Hayvan Üreme Şekilleri Kaça Ayrılır?

Doğada bulunan hayvanlar beslenme, çoğalma ve yavru bakımı açısından birbirinden farklıdır. Canlıların doğması, büyümesi, üremesi ve ölmesine kadar olan süreye hayat döngüsü denir. Bu döngü üreme ile başlar.


Hayvan Üreme Şekilleri Kaça Ayrılır?

Hayvanlarda üreme ise insanlar gibi döllenme sonucu oluşur. Hayvanlarda erkek ve dişi hücrelerinin birleşmesi sonucu döllenme olur. Döllenmiş yumurtaya zigot adı verilir. Zigot oluştuktan sonra bir sonra ki evre olan embriyo safhasına ulaşır. Canlı taslağı böylece hazırlanmış olur. Embriyoyu korumak, büyütmek ve geliştirmek için uygun ortam ve koşullar sağlanmalıdır.

HAYVANLARDA DÖLLENME ÇEŞİTLERİ

A) Dış döllenme: Sperm ve yumurta hücrelerinin suda birleşmesi sonucu oluşur. Bu tip canlılar döllenme şanslarını arttırmak için aynı yerlere çok sayıda üreme hücresi bırakırlar. Döllenme sonucu oluşan canlı taslağının (embriyo) gelişimi suda olur. Bu tip döllenme suda yaşayan canlılar ve omurgasızlarda görülür.

B) İç döllenme: Üreme hücrelerinin (sperm ve yumurta) dişi canlının vücudunda birleşmesi sonucu oluşur. İç döllenme esnasında erkek birey çok sayıda üreme hücresi oluştururken dişi birey az sayıda üreme hücresi oluşturur.

İç döllenme şansı dış döllenme şansına göre oldukça yüksektir. Kuşlar, denizde yaşayan memeliler ile karada yaşayan memeliler ve insanlarda görülür.

GELİŞTİRME ÇEŞİTLERİ

A) Dış gelişme: Yavru anne vücudu dışında gelişir. Çiftleşmeden sonra dişi yumurtalarını bırakır. Kuş ve sürüngenlerin bazıları kuluçkaya yatar. Dişi yumurtayı uygun sıcaklıkta tutar.

B) İç gelişim: Yavru anne vücudunda gelişir. Yavrunun gelişmesi annenin beslenmesi yolu ile sağlanır. Oluşan artıklar anne vücudu ile dışarıya atılır.

BAZI CANLILARDA ÜREME ÖZELLİKLERİ

Balıklar: Balıklar da üreme dış döllenme yolu ile sağlanır. Dişi ve erkek balıklar üreme hücrelerini suyun durgun kısmına bıraktıktan sonra döllenme suda gerçekleşir.

Kurbağalar: Aynı balıklar gibi dış döllenme sonucu ile ürerler. Üreme hücrelerini suya bıraktıkları için çok sayıda yumurta bırakırlar.

Kuşlar: Vücudu tüylerle kaplı olan uçan ve uçamayan canlılardır. İç döllenme yolu ile ürerler. Ve yumurtalarını korurlar. Bu süreye kuluçka dönemi denir.

Memeliler: Yavrularını süt ile besleyen canlılardır. Memeli hayvanlar da üreme iç döllenme sonucu oluşur. Döllenen yumurta ana rahminde gelişmesini sürdürür.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Sivas’ta köpekler yemeklerine katılan zehirle öldürüldü

Sivas’ta köpekler yemeklerine katılan zehirle öldürüldü

Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde çok sayıda zehirlenmiş köpek sokak ortasında can çekişerek öldü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz