Hollanda sözde ermeni soykırımını tanımaya hazırlanıyor!

Hollanda Ankara büyükelçisini çekmesinin ardından bir skandala daha imza attı. Holanda, sözde ermeni olaylarını soykırım olarak tanımak için çalışmalara başladı.


Hollanda sözde ermeni soykırımını tanımaya hazırlanıyor!

Geçen hafta Ankara büyükelçisini resmi olarak geri çekerek, Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda, 1915’de Anadolu’da meydana gelen sözde Ermeni olaylarını “soykırım” olarak tanımaya hazırlanıyor.

ÜÇ PARTİDEN DESTEK

Koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) tarafından gündeme getirilen öneriye, hükümeti yaratan öbür üç partinin de destek verdiği söylendi.

CU Milletvekili Joel Voordewind, Hollanda Televizyonu’na (NOS) yaptığı açıklamada, parlamentoda çoğunluğunun 1915’de meydana gelen olayların “soykırım” olarak tanınmasından yana olduğunu söyledi.

İLK DEFA BAKAN DÜZEYİNDE TEMSİLCİ GÖNDERİLEBİLİR

Hollanda parlamentosu, hükümetten 24 Nisan’daki “soykırım anması” için Ermenistan’ın başkenti Erivan’a ilk defa bakan düzeyinde temsilci göndermesini de istiyor.

İktidar ortağı CU’ya göre, Erivan’a bakan düzeyinde temsilci gönderilmesi kuvvetli bir sinyal olacak.

Hükümet, bu öneriye henüz cevap vermedi. Fakat Hollanda Televizyonu’na göre, Lahey yönetiminin tepkisi pozitif olacak.

2004’TE DOLAYLI OLARAK SÖZ ETMİŞTİ

Hollanda’da, “uluslararası düzeyde oldukça hassas” olarak tanımlanan 1915 olaylarını nasıl tanımlanması gerektiği uzun süredir münakaşa konusu. 2004’te dolaylı olarak söz etmişti.

Hollanda Meclisi, 2004 senesinde gene CU’nun önerisiyle dolaylı bir biçimde “Ermeni soykırımından” söz etmişti.

CU tarafından verilen, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğinin, ‘Ermeni soykırımını tanıma şartına’ bağlı olmasına ilişkin önerisi oy birliğiyle kabul edilmişti.

Koalisyon protokolünde ise, soykırımların tanınmasının, uluslararası mahkemeler tarafından alınan kararlar ve Birleşmiş Milletler (BM) incelemelerinin yönlendirici olması gerektiği vurgulandı.

Hollanda hükümeti, soykırım söylemi ile alakalı hep dikkatli bir tutum sergilemişti. Hollanda, 2015 senesinde Erivan’da gerçekleştirilen 100. sene anmasında yalnızca büyükelçi düzeyinde temsil edilmişti.

HER 24 NİSAN’DA HÜKÜMET ÜYESİ TARAFINDAN TEMSİL EDİLECEK

Hıristiyan Birliği Milletvekili Voordewind’e göre, bu sene ilk defa Ermenistan’a bir bakan gönderilecek. Bundan sonraki senelerde da her 24 Nisan’da Hollanda, bir hükümet mensubu tarafından temsil edilecek.

“TÜRKİYE’NİN TEPKİSİ NE OLUR?” SORUSUNA KÜSTAH YANIT

Hollandalı milletvekili, hükümetin alacağı bu kararın mühim bir adım ve kuvvetli bir sinyal olacağı görüşünde.

Joel Voordewind, Türkiye’nin bu gelişmeye yönelik tepkisine ilişkin bir soru üstüne de, “Bu tür değerlendirmeler, öbür ülkelerin düşüncesine göre yönlendirilemez. Biz uluslararası hukukun başkentiyiz ve dünyada gerçekten yanlış olan şeylerle alakalı açık ifadeler üretmeliyiz” şeklinde konuştu.

GEÇEN SENE İLİŞKİLER GERİLMİŞTİ

Hollanda’nın, geçen sene Mart ayında Türk bakanlara referandum kampanyası yapma izni vermemesi üstüne, Ankara ile Lahey arasındaki ilişkiler gerilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş izninin iptali ve Almanya üstünden karayoluyla Rotterdam’a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın sınır dışı edilmesi diplomatik krize neden olmuştu.

Lahey Büyükelçisi’ni geri çağıran Türkiye, istişare için ülkesine giden Hollanda Büyükelçisi’nin Ankara’ya dönmesine de izin vermemişti.

İlişkilerin normale dönmesi maksadıyla başlatılan üst düzey temaslarda Türkiye’nin 11 Mart 2017’de meydana gelen krizle alakalı olarak özür ön koşulunda ısrar etmesi sebebiyle görüşmelerin kesildiği açıklanmıştı.

Hollanda, Ankara’ya dönüşüne izin verilmeyen Büyükelçi Cornelis van Rij’ı resmen geri çektiğini ve Türkiye ile ilişkileri askıya aldığını duyurmuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz