Hükümet yeni reform paketiyle KDV sistemini değiştiriyor

Hükümet tarafından hazırlanan yeni reform paketi ile KDV sisteminde değişikliğe gidiliyor. 1 milyon vergi mükellefini etkileyecek olan yeni paketle KDV birçok konuda yük olmaktan çıkacak.


Hükümet yeni reform paketiyle KDV sistemini değiştiriyor

Hükümet, yatırımcı, üretici, ihracatçı üstünde büyük yüke dönüşen 34 senelik KDV sistemine neşter vuran reform paketini tamamladı. Ortalama 1 milyon mükellefi ilgilendiren paket kapsamında KDV, yatırım, imalat, ihracat üstünde yük olmaktan çıkıyor. Küçük işletmelerde iade sistemi basitleşiyor, devreden sistem sona eriyor, yerli üretici ile ihracatçı arasındaki fark ortadan kalkıyor. Kamu, belediyeler de dâhil KDV alacakları ortalama 150 milyar lirayı buluyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, yerli otomotiv sektörünü destek için vergi desteği vermek vaziyetinde olduklarını belirtti.

YERLİ OTOMOBİLE DESTEK

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekonomi paketiyle piyasanın önünü açtıklarını söyleyerek, “Yerli otomotiv sektörü, rekabet bakımından eğer aracın bünyesine giren bir takım cihazların üstündeki ÖTV yükünün kaldırılmasını bizden talep etmişse biz de onu yapmak vaziyetindeyiz. Bu piyasaya ciddi manada bir katkıdır. Trafikte seyreden araçlardan 16 yaş üstünü bir noktada tasfiye etme konusu gündeme gelmişse bizim o düzenlemeyi yapmamız kadar doğal bir vaziyet yok” şeklinde konuştu.

MİKRO SEKTÖREL REFORM

Bakan Ağbal, KDV reform paketinin sonrasında Gelir Vergisi kanun tasarısını Meclis’e göndereceklerini belirtti. KDV düzenlemesiyle, KDV tahsilatında sektörel oranlama sisteminin getirileceğini, ortalama 1 milyon 300 bin mükellef için “hasılat esaslı KDV ödemenin” önünün açılacağını ifade etti. Bakan Ağbal, ekonominin ihtiyaçlarına, piyasanın isteklerine cevap vermeye devam edeceklerini söyledi.

“İADE EDİLMEZLİK” KALKIYOR

Reform paketi ile işletmeler yüklendiği KDV’yi kısa bir müddet içinde alabilecek. KDV sistematiği içinde sonraki döneme devreden KDV’nin kaldırılması asıl alınıyor. Mevcutta sonraki döneme devreden KDV olarak gözüken alacakların bir kısmı, alacak olmaktan çıkıyor. Sonraki döneme devreden KDV’nin iade edilmezliği kuralı kalkıyor. Mali imkânlar kapsamında belli bir müddet verilerek, yüklenilen, tahsil edilen KDV’den geri alınmayanların devlet tarafından iade edilmesine başlanacak.

MEVCUT SİSTEM BÜYÜK YÜK

Mevcut uygulamada işletme makine-ekipman alıp, inşaat harcaması yapıyor. Kanuna göre KDV’yi ödeyen işletme bunu gelecek senelerde satışlardan topladığı KDV ile telafi edebilecek. Yapılan düzenleme ile işletmelerin üstünde uzun senelere yayılan bu vergi yükü kalkıyor. Özel sektörün KDV iadeleri ile alakalı devletten ciddi bir alacağı bulunuyor. İşletmelerin, imalat, yatırım maliyeti düşürülerek, rekabet kuvveti artırılacak. Senelik düzeyde ortalama 11 milyar liralık KDV iadesinin gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Sabah

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz