Hastanelerin acil servislerindeki yoğunluk için yeni plan

Hastanelerin son zamanlarda acil servislerinde meydana gelen yoğunluğu azaltmak için yapılan çalışmalarla ilgili Sağlık Bakanı Ahmet Demircan bilgi verdi. Yeni planlamaya göre uzmanların mesai saatlerinde değişiklikler yapılarak yoğunluğun önüne geçilmeye çalışılacak.


Hastanelerin acil servislerindeki yoğunluk için yeni plan

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Uzmanlarımızın mesai saatlerini kaydırarak, acildeki yığılmayı eritmek biçiminde bir planlama yaptık. Vatandaşlarımızın akşam da acilde kendilerine bakılacak, ertelenmeyecek ve acildeki bu yığılmayı çözeceğiz” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığı tarafından, Emirgan Beyaz Köşk’te İstanbul Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın yanı sıra Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve çok sayıda sağlık personeli katıldı. İstanbul’da sağlık alanında mühim konuların konuşulacağı toplantıda Bakan Demircan, belediye başkanlarıyla fikir alışverişlerinde bulundu.

“UZMANLARIMIZIN MESAİ SAATLERİNİ KAYDIRARAK ACİLLERDEKİ YIĞILMAYI ERİTECEK BİR PLANLAMA YAPTIK”

Toplantı öncesi gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Demircan, “Tedavi edici sağlık hizmetlerini verirken bizim karşılaştığımız problemlerden birincisi acillerdeki yığılmadır. İkincisi polikliniklerdir. Üçüncüsü ise yoğun bakım ihtiyacıdır. Acillerde yığılmamız oluyor. Acillerdeki yığılmanın birkaç sebebi var. Sebeplerden biri, elbette ki vatandaşımız kendisini acil hissediyorsa acildir, gelecek biz onu acilde karşılamakla yükümlüyüz. Ama tabi ki biz acile gelecek olan hastalarımızı alan ayrımına tabi tutuyoruz. Mutlaka hemen müdahale edilmesi gereken hasta kırmızı alana alınıyor. Daha kaydı bile yapılmadan, kimliğini belirlemek için koluna bir bilezik takılarak hemen müdahalesi yapılır. İkincisi sarı alan dediğimiz, hızlı bir biçimde müdahale edilmesi lüzumlu dediğimiz hastamızdır. Üçüncüsü yeşil alan hastası. Bu hastalarımız esasında polikliniklerimizde problemleri çözülebilecek hastamızdır. Ve sayı olarak da bu hastalarımız acile gelenlerin çoğunluğunu teşkil ederler. Biz hastalarımıza şuanda git yarın gel dememek için, sen acil değilsin yarın gel, şu saatte gel deme yerine, hastamız acil olmasa da kendisini acil hissediyorsa acildir deyip, o hastamızı hızla muayene etmemiz gerekir. Lüzumlu tetkikleri yapıp lüzumlu reçetesini vermemiz gerekir. Bu sebeple günlük poliklinik kapasitemizin bir kısmını ve poliklinik kapasitemizin üstündeki sayıları, uzmanlarımızın mesai saatlerini kaydırarak, 16.00-23.00 çalıştırmak üzere, – acilde de 20.00 ile 23.00 saatleri arasında oluyor- bu yığılmayı eritmek biçiminde bir planlama yaptık. Vatandaşlarımızın akşam da acilde kendilerine bakılacak, ertelenmeyecek ve acildeki bu yığılmayı çözeceğiz. İkinci bir önlem olarak ise sarı ve yeşil alanda müşahede altına alınan hastayı uzun uzun süre acilde bekletmeyeceğiz. Belli bir süreyle sınırlayıp derhal yukarıya, servise çıkaracağız. Hastamız serviste takip edilecek ki acilde yığılma olmasın” diyerek konuştu.

Acillerdeki yığılmanın bir öbür nedenin de özel hastanelerin acile pek fazla yer ve zaman ayırmaması olduğunu belirten Bakan Demircan, “Özel hastanelerimizin de acile yer ve zaman ayırmalarını temin edecek önlemler alıyoruz, alacağız ve biz acil problemini kısa sürede gündemimizden kaldıracağız. Acillerde meydana gelen mekandaki yetersizlik problemini da çözmek için harekete geçtik. Acillerimiz mekan olarak da rahat ihtiyacı karşılayabilir vaziyete getirilecek. Hastane önlerinde vale bulunduracağız. Hastalarımız geldiğinde otomobilini park etmekle uğraşmayacak. Bu uygulamayı şuanlık 63 hastanemizde uygulamaya başladık bunların 20 tanesi İstanbul’da” dedi.

“2014 SENESINDEN SONRA BİZ FAKÜLTELERDEKİ ÖĞRENCİ KONTENJANINI DÜŞÜRMEK VAZIYETINDE KALACAĞIZ”

Poliklinik ihtiyaçlarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Demircan, “Polikliniklerimizde mekan açısından sıkıntılı olan yerler var. Tabi yeterli sayıda uzman sıkıntısı çekilen yerler de olabiliyor. Bu açıdan bazı yerlerde bu sıkıntı yaşansa da genel olarak poliklinik isteklerini uzun zamana yaymadan biz karşılayacak noktadayız. Bizim doktor açığımız öyle görünüyor ki, bugün ki fakültelerimizin ulaştığı mezun sayısı öngörüldüğünde yakın gelecekte hızlı bir biçimde azalacak. Bizim öngördüğümüz şudur ki, 2014 senesinden sonra biz fakültelerdeki öğrenci kontenjanını düşürmek vaziyetinde kalacağız. Çünkü yeterli sayıda öğrencimiz var. Senelik 11 bin civarında mezun veriyoruz. Bir kaç yıl sonra bu vaziyet pratisyen hekim açığımızı kapatacak, gelen mezun sayısı ve fakültelerdeki öğrenci sayısı. Uzman sayımız da inşallah 2030’lara kalmadan karşılanmış olacak” şeklinde konuştu.

“YOĞUN BAKIM YATAKLARIMIZI VERİMLİ KULLANMIYORUZ”

Yoğun bakım yatağı alanındaki sıkıntılara da değinen Demircan, “Yoğun bakım yatağı esasında Türkiye’nin ihtiyaç duyacağını hesapladığımız yatak kapasitesine ulaşmış vaziyetindeyiz. Yoğun bakım yataklarımızı verimli kullanmıyoruz noktasında konu bizim önümüze geliyor. İhtiyaçtan fazla bir hasta yoğun bakım yatağında tutulursa ihtiyacı olan hasta için orası dolu görünüyor. Burada hastaların fazla zaman kullanmadan uygun zamanda yoğun bakım yataklarını boşaltmaları ve normal odaya alınmaları sağlanır. Ama biz gene de ihtiyaçları gözden geçiriyoruz. İhtiyaç olan yerlerde yoğun bakım yataklarını arttıracağız” ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Ünlü şarkıcı Mustafa Sandal, boşanma aşamasındaki eşi Emina'ya 15 milyonluk villayı bıraktı. Sandal'ın kendisinin de çalışma ofisinde konakladığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz