Hayvan Üreme Şekilleri Kaça Ayrılır?

Doğada bulunan hayvanlar beslenme, çoğalma ve yavru bakımı açısından birbirinden farklıdır. Canlıların doğması, büyümesi, üremesi ve ölmesine kadar olan süreye hayat döngüsü denir. Bu döngü üreme ile başlar.


Hayvan Üreme Şekilleri Kaça Ayrılır?

Hayvanlarda üreme ise insanlar gibi döllenme sonucu oluşur. Hayvanlarda erkek ve dişi hücrelerinin birleşmesi sonucu döllenme olur. Döllenmiş yumurtaya zigot adı verilir. Zigot oluştuktan sonra bir sonra ki evre olan embriyo safhasına ulaşır. Canlı taslağı böylece hazırlanmış olur. Embriyoyu korumak, büyütmek ve geliştirmek için uygun ortam ve koşullar sağlanmalıdır.

HAYVANLARDA DÖLLENME ÇEŞİTLERİ

A) Dış döllenme: Sperm ve yumurta hücrelerinin suda birleşmesi sonucu oluşur. Bu tip canlılar döllenme şanslarını arttırmak için aynı yerlere çok sayıda üreme hücresi bırakırlar. Döllenme sonucu oluşan canlı taslağının (embriyo) gelişimi suda olur. Bu tip döllenme suda yaşayan canlılar ve omurgasızlarda görülür.

B) İç döllenme: Üreme hücrelerinin (sperm ve yumurta) dişi canlının vücudunda birleşmesi sonucu oluşur. İç döllenme esnasında erkek birey çok sayıda üreme hücresi oluştururken dişi birey az sayıda üreme hücresi oluşturur.

İç döllenme şansı dış döllenme şansına göre oldukça yüksektir. Kuşlar, denizde yaşayan memeliler ile karada yaşayan memeliler ve insanlarda görülür.

GELİŞTİRME ÇEŞİTLERİ

A) Dış gelişme: Yavru anne vücudu dışında gelişir. Çiftleşmeden sonra dişi yumurtalarını bırakır. Kuş ve sürüngenlerin bazıları kuluçkaya yatar. Dişi yumurtayı uygun sıcaklıkta tutar.

B) İç gelişim: Yavru anne vücudunda gelişir. Yavrunun gelişmesi annenin beslenmesi yolu ile sağlanır. Oluşan artıklar anne vücudu ile dışarıya atılır.

BAZI CANLILARDA ÜREME ÖZELLİKLERİ

Balıklar: Balıklar da üreme dış döllenme yolu ile sağlanır. Dişi ve erkek balıklar üreme hücrelerini suyun durgun kısmına bıraktıktan sonra döllenme suda gerçekleşir.

Kurbağalar: Aynı balıklar gibi dış döllenme sonucu ile ürerler. Üreme hücrelerini suya bıraktıkları için çok sayıda yumurta bırakırlar.

Kuşlar: Vücudu tüylerle kaplı olan uçan ve uçamayan canlılardır. İç döllenme yolu ile ürerler. Ve yumurtalarını korurlar. Bu süreye kuluçka dönemi denir.

Memeliler: Yavrularını süt ile besleyen canlılardır. Memeli hayvanlar da üreme iç döllenme sonucu oluşur. Döllenen yumurta ana rahminde gelişmesini sürdürür.

Yazar: Niyazi Topcu

Niyazi Topcu
Niyazi Topcu, 1980 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. 1998 yılından buyana bilişim ve medya sektöründe başarılı çalışmalara imza atmıştır. Siyaset alanında faal olan Topcu, çeşitli habercilik alanında da başarılı haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

POĞAÇA MI? POAÇA MI? POÇA MI? NASIL YAZILIR?

POĞAÇA MI? POAÇA MI? POÇA MI? NASIL YAZILIR?

Bu kelime, bir türlü doğru yazılmayan ve telaffuz edilmeyen kelimelerin başındadır. Sıklıkla severek yediğimiz bir şeyin adını bilmemek olmaz değil mi? Her yerde farklı şekil almış bu kelime nereden geliyor, anlamı nedir bir göz atalım dedik.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz