Haydar el-İbadi bölge için son durum değerlendirmesi yaptı

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Kuzey Irak bölgesinde yaşanan referandum krizi ve Türkiye’nin bölgedeki rolüyle ilgili açıklamalarda bulundu.


Haydar el-İbadi bölge için son durum değerlendirmesi yaptı

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, hükümet sarayında yaptığı basın açıklamasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile diyalog kanallarının kapalı olduğunu ve kendilerinin referandumdan geri adım atılmadığı sürece hiçbir şekilde diyalog kurmayacak olduklarını açıkladı. Türkiye, İran ve Irak Merkezi Hükümeti tarafından destek görmemesine rağmen Barzani yönetimi tarafından yapılan yasal olmayan referandum sonucunda onaylanan bağımsızlık referandumu ile birlikte Kürdistan’ın resmi olarak kurulduğu, ancak ilan edilmediği bilinir hale gelmişti.

ABD DESTEKLİYOR

ABD tarafından arka planda desteklenen ancak desteklenmiyor görünümü verilen Kızey Irak referandumu ile ilgili olarak Irak Başbakanı Haydar el-İbadi tarafından yapılan açıklamaların dahi ABD’nin isteği ile yapıldığı iddia edilmişti. Son birkaç gündür ABD ile Türkiye’nin yaşamış olduğu vize krizi de bazı kesimlerce buna bağlanıyor. ABD’nin Türkiye üzerinde bu şekilde baskı kurarak olaya müdavim olmaktan kaçınmasının amaçlandığı düşünülüyor. Ancak Türk hükümeti kararlılığını ilk gün olduğu gibi devam ettiriyor ve böyle bir bağımsızlık ilanına ve bölgede bir Kürt devleti kurulmasına asla masama gösterilmeyeceği bildiriliyor.

DEAŞ HAKKINDA KONUŞTU

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, DEAŞ’ın bu yıl Irak topraklarında sonunun geldiğini ve bir daha asla Irak topraklarına girmelerine izin verilmeyecek olduğu gibi tamamen bitirilmesi için gerekli çatışmaların ve askeri operasyonların desteklenecek ve hareket edilecek olduğunu açıkladı. Türkiye ile birlikte Suriye’de hareket etmek isteyen İran’ın askeri gücünün Türkiye’ye oranla geride olmasına karşın Türkiye ile etkin bir performans gösterebilecek olduğu düşünülüyor. TSK’nın Suriye’de yaptığı operasyonların ise son hız devam ettiği ve sınırın korunduğu gelen bilgiler arasında.

Yazar: İbrahim Değirmen

İbrahim Değirmen
Yurt dışında yaşayan İbrahim Değirmen yapmış olduğu siyasi haberler ile haber sektöründe adını sıkça duyurmuş bir isimdir. Değirmen, yazarlık yeteneğini siyaset alanı haricinde birçok alanda da sergileyerek başarılı haberlere imza atmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Nabi Avcı 15 Temmuz hainleri üzerinden ABD’ye mesaj verdi

Nabi Avcı 15 Temmuz hainleri üzerinden ABD’ye mesaj verdi

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize krizi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz