Hükümetten engelliye son dakika ÖTV’siz araç engeli!

TBMM’ne sunulan yeni torba yasa taslağı özelikle engelli vatandaşları üzecek cinsten. Yeni tasarıya göre engelli araç alımlarına bazı kısıtlamalar getiriliyor.


Hükümetten engelliye son dakika ÖTV’siz araç engeli!

Hükümetten engelliye yeni bir sınır daha geliyor! Türk ekonomisinde yeni vergi zamlarını dün açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın ardından bugün Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı adı altında TBMM Başkanlığı’na sunulan torba yasada engellilerin ÖTV ödemeden araç alma haklarına adeta darbe üstüne darbe vurulacak. Zaten birçok engellinin hakkı olmasına rağmen maddi yetersizlik dolayısı ile ÖTV olmadan dahi alamadığı ÖTV’siz araçlara bir de yeni sınır olarak “vergisiz fiyatı 70.000 Tl altı olması” şartı eklenecek.

ENGELLİLER HER ARACI ALAMAYACAK

Yeni düzenlemeye göre 110.000 TL olan ve vergisiz fiyatı 57.000 TL’lik aracı engelliler almaya devam edebilecek. Ancak engellilere uygun olması ile tanınan SUV tipi yüksek model araçların ise vergisiz fiyatlarının 70.000 Tl ve üzerinde olmasından dolayı engelliler bu araçları bu süreçten sonra satın alamayacaklar.

HÜKÜMET SADECE ZAM VE KISITLAMA İÇİN Mİ ÇALIŞIYOR?

Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın TBMM Başkanlığı’na sunulmasının ardından sosyal medya başta olmak üzere çeşitli engelli sayfalarında birçok engelli kendi haklarının ellerinden TBMM yolu ile hükümet tarafından bizzat alınmaya çalışılmasına tepki gösterdi. Engelliler, hükümetin neredeyse en alt isminin dahi altında Mercedes-Benz marka lüks araçlar olduğunu, kendilerine ise normal bir aracın bile çok görüldüğünü ifade ettiler.

Yazar: Hakan Yenihayat

Hakan Yenihayat
Sakarya Üniversitesi mezunu olan Hakan Yenihayat 1974 Yılında İzmir'de doğmuştur. İyi bir dinleyici ve anlatıcı olan Yenihayat, haber sektöründe kendini geliştirerek kısa zamanda birçok başarıya imza atmış olup kariyerine basın odaklı olarak devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Erdoğan’dan ABD ve Bass hakkında yeni açıklama

Erdoğan’dan ABD ve Bass hakkında yeni açıklama

Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında ABD ve Büyükelçi John Bass hakkında sert açıklamalar yaptı.

25 Yorumlar

 1. Koray Gültekin

  Sıra engellilerin haklarını gaspetmeye mi geldi?Yazıklar olsun size.

 2. Engellilere verilen tek hak vardi oda alindi…
  engellilerin vergisiyle borclardan kurtulunacak

 3. haluk ağustos

  Sayın Bakanın “süistimal olduğu için” cümlesindeki suistimalin ne olduğunu açıklaması gerekir….., ayrıca önceki yasa çok açık 1600 cc nin altındaki araçlar……..bu nasıl suistimal edilir…lütfen açıklayın…..şimdi ise ben böyle istiyorum diyorsanız o başka …suistimal diyerek biz engellileri töhmet altında bırakmayın…..yasa dışı yollarla usulsüz engelli raporu alınıyorsa bunun sorumlusu biz gerçek engelliler değiliz…..sorumluları bulup bu yolsuzluğu engellemek devletin görevidir……alım haklarını kısıtlayarak biz gerçek engellileri cezalandırmak kolaycılık ve adaletsizliktir…..

 4. Yıllardır bir yüksek araç hayalimiz vardı onuda yıktınız.siz ilk önce suistimal edenleri tespit edin.tabi kontrol mekanizmasını işletemeyince en kolayı fiyat sınırlaması getirmek. var böleleri.. adam sakat yakını üzerin araç alıyor özürlüyü başka şehirde bırakıp aracı kendisi zevku sefa ile kullanıyor.gel bakayım buraya bu araçla sen kimi nereye taşıyorsun refakatcisi olduğun engelliyi nereye getirip götürüyorsun denmiyor, bunları tespit edip o aracı bunların elinden almak varken.en kolayına gidip gerçek hak sahiplerini az iyi araçlaradan mahrum bırakmak adalet değildir.KINIYORUM….

 5. Sayın bakan siz %90 engelli raporu ile alınan ve daha önce kullanımı sınırlı olan araçların herkes tarafından kullanımının önünü açın, ondan sonra gerçek engellilerin hakkını gasp edin. Sdece engellinin mi? Gazilerin de, Gaziyim yazıklar olsun sizr de, hükümetinize de, hükmünüze de. Eğer bir damla kan hakkım var ise HELAL ETMİYORUM. Allahtan dilrğim bizdeki engeli de arabayıda size versin. EN SEVDİKLERİNİZE VERSİN DE BİZİ HATIRLAYIN…

 6. Üzücü bir durum, engelli kardeşlerimize daha bi kolaylıklar sağlanması gerekirken tam aksine yaşam standartlarını zorluyacak kararlar verilmesi ne acı..

 7. YIKTINIZ HAYALİMİZİ...

  Yazıklar olsun, AKP’ liyim. Bu güne kadar sizlere oy verdim. Kala kala biz engellilerin tek lüksüne mi? kaldınız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN inşallah bu konuya da bir el atarda biz engellileri sevindirir. Suistimalleri önlemek gerçek engellilerin haklarını ellerinden almakla olmaz. %90 engellilerin üzerinden alınan araçları takibe alın. Biz gerçek engellilerle uğraşmayı bırakın.

 8. Hakkı ÜSTÜNTUTAN

  1600 cc motorların MTV si yıllık ortalama 400 tl. Beş yılda 2000 tl. eder. Bu hükümet ne kadar ekonomiyi kötü yönetiyor ki körün, topalın, malüle verdiği ve toplumla enteğresini sağlayan bir avantajı bile göz dikiyor. Yazıklar olsun size ve yönettiğiniz ekonomiye. Gözünüzü engellilere mi diktiniz.

 9. Yerinde bir karar.Fakat kendisi engelli olanlar için bu sınırlamadan muaf tutulması gerekmektedir.Çünkü kişi zaten engelli araç güvenliliğinin artılması gerekiyor,güvenlilik artırıldıkça fiyat yükseliyor.

  • evet yerinde bir karar hatta tüm geçmişe dönük vergileri de alsınlar ve kendileri makam aracı olarak uçak kullansınlar o zaman daha yerinde karar olur…haa bi de kardeşim annesi babası kardeşi yatalak olan yada araç kullanamayacak derecede engeli olan insanlar ne olacak… tabii ya onlara da tekerlekli sandalye yeter değil mi ? sanırım senin ne engelin ne de engelli yakının yok…

 10. %40 Polimiyet şekeli özel tertiplenmiş arac kullanabilir ibareli raporum var.Maliye ötv’den yararlanamıyorsunuz der.Malülen emekliyim vergiden muaftım madem tertibatlı araba kullanacağım nasıl vergiden muaf olamıyorum hakkımı kısıtlamak vebal degilmi.tuaf bir mevzuat.

 11. Sayın devlet yetkililerim Gerçek engellilere bu sınırlama getirmeyin yalnız engelli olupda bu aracı başka kişilerin kullanmasınını önüne geçin

 12. Ben engelli biriyim malülülen emekliyim mevzuat gereği %40 polimiyet şekeli özel tertibatlı araç rapora ötv indiriminden yararlanamıyorum.tamam ben 53 yıldır òzürümle şükredip yasıyorum yaşarımda.beni 40 yaşında meçburi emekli ettiniz’de ses cıkartmadım ötv’de hakkımı yiyenlerin iki çihanda elim yakalarında olsun tiyatro yapıyorsam bana gelsin.

 13. Sayın devlet yetkililerim Gerçek engellilere bu sınırlama getirmeyin yalnız engelli olupda bu aracı başka kişilerin kullanmasınını önüne geçin

 14. engelli kardeşiniz

  Reis bu işe bir el atsın MTV gibi

  Milletin adamı sayın ERDOĞAN Allah yardımcısı olsun….

  • vay beee ulan nasıl hükümet bu şimdi reis gelir hepsini döver mtv kalkar ötv uçar üstüne birde çalışanın maaşına 100 de 100 zam yapar biz de bayram ederiz :)))

 15. sız sayın bakanım sızde mersedesebımeyın ozaman

 16. Engelli kardeşlerimize tanınan bu hakkı suistimal edenler utansın bence. Araç alım hakkını başkalarına para karşılığında satan o kadar insan varken bu kararın çıkması yerli yerinde bence. Hali vakti yerinde olup 300.000 LİRALIK ARACA 170.000 TL Ödeyenler utansın

 17. kazım başkan

  Sayın Bakan,suistimalleri engelliler ve gazilerin yapma ihtimali ihtimali sıfırdır.Suistimal var ise YüzDE 90 RAPORLU araç kullanamayacak durumda olan engelli kardeşlerimizin yakınları arasındaki istisna kişilerdir.
  Sizin göreviniz bu suistimalleri engelliyecek önlemleri almaktır.Engellilerin verilen haklarını geri almak sosyal devlet anlayışına uygun degildir.Kazım Başkan

 18. engellilere verilen bu ötv hakkını ben bir engelli olarak züğürt tesellisi olarak görüyordum.keşke engelimiz olmassada bu haklar dan yararlanmasakderdim.

  bize verilen bu haklar(engelimizin yanında teselli ikramiyesi gibi) kısıtlayan kişiler

  birde elimizden engelimizi alıp kendiniz engelli olsanız çok daha makbule gececek.keşke sizin gibi saglıklı olsakta bu verilen hakların 2 katı size verilse

  lüften engellerimizi de alın engelsiz olalım bence çok daha güzel olur bizim için

 19. engelli bireyler ve ailelerinin hayatlarını daha da kolaylaştırmak ve topluma daha iyi entegre olmaları için ilk defa hükümetimiz tarafından sağlanan ötv ve mtv muafiyetinin 1.6 araçlarda devam edeceğini umut ediyorum yada en azından % 50 ötv üzerinden bu indirim uygulanmalıdır ve bence asıl sorun 5 yıl araç satamama ve devredememe süresi daha aşağı çekilmelidir mesela 3 yıl gibi…

  • Hangi hükümetin.. 2000 yılından beri var bu ÖTV , MTV indirimleri bunlar sadece kısıtlıyorlar.ilk önce 1600 cc ile sınırlama yaptılar sonra geçen yıl oranları kademelendirdiler şimdide vergisiz fiyatı 70 milyar la sınırladılar.

 20. Arkadaşlar başbakanımız 150.000 TL’ye kadar Ötv siz araç için az önce CNN’de açıklama yaptı bilgilerinize.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz