz” şeklinde konuştu.

“KESTANE KARASI DEDİĞİMİZ OLAY OLUYOR VE BALIK PAHALAŞIYOR”

Balıktaki fiyat artışını hava şatlarına bağlayan balıkçı Batuhan Acar, “Bazen hava esiyor, kestane karası dediğimiz olay oluyor. Balıkçılar balığa çıksa da balığı bulamıyorlar, lodos oluyor. Normalde tutması gereken mesela 200 kap, 300 kap balıksa bunu 20 kap, 50 kap balıkla dönüyorlar. O yüzden dolayı tabi balığa da rağbet ok hava soğuduğunda. Balıkların şuanda en yağlı dönemi, en lezzetli dönemi. Yani buzhaneye girmediği dönemi, en lezzetli yiyecekleri zaman. O yüzden dolayı şu anda rağbet olduğu için yani balık çok da çıksa fiyatları yüksek” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞ MARMARA VE EGE HAMSİSİNİ KARADENİZ HAMSİSİ DİYE ALIYOR”

Balıkçı Batuhan Acar, vatandaşları bir konuda uyararak, “Karadeniz hamsisinin fiyatı 15 liradan aşağı bu yıl zor düşer. Ege balığını herkes mesela 10 liraya, 7 liraya alıyorum diyor. İri boy hamsiyi kesinlikle Karadeniz hamsi değildir. Bu gerçek Karadeniz hamsidir. Marmara hamsisini, Ege hamsisini Karadeniz diyerek satıyorlar. Ondan sonra müşterimiz yanılgıya düşüyor. İri hamsi soruyorlar Karadeniz hamsisi diyerek. Ama gerçek Karadeniz hamsisi bu şekilde” şeklinde konuştu.

“KARADENİZ HAMSİSİ SUYUNDAN DOLAYI LEZZETLİ”

Karadeniz hamsisinin suyundan dolayı yağlandığını ve bundan dolayı daha lezzetli olduğunu anlatan Batuhan Acar, “Hava Karadeniz koşullarında biraz daha soğuk olduğu için Karadeniz balığı biraz daha yağlıdır. O yüzden dolayı Karadeniz hamsisi daha fazla rağbet görüyor. Fiyatlar yükselse de yani balığı seven insan fiyatına bakmıyor, tazeliğine bakıyor. Senin getirdiğin balığın güzelliğine bakıyor, ona göre alıyor. Tabi vaziyeti olmayıp alamayanlarda var. Onlar da biraz daha sardalya tarzında 7 liraya sattığımız o da şuanda yani geçen yıl bu aralar mevsimde lezzetini kaybetmişti normalde Kasım ayına kadar mevsiminde lezzetini kaybeder sardalya. Çanakkale bölgesinden sardalya getiriyoruz. Onu 7 lira, 10 lira, 5 lira bolluğuna göre satıyoruz. Düşük bütçeli almak isteyenler bunlardan alıyorlar” şeklinde konuştu.

“OLUMSUZ KIŞ ŞARTLARI NEDENİYLE BALIK FİYATLARINDA ARTIŞ VAR”

Balık almaya müşteri Rasim Yıldırım, hamsinin fiyatının yarı yarıya arttığı belirterek, “Olumsuz kış şartları sebebiyle balık fiyatlarında artış var. Daha önce 10 liraya aldığımız örneğin hamsi şuanda 15 lira. Öbür balıklarda bu fiyat artışları gözle görülüyor. Üretici, tüketici için tabi ki fiyatların düşük olması caziptir. Etin fiyatlarının buraya geldiği zamanda balık fiyatlarından faydalanmak için, balıktan faydalanmak için fiyatların daha aşağı gelmesi gerekiyor. Bunda biraz da balıkçılarında fiyatlarını kar oranlarını biraz daha minimuma indirmeleri daha iyi olur diyerek düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“GEÇEN HAFTA 10 LİRA OLAN HAMSİ BU HAFTA 15 LİRA”

Diğer bir müşteri Dilaver Yüksel ise balık fiyatlarındaki dalgalanmaların balıkçıların havayla ilgili olduğunu söylediklerini söyleyerek, “Geçen hafta 10 lira olan hamsi bu hafta 15 lira. Buda dediğim gibi işte denizden çıkan balığın bolluğu yahut denize girilip, girilmemesiyle ilgili diyerek düşünüyorum. Ama ona karşın balık fiyatları çokta yüksek değil” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Soğuk havalar balık fiyatlarını tavan yaptırdı

Soğuk havalar balık fiyatlarını tavan yaptırdı

Çanakkale'de son zamanlarda etkili olan soğuk hava dalgası balık fiyatlarına vurdu. Hava muhalefeti nedeniyle gırgırlar denize çıkamayınca tezgahlarda balık azaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz