Hollanda’nın sözde soykırım iddiaları Türkiye için yok hükmünde

Son Dakika! Hollanda’nın 1915 kararıyla alakalı konuşan AB Bakanı Ömer Çelik, “Bizim için yok hükmünde.” ifadelerini kullandı.


Hollanda’nın sözde soykırım iddiaları Türkiye için yok hükmünde

AB Bakanı Ömer Çelik, Hollanda’nın 1915 kararıyla alakalı açıklama yaptı. Çelik, “Bizim için yok hükmünde bir karar.” diye sert tepki gösterdi.

DIŞİŞLERİ’NDEN DE TEPKİ GELDİ

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda’nın 1915 olaylarını ‘sözde soykırım’ olarak kabul etmesinin sonrasında bir açıklama yayınladı. Dışişleri Bakanlığı, “Bir ülkenin meclisinin aldığı söz konusu mesnetsiz kararların ne tarihte ne adalette yeri vardır. Dolayısıyla hiç bir hukuki bağlayıcılığı ve geçerliliği yoktur.” ifadesini kullandı.

1915 OLAYLARI MECLİS’TE KABUL EDİLDİ

Hollanda Dışişleri Bakanı Vekili Sigrid Kaag, Hollanda parlamentosunda gündeme gelen 1915 olaylarıyla alakalı oturumda, milletvekillerinin yönelttiği soruları cevapladı. Hollanda hükümetinin, 1915 olaylarıyla alakalı ‘Ermeni soykırımı’ iddiası ile alakalı itidalli davranılması gerektiği düşüncesinde olduğunu söyleyen Kaag, “Hollanda hükümeti, BM tarafından bağlayıcı bir karar ya da Srebrenitsa olayında olduğu gibi uluslararası mahkeme tarafından verilen bir hüküm olduğu zaman soykırımdan bahsedebilir” şeklinde konuştu.

“İKİ ÜLKE BİRLİKTE ÇALIŞMALI”

Kaag, bunun Ermenistan ve Türkiye arasında bir problem olduğunu dile getirerek “İki ülke beraber çalışarak uzlaşmak için birlikte adım atmalı ve yaşananları ortaya koymalı” ifadesini kullandı.

Hükümet protokolüne işaret eden Kaag, “Soykırımların tanınmasında, uluslararası mahkemelerin hükümleri, BM’nin bilimsel araştırma ve bulgularındaki açık ve net olan neticeleri Hollanda hükümeti için yönlendiricidir. Hükümet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun, Soykırımın Engellenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ne göre hareket ediyor” diyerek konuştu.

TÜKLERİN BULUNDUĞU PARTİDEN RET OYU

Hıristiyan Birliği (CU) Milletvekili Joel Voordewind tarafından hazırlanan ‘Ermeni Soykırımının tanınması’ önerisine, Türkiye kökenli milletvekilleri tarafından kurulan DENK partisi dışındaki bütün partiler destek verdi. Öneri, 3’e karşı 142 oyla kabul edildi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz