Hollanda yaralanan askerlerini uyuşturucuyla tedavi ediyor!

Holanda’da operasyonlarda yaralanan askerlerini ekstazinin etkin maddesi olarak bilen MDMA kullanarak tedavi edecek. Uygulama özelikle travma geçiren ve stres bozukluğu yaşayan askerlerde denenecek.


Hollanda yaralanan askerlerini uyuşturucuyla tedavi ediyor!

Hollanda’da yaralı askerler ekstazi adlı uyuşturucunun etken maddesi ile tedavi edilecek. Ekstazi isimli uyuşturucu ilacın ana maddesi olan MDMA’ın, travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde büyük ölçüde başarılı olduğu söyleniyor.

ÜÇTE BİR ORANINDA VERİLİYOR

Bu vaziyet askerlik esnasında yaralanan be ağır travma geçiren kişilerin tedavisine yönelik uluslararası bir incelemenin son aşaması. Askerlere, gece yaşamında kullanılan uyuşturucunun üçte biri oranında MDMA veriliyor.

TRAVMAYI RAHATÇA İFADE ETMEYİ SAĞLIYOR

Uzmanlara göre bu madde, insanları daha açık hale getiriyor, korku ve paniği engelliyor. Bu sayede askerler yaşadıkları travmayı, korku işitmeden daha rahat bir şekilde dile getirebiliyorlar.

Ayrıca uyuşturucu, askerlerin terapistleriyle daha kuvvetli bir bağ kurmasına da yardımcı oluyor.

YÜZDE 83 BAŞARILI

Araştırmayı yürüten adlardan biri olan Leiden Üniversitesi psikotravmatoloji uzmanı Prof. Dr. Eric Vermetten, Volkskrant gazetesine yaptığı açıklamada uyuşturucunun, travma sonrası stres bozukluğunu yüzde 83 oranında tedavi ettiğini belirtti.

“GERÇEK OLAMAYACAK KADAR GÜZEL”

Hollandalı uzmana göre yürüttükleri incelemenin neticeleri, “gerçek olamayacak kadar” güzel. Vermetten, MDMA’nın ilaç olarak kullanılması için yapılan incelemenin son aşamasında olduklarını söyleyerek, “Bütün neticeler bu şekilde pozitif çıkarsa, MDMA 2021 senesinde psikoterapi ile beraber ilaç olarak resmen tanınabilir” şeklinde konuştu.

BİLİNÇSİZ KULLANIM BÜYÜK RİSK

Bağımlılık uzmanı Dr. Robert van de Graaf ise, bu konuda psikoaktif maddelerle çalışan psikiyatristlerin eğitilmesi gerektiğine işaret etti. Van de Graaf, aksi taktirde insanların bilinçsiz bir biçimde bunu denemeye kalkmasının büyük risk doğuracağını vurguladı.

Araştırma ABD’li uzmanlarla beraber yürütülüyor. Incelemeye Amerika ve Avrupalı askerler katılıyor. ABD’de MDMA gibi uyuşturucu maddelerin yasak olması sebebiyle ilaç olarak kaydettirilmesinin zaman alacağı söyleniyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz