Hükümetten engelliye son dakika ÖTV’siz araç engeli!

TBMM’ne sunulan yeni torba yasa taslağı özelikle engelli vatandaşları üzecek cinsten. Yeni tasarıya göre engelli araç alımlarına bazı kısıtlamalar getiriliyor.


Hükümetten engelliye son dakika ÖTV’siz araç engeli!

Hükümetten engelliye yeni bir sınır daha geliyor! Türk ekonomisinde yeni vergi zamlarını dün açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın ardından bugün Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı adı altında TBMM Başkanlığı’na sunulan torba yasada engellilerin ÖTV ödemeden araç alma haklarına adeta darbe üstüne darbe vurulacak. Zaten birçok engellinin hakkı olmasına rağmen maddi yetersizlik dolayısı ile ÖTV olmadan dahi alamadığı ÖTV’siz araçlara bir de yeni sınır olarak “vergisiz fiyatı 70.000 Tl altı olması” şartı eklenecek.

ENGELLİLER HER ARACI ALAMAYACAK

Yeni düzenlemeye göre 110.000 TL olan ve vergisiz fiyatı 57.000 TL’lik aracı engelliler almaya devam edebilecek. Ancak engellilere uygun olması ile tanınan SUV tipi yüksek model araçların ise vergisiz fiyatlarının 70.000 Tl ve üzerinde olmasından dolayı engelliler bu araçları bu süreçten sonra satın alamayacaklar.

HÜKÜMET SADECE ZAM VE KISITLAMA İÇİN Mİ ÇALIŞIYOR?

Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın TBMM Başkanlığı’na sunulmasının ardından sosyal medya başta olmak üzere çeşitli engelli sayfalarında birçok engelli kendi haklarının ellerinden TBMM yolu ile hükümet tarafından bizzat alınmaya çalışılmasına tepki gösterdi. Engelliler, hükümetin neredeyse en alt isminin dahi altında Mercedes-Benz marka lüks araçlar olduğunu, kendilerine ise normal bir aracın bile çok görüldüğünü ifade ettiler.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
AYM kararlarına Bekir Bozdağ’dan sert eleştiri!

AYM kararlarına Bekir Bozdağ’dan sert eleştiri!

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, Anyasa Mahkesi'nin dün akşam saatlerinde Mehmet Altan ve Şahin Alpay için verdiği hak ihlali kararına sert tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Bozdağ, " Anayasa Mahkemesi, anayasa ve kanunların kurallarıyla bağlıdır;anayasa ve kanunların tespit ettiği sınırları aşamaz;ilk derece yahut istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez;hiç bir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez" şeklinde konuştu.

108 Yorumlar
 1. Koray Gültekin

  Sıra engellilerin haklarını gaspetmeye mi geldi?Yazıklar olsun size.

  • sebahattin gedikli

   zaten bu ülkede iyi giden nevarki.holdink sahipleri vergi kaçırır,zengin iş adamları vergi kaçırır,futbolcular milyon yuralar alır vergi vermez ama özürlüye gelince yok anam 70 binliradan yukarı araba alamasın sanane kardeşim benim alacağım arabadan zevkimin amiri sizmisiniz parası olan istediği arabayı alsın.yazık çok yazık

   • yabancı ülkelerde engelliye devlet bedava araç veriyor bunlar parasıyla alınan araçları engelliyor. acaba hangimiz engelli??????????

  • dilerim allahtan bu kanunu çıkaranların evlatları gözlerinin önünde engelli olurda bunun acısını belki anlayabilirler

  • Yerli Ortez (Uzun yürüme cihazı) : Bu cihazların düşük kalite yapımı maliyeti yaklaşık 2000 TL ve genellikle çelik malzeme kullanarak yapılmakta. 2 yıl zar zor dayanmakta ve defalarca medikal firmasının yolunu tutmam ve tamir ettirmem gerekmekte.
   Avrupa Ortez (Uzun yürüme cihazı) :En kalitelisinin fiyatı ise 2200 Euro bu cihazlar piyasada Karbon cihaz olarak tanımlanıyor ve en az 8 yıl sorunsuz şekilde kullanılabiliyor.
   Lütfen bizim yerimize kendiniz koyun ve şöyle düşünün: bacağınızın her 3-4 ayda bir incindiğini, kırıldığını hayal edin. İşte bizim durumumuzda aynen öyle. Her seferinde sürekli yerli yapım cihazın biryerlerinde sorunlar çıkıyor ve defalarca medikalcinin yolunu tutmamız gerekiyor.
   SGK’nın engellilere Karbon cihaz desteği vermesini istiyoruz.
   Ben kamu kuruluşunda çalışan bir engelliyim evliyim 3 çocuk okutuyorum 1 çocuğumda asker ancak geçinebiliyorum ve bu mağduriyeti yaşıyorum, Çevremdeki engelli kardeşlerimde yaşıyor. Görüşüyorum, onların sorunlarını dinliyorum duyarlı bir vatandaş olarak bu sorunun biran önce giderilmesini benim halimden anlar diye engelli Millet vekillerine, sağlık Bakanlığına, en son Cumhurbaşkanlığına defalarca email çektim, ama maalesef duyan yok herkes menfaat peşinde, bize bir yürüme cihazını bile çok görenler şimdidede engelli araçlara el attılar yazıklar olsun.

  • Sayın Gültekin, her habere inanmayın. Bu hükümet döneminde engelli vatandaşlara getirilen pozitif yaklaşım şu ana kadar hiç olmamıştır. 1.araç alımlarında 1600 cc sınırı önceden de var idi ki; SUV araç diye
   bahs edilen araçlar zaten bu motor gücünden yuksek idi. Kanunen zaten alınması mumkun değildi.

   • sayın hükumet yetkılere seslenıyorum eskıden 2000,2500 mersedesler çikıyordu şimdı 1,6,1,4 de ındı onunda ötevesını yarıya ındırıyorlar kendılerı zırhlı araç alırken engellılere bır teneke kutusunu çok görüyorlar kendı engellı çocukları olsa arabayı bırak ona özel porşe alırlar allah böyle düşünenlerı engellı yapmasın allah kımın ne
    zaman ne olacağını bılır

   • Ama vergisiz fiyatı 70 bin tl sınırıda yoktu haberi nasıl okuyorsun

 2. Engellilere verilen tek hak vardi oda alindi…
  engellilerin vergisiyle borclardan kurtulunacak

 3. haluk ağustos

  Sayın Bakanın “süistimal olduğu için” cümlesindeki suistimalin ne olduğunu açıklaması gerekir….., ayrıca önceki yasa çok açık 1600 cc nin altındaki araçlar……..bu nasıl suistimal edilir…lütfen açıklayın…..şimdi ise ben böyle istiyorum diyorsanız o başka …suistimal diyerek biz engellileri töhmet altında bırakmayın…..yasa dışı yollarla usulsüz engelli raporu alınıyorsa bunun sorumlusu biz gerçek engelliler değiliz…..sorumluları bulup bu yolsuzluğu engellemek devletin görevidir……alım haklarını kısıtlayarak biz gerçek engellileri cezalandırmak kolaycılık ve adaletsizliktir…..

 4. Yıllardır bir yüksek araç hayalimiz vardı onuda yıktınız.siz ilk önce suistimal edenleri tespit edin.tabi kontrol mekanizmasını işletemeyince en kolayı fiyat sınırlaması getirmek. var böleleri.. adam sakat yakını üzerin araç alıyor özürlüyü başka şehirde bırakıp aracı kendisi zevku sefa ile kullanıyor.gel bakayım buraya bu araçla sen kimi nereye taşıyorsun refakatcisi olduğun engelliyi nereye getirip götürüyorsun denmiyor, bunları tespit edip o aracı bunların elinden almak varken.en kolayına gidip gerçek hak sahiplerini az iyi araçlaradan mahrum bırakmak adalet değildir.KINIYORUM….

  • fevzi kocaman

   . genel olarak söylediklerinize katılıyorum bir tek sevdiklerinize de versin hariç çünkü onların bir suçu yok babaların yaptıklarını onların çekmesi haksizlik olur … ama umarım eğer böyle bir yasa varsa . bu yasada payı olan herkes . bu beduanizdan nasiplenir
   ve binlerce özürlüyü hiçe sayanlar umarım . yeni halk oylamasını göz önüne almıştır
   kendi yaptıkları hataları özürlüye mal etmek ne dine nede insanlığa siğar. bu konuda sayın cumhur başkanımızın kayıtsız kalmayacağı kanısındayım yoksa binlerce özürlü kardeşimizi hayal kırıklığına ugratmış olur saygilarimla

  • Sayın Turan ; araç sınırı 200 bin tl üstelik bakanlar kurulu bunu %50 arttırmaya yetkılıdır dıyor. Sizin hedef aracınız ne idi ki, acaba?

 5. Sayın bakan siz %90 engelli raporu ile alınan ve daha önce kullanımı sınırlı olan araçların herkes tarafından kullanımının önünü açın, ondan sonra gerçek engellilerin hakkını gasp edin. Sdece engellinin mi? Gazilerin de, Gaziyim yazıklar olsun sizr de, hükümetinize de, hükmünüze de. Eğer bir damla kan hakkım var ise HELAL ETMİYORUM. Allahtan dilrğim bizdeki engeli de arabayıda size versin. EN SEVDİKLERİNİZE VERSİN DE BİZİ HATIRLAYIN…

  • Yeni torba yasa dan haberiniz yok herhalde. Eğer haberiniz olsa idi böyle konuşmazdınız diycem ancakİ hükümet düşmanlari için ayni şeyleri söyleyemeyeceğim. Onlar kesin bir kulp bulurlar. Şöyle ki; araç rakam sınırı 200 bin tl sizce azmı? Ve önceden 1600 cc ye kadar motor sınır vardı. Şu an yok. 2000 yada 2500 motor bile alabılırsınız. Sizin isteğiniz üzüm yemek mi? Bağcı dövmek mi? Birde gerçek adınızı yazsanız.

   • Ben anlamadım senin demek istediğni biraz açarmısın vergisiz hali 70 binlira olan suv bir araba yok ve bizim ihtiyacımız olan suv bi araba 2000 veya 2500 motor beni ilgilendirmez biz yüksek olsun kullanıslı olsun derdindeyiz yarış yapmıycaz yük te taşımıycaz ? 70bin nedir bi anlatırmısınız siz bu konuyu baya anlamışınız .

 6. Üzücü bir durum, engelli kardeşlerimize daha bi kolaylıklar sağlanması gerekirken tam aksine yaşam standartlarını zorluyacak kararlar verilmesi ne acı..

 7. YIKTINIZ HAYALİMİZİ...

  Yazıklar olsun, AKP’ liyim. Bu güne kadar sizlere oy verdim. Kala kala biz engellilerin tek lüksüne mi? kaldınız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN inşallah bu konuya da bir el atarda biz engellileri sevindirir. Suistimalleri önlemek gerçek engellilerin haklarını ellerinden almakla olmaz. %90 engellilerin üzerinden alınan araçları takibe alın. Biz gerçek engellilerle uğraşmayı bırakın.

 8. Hakkı ÜSTÜNTUTAN

  1600 cc motorların MTV si yıllık ortalama 400 tl. Beş yılda 2000 tl. eder. Bu hükümet ne kadar ekonomiyi kötü yönetiyor ki körün, topalın, malüle verdiği ve toplumla enteğresini sağlayan bir avantajı bile göz dikiyor. Yazıklar olsun size ve yönettiğiniz ekonomiye. Gözünüzü engellilere mi diktiniz.

 9. Yerinde bir karar.Fakat kendisi engelli olanlar için bu sınırlamadan muaf tutulması gerekmektedir.Çünkü kişi zaten engelli araç güvenliliğinin artılması gerekiyor,güvenlilik artırıldıkça fiyat yükseliyor.

  • evet yerinde bir karar hatta tüm geçmişe dönük vergileri de alsınlar ve kendileri makam aracı olarak uçak kullansınlar o zaman daha yerinde karar olur…haa bi de kardeşim annesi babası kardeşi yatalak olan yada araç kullanamayacak derecede engeli olan insanlar ne olacak… tabii ya onlara da tekerlekli sandalye yeter değil mi ? sanırım senin ne engelin ne de engelli yakının yok…

 10. %40 Polimiyet şekeli özel tertiplenmiş arac kullanabilir ibareli raporum var.Maliye ötv’den yararlanamıyorsunuz der.Malülen emekliyim vergiden muaftım madem tertibatlı araba kullanacağım nasıl vergiden muaf olamıyorum hakkımı kısıtlamak vebal degilmi.tuaf bir mevzuat.

 11. Sayın devlet yetkililerim Gerçek engellilere bu sınırlama getirmeyin yalnız engelli olupda bu aracı başka kişilerin kullanmasınını önüne geçin

 12. Ben engelli biriyim malülülen emekliyim mevzuat gereği %40 polimiyet şekeli özel tertibatlı araç rapora ötv indiriminden yararlanamıyorum.tamam ben 53 yıldır òzürümle şükredip yasıyorum yaşarımda.beni 40 yaşında meçburi emekli ettiniz’de ses cıkartmadım ötv’de hakkımı yiyenlerin iki çihanda elim yakalarında olsun tiyatro yapıyorsam bana gelsin.

 13. Sayın devlet yetkililerim Gerçek engellilere bu sınırlama getirmeyin yalnız engelli olupda bu aracı başka kişilerin kullanmasınını önüne geçin

 14. engelli kardeşiniz

  Reis bu işe bir el atsın MTV gibi

  Milletin adamı sayın ERDOĞAN Allah yardımcısı olsun….

  • vay beee ulan nasıl hükümet bu şimdi reis gelir hepsini döver mtv kalkar ötv uçar üstüne birde çalışanın maaşına 100 de 100 zam yapar biz de bayram ederiz :)))

 15. sız sayın bakanım sızde mersedesebımeyın ozaman

 16. Engelli kardeşlerimize tanınan bu hakkı suistimal edenler utansın bence. Araç alım hakkını başkalarına para karşılığında satan o kadar insan varken bu kararın çıkması yerli yerinde bence. Hali vakti yerinde olup 300.000 LİRALIK ARACA 170.000 TL Ödeyenler utansın

  • günün en üzel ve net cevabı

  • Ulan gerizekalı,bilmem kaç yaşına gelmişsinki yorum yapıyorsun velet,300 milyarlık araba avrupada 80.000 dolara geliyor paran bile avrupada gitsen çöpe atarlar fazlalık yapmasınlar diye gelmiş ödeyen felan diyorsun allahın akılsızı

 17. kazım başkan

  Sayın Bakan,suistimalleri engelliler ve gazilerin yapma ihtimali ihtimali sıfırdır.Suistimal var ise YüzDE 90 RAPORLU araç kullanamayacak durumda olan engelli kardeşlerimizin yakınları arasındaki istisna kişilerdir.
  Sizin göreviniz bu suistimalleri engelliyecek önlemleri almaktır.Engellilerin verilen haklarını geri almak sosyal devlet anlayışına uygun degildir.Kazım Başkan

 18. engellilere verilen bu ötv hakkını ben bir engelli olarak züğürt tesellisi olarak görüyordum.keşke engelimiz olmassada bu haklar dan yararlanmasakderdim.

  bize verilen bu haklar(engelimizin yanında teselli ikramiyesi gibi) kısıtlayan kişiler

  birde elimizden engelimizi alıp kendiniz engelli olsanız çok daha makbule gececek.keşke sizin gibi saglıklı olsakta bu verilen hakların 2 katı size verilse

  lüften engellerimizi de alın engelsiz olalım bence çok daha güzel olur bizim için

 19. engelli bireyler ve ailelerinin hayatlarını daha da kolaylaştırmak ve topluma daha iyi entegre olmaları için ilk defa hükümetimiz tarafından sağlanan ötv ve mtv muafiyetinin 1.6 araçlarda devam edeceğini umut ediyorum yada en azından % 50 ötv üzerinden bu indirim uygulanmalıdır ve bence asıl sorun 5 yıl araç satamama ve devredememe süresi daha aşağı çekilmelidir mesela 3 yıl gibi…

  • Hangi hükümetin.. 2000 yılından beri var bu ÖTV , MTV indirimleri bunlar sadece kısıtlıyorlar.ilk önce 1600 cc ile sınırlama yaptılar sonra geçen yıl oranları kademelendirdiler şimdide vergisiz fiyatı 70 milyar la sınırladılar.

 20. Arkadaşlar başbakanımız 150.000 TL’ye kadar Ötv siz araç için az önce CNN’de açıklama yaptı bilgilerinize.

 21. Bosuna strese girmeyin Sayın Başbakanımız 150 000 Tl ye kadar aracı Hem ÖTV siz hemde Kdv siz alacaksınız dedi Allah kimseyi engelli etmesin bu istisnalardanda yararlanmasın Engellilerin bu hakkını kıskananlarada Allah gönüllerine göre versin Saygılarımla

 22. Varmı bilgili biri %40 polimiyet sekeli özel tertibatlı araç kullanır ibareli raporuma cevap verecek bilgili.

  • rapora göre h sınıfı ehliyet al.sonra rapor ve ehliyetinle en yakın otomobil bayisine git.beğendiğin araca kendi kullanabilirliğine göre tertibat yaptır.ötv siz aracını güle güle kullan…ayrıca aracını otomatik vites al daha kolay kullanırsın…..

  • mevcut raporunuza göre h sınıfı ehliyet al.rapor ve ehliyetle doğru galeriye.beğendiğin arabaya kendi kullanabirliğine göre tertibat yaptırdıktan sonra arabanı güle güle kullan helede otomatik olursa daha iyi olur..

 23. inşallah sizlerde engelli yada cok sevdikleriniz engelli olurda bizlerin sorunlarını işdenlikle anlarsınız bizlerin yaşam kalitemizi iyleştiricek yerineelimizdeki verilmiş haklarımızı almak allah aşkına nasıl bir duygu sizler son model mersedeslere biner iken bunlara kısıtlama yok malül ve engelilermi aklınıza geldi size söyleyecek kelime bulamıyorum

 24. Sayın vekillerimiz sizler Mersedes ‘e binin bizler kdv sini ödediğimiz halde zaten 1600 motorun üstü zaten alamıyoruz zaten çoğumuz otomatik araç kullanıyoruz 70000 bin limitini de enflasyondan geride bırakırsınız bir kaç arabaya mahkum edersiniz zaten çoğumuz ortopedik engelliyiz suv tipi araçlar kullanımı kolay bundan sonra hemen hepsi yasak hayırlı olsun…..

 25. Sayın vekil ;
  engellinin zaten kısıtlı olan araç alma hakkını inceden kaldırıyorsunuz varsa suistimal onu engelleyin işin kolayına kaçıp araç alım hakkını kaldırmayın…

 26. Yazıklar olsun adamların bütün giderleri hazineden karşılanıyor engilliden kar etmeye calısıyolar gercekten yazık

 27. sebahattin gedikli

  Ben engelli bir vatandaş olarak kendime ait özürlü aracım var yıllardır kendim kullanıyorum 14 12 2017 tarihinde beş yılım doluyor değiştirmeyi düşünüyordum alacağım arabayıda belirlemiştim mercedes gla 180 fiyatı ötevesiz 150 bin tl şimdi bu heveslediğim arabayı alamyacağım kursağımızda bıraktılar. olsun seçim yakalşıyor ben akp liyim eğer bir oy verirsem namert olayım.bu yasayı cıkaranlara hakkımı engelledikleri için yazıklar olsun diyorum.ortada bir suç varsa sucluyu bulup cezalandırmak devletin görevi bunlar ne yaptı haklı olanı cezalandırıyor.birde derler bizler asla özürlüleri normal insanlardan ayırmıyoruz ozaman bu kısıtlamayı bütün insanlara geririn.

 28. sebahattin gedikli

  olurmu onlar hiç birşey yapmadan tüm nimetlerin en iyisinden faydalanacak özürlüye gelince kısıtlama üzerine kısıtlama.bakın 2000 yılından önce motor silindir hacminde bir kısıtlama yoktu,özürlüler aracının ekzos muayenesini bedava yaptırırdı bu hükümet yasa çıkardı motor silindir hacmini düşürdü ekzos muayenesi ücretli oldu oda yetmedi özürlünün alacağı arabaya fiyat sınırlaması getiriyorlar yav kardeşim hani herşey güzel diyorsunuz bunun nesi güzel her beş yılda bir var olan özürlü haklarına kısıtlama getiriyorsunuz yazıklar olsun.bence asıl özürlüler bu yasanın cıkmasına evet diyenler değilmi.ben hakkımı helal etmiyorum yarın seçimde sakın ha özürlüden oy istemesinler cünkü bizi bugün hice sayanlar secimde de hice saysınlar

 29. devlet sadece ötv de muhafiyet veriyodu biz hayatımız biraz olsun kolaylaşaın diye kdvde kalkırmı derken bu yaptığın işmi sayın naci agbal

 30. ramazan yıldız

  engelliye engel sayın naci agbal engelli haklarını tamamen kaldır dahada iyi olur

 31. ramazan yıldız

  nacibey hicmi işin yok buna kadar

 32. Ben yaklaşık 28 yıldır engelliyim H sınıfı ehliyetim var bugüne kadar araç alma imkanım yoktu bu sene niyet ettim birazda amcamın yardımıyla kendime Peugeot 5008 SUV aracı beğendim ve sipariş verdim ama ne yazık ki araç gelmeden bu kanun çıktı şimdi bu aracı sayın bakanımızın sayesinde alamıyorum.
  Hevesim kursağımda kaldı bir haftadır rüyalarıma giriyor sayın bakanımız bizi bu şekilde rencide etmeye hakkı var mı yok çünkü sayın vekiller ve sayın bakanımız bizim oyların sayesinde bu makamlarda oturum lüks araçlara binip lüks yaşıyorlar. Dediğim gibi bizim sayemizde nasıl geldiyseler bizim sayemizde gidecekler inşallah.

 33. ramazan yıldız

  biz kdv muhafiyeti beklerken kısıtlama getirdiniz engeliye engel olmakmı işiniz sayın naci abal

 34. Sayın Bakan %90 rapor üzerinden ÖTV siz araç alanlar raporlu kişi 1.5 yıl sonra vefaat etti şimdi hala o araca vergisiz biniliyor. Siz gidin bunların önüne çıkın sorgulayın. Esas engelliyle uğraşmayın.

 35. Hep boş laklak bilgili biri yok.

 36. rabbim bu kararı çıkaranın ve altına her imza atanın evladına ve kendine etsin inşallah ozaman bizi anlar belki

 37. Memet fistikci

  Ben gaziantep Mehmet 100/80 engeli oldum halde engeli arac alma sansim yok ve butun galeriler vermiyor bu nasil kanun buna sayin cumhurbaşkanı miz bir çözüm bul masini istiyo rum

 38. dilerim naci ağbal da engelli olur inşallah ayıp yaaa deveyi hamuduyla götürürler göz leri engelli haklarında kalmış bu kadar alçalamaz bi bakan ya

 39. bu haktan sadece ortopedik değil de %40 ve üstü raporu olan bütün engelliler faydalanmalıdır örneğin adamın iç hastalıklardan kaynaklı %40 ve üzeri raporu var ancak bu haktan yararlanamıyor.

 40. yazıklar olsun kendi ceplerini olduruyor engellerin sadece 1ve2 hakkı var ötv den bari kısıtlama bari olmasın

 41. kdv içinde var olan fiyatın ötv si düşünce tekrar kdv eklenmesi açıklamasını bilen vatandaş yada hukukcu olanlarhangi kanun veyeyasaya uygun

 42. ramazan yıldız

  hiç tivde bu konuyla alakalı hader yok yada ben denk gelmedim veya diz kimsenin umrunda deyiliz maaş 760 tl diarac almayı bie çok görüyolar acaba avrupada nasıl avrupalıyızya saygılar

 43. dünyanın hiçbir ülkesinde bizdeki vergi sistemi kadar saçma sapan bir vergi sistemi yok. verginini vergisi kavramı sadece türkiyede var. engelliye ötv sınırlaması çok saçma kdv ninde kaldırılması lazım. koskoca devlet 3 – 5 bin aracın ötvsini almasa ne olacak. zira kdv alıyor zati. bir vergi kaybı zaten yok. biran önce kdvyide kaldrın maliye bakanı bırakın boş beleş işlerle uğraşmayı.

 44. TÜRKİYEDE ENGELLİLERİN TAKSİCİLER KADAR DEĞERİ YOKMUŞ TAKSİÇİLERE ÖTV SİZ ARAÇ ALIRKEN

  BU KANUNUN ENGELLİLERE HAKSIZLIKTIR

 45. 2019da bize yapılanları unutmayacağız kısıtlama deyil gelen yasa sade bize verilen deyeri gösteriyo

 46. Bu hükümetin engelli vatandaşlarına yapmış olduğu bu karar çok yanlıştır umarım bu karardan vazgeçilmelidir hükümet . Yazıktır engeli vatandaşın elindeki bu hakkı kısıtlamak .engeli ailesi olarak bizde hükümet çağrımız makam araçlarını milletvekili telfon faturalarını Melis lokantasını ve diğer harcamalarını bizim milletin verdiği vergilerden harcama yapmayın herkes kendi maşasıdan harcama yapsın

 47. benim bildiyim reyisim erdoğan yapılan kanun tekliflerini deyerlendirir bunada saygıduymak lazım netice itibariyle engeli kardeşleriminde mağdur olmadan tatlıya bağlanacağına inanıyorum saygılarımla

 48. sayın bakan bununla tasarruhmu edeceksiniz binlerce kiralık lüks araçlarınıza bakın

 49. % 90 üzeri raporlarda engellinin yakınları alıp kullanıyor, fakat engelli olup da engelinin kullandğı tertibatlı araçlarda bali yapmayın herkes istediği aracı alsın. Bu yasa engelli iyi aracı hakketmiyor demek olmuş.

 50. BÖYLE SAÇMALIKMI OLUR. ZATEN % 70 ZİHİNSEL ENGELLİ KARDEŞİM İÇİN ARAÇ ALAMİYORUM BEN. % 90 NI AŞAĞİYA ÇEKİN DİYE BEKLERKEN İYİCE ZORLAŞTIRMAK NERDEN ÇIKTI. MİLLETE YARDIMCI OLMAK İÇİN ÇALIŞIN. İŞİMİZİ ZORLAŞTIRMAK İÇİN VERGİ ÜZERİNE VERGİ YÜKÜ BİNDİRMEYİN. REİSİM R.TAYYİP ERDOĞAN EN SON BU KONUYADA BİR EL ATIN. SIFIR ARAÇ ALMAK HAYAL ARTIK. HİÇ ALABİLMİŞ DEĞİLİZ ZATEN. KDV+ÖTV DERKEN FİYATLARA 2 KATINA ÇIKIYOR. TAKSİCİ ESNAFLARIMIZA YAPTİĞİNİZ KIYAĞI BİZ VATANDAŞLARADA YAPIN.

 51. BİZ ENGELLİLERİ SÖZDE ÇOK DÜŞÜNÜYOR HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇABA SARFEDİYOR KANUNLAR YAPIYORSUNUZ .EMİNMİSİNİZ HERÇIKARDINIZ KANU BİZİM LEHİMİZE ÇIKIYOR SİZİ DÜŞÜNÜYORUZ DEMEYİN BARİ SAYIN YETKİLİLER BİZ SİZE OY VERDİYSEK DESTELEDİYSEK ENGELLİ ENGELLİ OYUMUZU KULLANDIYSAK MİTİKNLERİNİZE KOŞTUYSAK BİZE KANUNLA VERİLEN HAKLARİ ALARAK ÖDÜLLENDİYORSUNUZ . BİZLERE UMUT OLAN UMUDUMUZ BAŞKANIMIZ BÜYÜK REYİSİMİZ BU YAPILMAK İSTENENLERİ HAKLARIMIZI ELİMİZDEN ALMALARINA ENGEL OLUN . ÇIKACAK TORBA YASADA HAKLARIMIZIN ALINMASI DEYIL YENİ HAKLAR VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ.

 52. engelli kocaeli

  Amaç siyaset değil…ama yazacaklarıma bir kulak verin!!!
  -Kocaeli n de yaşıyorum…büyük bütün fabrikaların engelli kontenjanları boş ve inadına ceza ödüyorlar ve yine almıyorlar…
  -AKP geldiğinden bu yana engelli emekli günü yükseltildi ama ortada iş yok..
  -Kentte yandaşın marketine bakkalına kıyak yapacağım diye engelli park alanları yarı yarı ya düştü…Kimsenin umurunda değil…
  -Havalimanlarında Engelli park alanında aracınızı bırakıp seyahat edebiliyordunuz.Şimdi süre kısıtlaması getirildi.
  -Son olarakta motor hacminden sonra yurtdışından gelecek taşıta YAŞ sınırı getirildi.
  -Bir ara (ara dediğim 3-5 sene aralığı) kişinin SOL kolu tümden yok bile olsa haklardan yararlanmama yasası çıktı.ENGELLİDE BİLE AYRIM YAPTILAR.
  -Son olarakta araçta alım TUTAR kısıtlaması yapıldı. Engelliysen iş te yok zaten yapılan muafiyetini GERİZEKALI bir adı sanı bilinmeyen bir köşe yazısı üzerine KISITLAMA getirdiler…
  -Tek savundukları ne biliyormusunuz? Ev de ki engelliye bakanına ücrete bağladık!!! Aslında avrupada veya dünyada bu iş eve devlet tarafından hizmetli atanarak yapılır.Baktılar bizde bu iş i hem yapan yok hemde maliyeti fazla ev deki garibana yıkalım.evden sağlıklı kişi dışarı bile çıkamasın….
  Bu satırlar siyaset dışında 15 senenin özetidir arkadaşlarım…..

 53. Arkadaşlar ben engellim fakat biz millet olarak hep üç kağıtcılığa çalışıyor her önüne gelen dedem hasta al araba halam hasta al araba dayım hasta al araba arada zararı gören biz inşallah bu kanunu düzeltirler

 54. bize dokunmayın

 55. besle kargayı oysun gözünü oyunu milletten alırlar mikrofonlarda halk ne dersi odur derler iş icraata gelince milletin gırtlağını sıkarlar az yesinler diye engelliler kendi parasıyla veya yakınları tarafından ceplerindeki parayı verip alıyor. Bakan bey sizler gibi devletin milletin parasıyla şatafatlı hayat yaşamıyorlar yani diyorsunuz ki her şeyin en iyisi bizim olacak cep telefonlarında yaptığınız gibi zaten bu lafı Cemil ÇİÇEK by söylemişti biz sokaktaki insanlardan farklıyız diye bazı insanlar balık beyinli olabilir ama bazıları unutmaz inanın. Yunanistan’ın başbakanı kadar olamadınız. bu devletin bireyi olarak hakkımı gelmiş geçmiş hiç bir yöneticiye hakkımı helal etmiyorum bu dünyanın öbür dünyası da var ilahi adalet var 2 metrelik bezin içine hepimiz gireceğiz.

  • bizim ötv indirimi ile uğraşacaklarına milletvekillerinin arabasının mazotunu telefonunun ücreti ile uğraşsınlar

 56. arkadaşlar ben onu bunu bilmem gerçek engelliyse hakkı verilsin yukarıda bir arkadaşın dediği gibi ise dedem hasta ebem hasta bunlara verilmesin zaten keşke engelli olmasaydıkta bu arabaları hiç almasaydık o arabayı çalışır anlımızın teri ile yine alırdık ama bu verilmiş bir hak niye geri alınıyor ben onu anlayamıyorum

 57. bize dokunanın bir yakını olsa engelli vaz geçer ama ALLAH üyük engellilerin ne zorluk çektiğini hiç kimse anlamaz kendisi ve ailesinden başka

 58. İşte tek bulaşmadığınız bu durum kalmıştı engelliden de mi artık bi gelir bekliyorsunuz Allah belanızı versin !

 59. peki arkadaşlar engelli yakınları raporu alıp zengin insanlara verip arabayı engeli kulanmıyor bu ne dersiniz

 60. 3 aralık engelliler gübü bu konu hakkında twitterde tag oluşturup iptalini istemeliyiz

 61. İnşaallah siz de engelli olursunuz

 62. 1 sterlinlik şirket üzerinden vergi cenneti adalara gönderilen milyonlarca doların parasını tüyü bitmemiş yetimden, memleketin gazisinden, sakatından çıkarıyorlar. Garibin gurebanın, fakirin fukaranın sırtına binen binene. Yuh olsun !Yazıklar olsun. Bakan efendi mali disiplin memleketin sakatına çelme takarak kurulmaz. Adalet, üyesi olduğunuz partinin adında kalmayacak. Adalet diye diye milleti kandırmayacaksınız, kendiniz adaletli olacaksınız. Sakatların bindiği otomobilin vergisinde gözü olan ” bu adil değil!” diye yaygara yapan üniversite profesöründen, hurriyet gazetesinde “Engellerileri ihmal ediyoruz” diyerek engellilere çelme takan gazeteciye kadar tüm hasislerin gözleri kör, elleri ayakları felç olsun, hastane kapılarında sürünsünler de biz engellilerin neler yaşadığını anlayarak otomobil alımında ötv’den müstesna olsunlar inşallah. Amin!

 63. yazıklar olsun, yazıklar olsun, yazıklar olsun…

 64. BENCE DEVLETİ DEĞİLDE BUNU TİCARETE (FIRSATA ÇEVİREN) İNSANLARA İSYAN ETSENİZ DAHA DOĞRU OLUR… HERKES YAŞLI AKRABASININ ÜZERİNDEN ARABA ALACAK 5 SENE GEÇİNCE NORMAL ARAÇ SATAR GİBİ KARIYLA SATACAK.. BU DURUMDA MAALESEF KURUNUN YANINDA YAŞTA YANDI.

 65. ramazan karaarslan

  bir arabayida bize çok güriyorlar

 66. 5 sene satamıyorsun güzel bi araba almak istiyorsun ama devlet engel koyuyor engelliye bari yapılmasın

 67. Yazıklar olsun enbuyuk engelli engellilerin haklarına gozdikenler gözünüz çıksın.

 68. YAPTIM OLDU.......

  YAPTIM OLDU

 69. yazıklar olsun yürüme cihazının ödemesini kestiniz sıra arabaya geldi. Ye kürküm ye bize gelince kısın bakalım maaşlarıda kesin bari.

 70. engeli muhafiyetindeki kısıtlama nasıl oluyoda tasarruf oluyo 70 binlik bir araçtan 9 binlira kadv 150 binlik araçtan 19 bin tl nasıl tasarruf naci hoca sen engelli engellemek tasarruf deyil 2019 da görüşürüz saygılar

 71. olmuyor tayip baba olmuyor yaptıklarını inkar edemeyiz anak bu olmadı öz öz

 72. SİZ ÖNCE % 90 ORANI AŞAĞIYA ÇEKİN KADEMELİ OLARAK ÖTV İNDİRİMİNDEN YARARLANDIRILABİLİR
  ÖRNEK ALT ORAN % 40 OLMALI ÜST SINIR 90 % 90 ENGELLİ % 45 YARARLANIYORSA % 40 ENGELLİDE % 15 GİBİ

 73. metin canlar

  yapın yapınn 2019 secimlerinde engellini seyini alıcaksınızz göricem sizii secimden sonraa :))

 74. Uyan uyan uyan uyan...

  Bu ülkenin ekonomik olarak nekadar kötüye gittiğinin bir göstergesidir. Devletin kasasında para kalmadı..! Refah seviyesi git gide düşüyor. GSYH’da kişi başına düşen gelir yaşam standartlarının çok altında. Gidişat iyi değil,helali ile alın teriyle vergisini ödeyen onca vatandaşın sırtında bir yük,bir kambur var. Herşey ateş pahası,vergiler yüksek… çalışanın maaşından zaten SGK kurumuna her ay para gidiyor oda yetmiyor hastaneye gidiyorsun senden devlet ordada para alıyor yetmiyor eczaneyi kullanarak da cebine uzanıyor. Devletçilik ile tefecilik terimlerini sen yerine yerleştir. Bize verilen,sunulan hiçbir bilgi doru değil. Doğruyu konuşanlar,yanlışları,hataları,yasa dışı işleri yapanları dile getirenler hepsi suaturuldu. Herkes bastırıldı,korkutuldu.
  Yani açıkçası, engelliye verilen haklar bile kısıtlanıyorsa vay ülkenin haline…

 75. 01.01.2018 tarihinden geçer yeni uyguluma ile,daha önceden alınabilen araçlar şuanda alınamaz hale getirildi.peki bu yeni uygulama engellilere bi ceza niteliğindemi oldu?bi ödül niteliğindemi ben anlayabilmiş değilim.bu yeni uygulamaya engelli vatandaşlarımız ne kadar tepki gösterdiler?Engelli dernekleri ne kadar tepki gösterdiler.düzenlemenin çok daha kötü olduğuna dair herhangi bir talepte bulundularmı?200.000.00tl ile sınırı hangi markaların daha çok satılması için yapılmış bi kıyak niteliğinde?neden engelli vatandaşlarımıza bi engel konuluyor.sosyal devlet politikası gereği hükümetimizin engelli vatandaşlar için,çıkarmış olduğu bu kanuna engellerin konulmasını şahsım adına kabullenemiyorum.şahıs olarak bizler pek sesimizi duyuramayız ancak derneklerin fedarasyonun bunu pek tabi yapabileceklerini yetkililerle direkt çat kapı görüşebileceklerinide biliyorum.bu yanlış karardan bian önce dönülmesini engellire engellerin kaldırılmasını kişisel olarak talep ediyorum.sizlerinde en azından benim kadar tepki gösterip konuyu yetkililerin duyması için elinizden geleneni yapmanızı rica ediyorum.saygılarımla.

 76. Hasan Hüseyin Saglamcı

  Yazıklar Olsun Bu Yasayı Hazırlayan Bakana İnşallah Bir Engelli Olurlarsa O Zaman bizi anlarlar

 77. bence ben yanlıs goruyorum eyerkı devletımız engellılere deyer verıp bu hakkı tanıyorsa bence cok yanlıs bı duzenleme yapılmıstır ve bırde suna dıkkat cekıyorum maden devletımız engellı ıcın otv mtv almıyorsa kvd neden alıyor bu bence hıc hos deyıl devlet olarak eyerkı bu hakkı tanıyorsak o zaman hıc bır vergı alınmaması gerek ve bu duzenleme hıc hos bı duzelenme deyıl motor hacmını yukselmıs olarak duzenlemıs zaten 200 bın tl ye hangı 2000 motor hacmı olan arabayı alıcaklar bence alay gecer gıbı bır duzenleme yapılmıs

 78. Kesinlikle böyle bir karar verilmemelidir.
  Bizden kısıtladıkları vergilerle Mercedes-Benz S600 Maybach e binen hükümet adamlarını kınıyorum yazıklar olsun!!!

 79. Ben üç kardeşim üçümüzde yüzde 50 engelliyiz annemle beraber yaşıyoruz kardeşlerim birisi 14 öbürü 15 yaşında ben yirmi yaşındayım 15 teleye otomobil aldım engelli maşımız kesilirmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz