HDP’de milletvekilliği düşürülme ihtimali olanlar için önlem

HDP’de 11 Şubat’ta gerçekleşen kongrenin sonrasında parti kurulları tespit edildi, Meclis grubunda da grup başkanvekilliği için milletvekilliği düşürülme olasılığı olan adlar yerine alternatif adlar öngörülüyor.


HDP’de milletvekilliği düşürülme ihtimali olanlar için önlem

HDP’de Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle vekilliği düşme olasılığı olan Ahmet Yıldırım’ın yerine Grup Başkanvekili olarak Mahmut Toğrul’un ismi öne çıkarken, Pervin Buldan’ın kongrede Eş Genel Başkan olmasının sonrasında TBMM Başkanvekilliği için de Sırrı Süreyya Önder, Mithat Sancar, Filiz Kerestecioğlu ve Osman Baydemir’in adları dile getiriliyor.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, HDP’nin 11 Şubat’ta gerçekleşen kongresinin sonrasında Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeliklerinde değişiklikler yapıldı; Meclis grubunda da mecburi bir değişim gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle cezası kesinleşen Yıldırım’ın vekilliğinin düşürülmesine yönelik Başbakanlık tezkeresi TBMM’ye gönderilmişti. Yıldırım’ın yanı sıra ile ilgili kesinleşen cezası bulunan HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın da vekilliğinin düşürülmesine yönelik Başbakanlık tezkeresinin TBMM gündeminde olduğu söyleniyor. Yıldırım ve Ayhan’ın sonrasında başka HDP’li milletvekilleri ile ilgili da benzer süreçlerin işletilebileceği değerlendiriliyor. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli başkanlığında dün TBMM’de bütün HDP milletvekillerinin katılımıyla kapalı grup toplantısı yapıldı. Toplantıda kongrenin sonrasında oluşan yeni yönetimle beraber HDP’nin TBMM’de izleyeceği politika ele alınırken, milletvekilleri yeni döneme ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Toplantıda Yıldırım yerine HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul’un ismi üstünde görüşbirliği sağlandı.

Yeni MYK belli oldu

Önceki gün toplanan PM’de MYK mensupları seçilirken, MYK içindeki görev dağılımı da şu şekilde oldu: Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Parti Sözcüsü ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Bilgen, Basın Yayın ve Propagandadan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Acar Başaran, STK ve Siyasi Partilerle İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan, Seçim İşlerinden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ender Yıldırım, Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Yurdusev Özsökmenler, Genişlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Taka, Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni, Eğitim ve Kültür-Sanattan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sevtap Akdağ Karahalı, Genel Sayman Ömer Önen, Halklar ve İnançlar Komisyonu Sözcüsü Kemal Peköz, Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Garo Paylan, Emek Komisyonu Sözcüsü Rıdvan Turan, Göçmen ve Mülteciler Komisyonu Sözcüsü Gülsüm Ağaoğlu, Gençlik Meclisi Eş Sözcüleri Tuna Aydın ve Emine Kaya, Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz