HÜRKUŞ-B test uçuşunu başarıyla tamamladı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI), bu sene ortasında Hava Kuvvetlerinin envanterine katılması planlanan HÜRKUŞ-B’nin ilk test uçuşunu başarıyla tamamladı.


HÜRKUŞ-B test uçuşunu başarıyla tamamladı

Daha stabil ve çok daha kapsamlı bir biçimde üretilen HÜRKUŞ-B’nin test uçuşunun başarıyla gerçekleştirilmesinin sonrasında motor, aviyonik, stabilite ve uçuş mükemmelliği gibi bir çok mühim test uygulanacak. Planlanan 90 saat sorti uçuşun sonrasında ise Türk Hava Güçleri envanterine girecek. İlk test uçuşunu başarıyla gerçekleştiren HÜRKUŞ-B ile ilgili konuşan TAI Genel Müdürü Doç Dr. Temel Kotil, sivil alanda kullanılması için yapılan HÜRKUŞ-A’nın sonrasında HÜRKUŞ-B’nin özellik ve dinamiklerinin yenilendiğini belirtti. Kotil, “HÜRKUŞ-B HÜRKUŞ-A’dan 100 kilo daha hafif, hızlı, modern ve kuvvetli bir uçak. Bu varyant daha stabil ve daha kapsamlı bir uçak olarak tasarlandı” şeklinde konuştu. Testin başarıyla gerçekleşmesinin sonrasında uçağın test aşamaları devam edecek. HÜRKUŞ-B için motor, aviyonik, stabilite ve uçuş mükemmelliği gibi birçok test uygulanacak.

HÜRKUŞ-B sınıfının en iyisi olarak gösterilirken, kokpiti başta olmak üzere fırlatma koltuğunun, oksijen destek, iniş takımlarının ağırlık dayanıklılıkları gibi bütün sistemlerin bir jet kokpiti gibi tasarlandığı açıklandı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz