Hollanda FETÖ şüphelilerine kucak açtı!

Hollanda, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kaçarak ülkelerine sığınan 73 FETÖ zanlısına oturma izni verdi.


Hollanda FETÖ şüphelilerine kucak açtı!

Hollanda’nın, Türkiye’den kaçarak sığınma talebinde bulunan kişilerin büyük bölümüne oturma izni verdiği söylendi.

BBC Türkçe’nin Hollanda Televizyonu’na (NOS) dayandırdığı habere göre, oturma izni verilenler 15 Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişimi sonrası Türkiye’den kaçan FETÖ taraftarları. Resmi raporlara göre, 2016’daki darbe girişiminden sonra, her ay onlarca Türk vatandaşı Hollanda’ya sığınma müracaatında bulundu. Fethullah Gülen grubuna bağlı olduğu söylenen bu kişilerin yüzde 73’üne Hollanda makamlarınca oturma izni verildi.

Türkiye’den 509 başvuru

Hollanda hükümeti, 2017 senesinde 509 Türkiye kökenlinin, sığınma izni için müracaat yaptığını açıkladı. Türk vatandaşlarından sonra en çok oturma izni verilenler ise, Suriyeliler ve Eritreliler oldu. Hollanda Suriyelilerin yüzde 70’inin, Eritrelilerin de yüzde 65’inin talebine pozitif cevap verdi. Hollanda Avukatlar ve Sığınma Avukatları Derneği (VAjN) Başkanı Wil Eikelboom, geçen Ekim ayında yaptığı açıklamada, ülkesinin Gülen taraftarlarına sığınma hakkı tanıdığını açıklamıştı.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanlığı ise, Türkiye kökenli sığınma başvurlarını doğrulayarak, müracaat sahiplerinin özellikleri ve sayıları ile alakalı açıklama yapmamıştı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz