İç savaşta 300 bin Suriyeli göç etmek zorunda kaldı

Suriye’de Rejim ve Rus kuvvetlerinin bombalamaları neticesi Halep ve İdlib’den 300 bin kişi göç etmek mecburiyetinde kaldı.


İç savaşta 300 bin Suriyeli göç etmek zorunda kaldı

Astana görüşmelerinde Türkiye, Rusya ve İran arasında gerginliğin azaltılmasının kararlaştırıldığı bölgelerin bombalanmasıyla, 150 köyden 300 bin Suriyeli topraklarını terk ederek Halep kırsalına ve Türkiye -Suriye sınırına doğru göç etmek mecburiyetinde kaldı. Kış koşullarında zor vaziyette kalan mülteciler için yardım çağrısı yapıldı.

Evlerini terk edip mülteci vaziyetine düşen Suriyelilerin 12 Ocak itibariyle 352 noktada çadır ve çadır kampları kuruldu. Yaşananlar sebebiyle, 52 bin 481 aile evlerini terk ederken, bölgeden göç etmek mecburiyetinde kalan 300 bin civarındaki kişinin 63 bin 480’i kadın, 53 bin 652’isi ise erkek. Mülteci vaziyetine düşen kadın ve erkek nüfusu arasında kadınların lehine 10 bin fark bulunuyor. Bu da ailelerin erkeklerini kaybettiğini gösteriyor. 168 bin civarındaki çocuğun 83 bini erkek, 84 binini kız çocukları yaratıyor.

Mülteciler arasında bulunan bir kadın, rejim kuvvetlerinin hava saldırısı nedeniyle Hama’nın doğu kırsalından Halep’in güney kırsalına çoluk çocuk ve hayvanlarını da alarak geldiklerini ve ormanda yaşamaya çalıştıklarını ifade ederek, havanın çok soğuk olduğunu, yakacak odun bulmakta bile zorlandıklarını belirtti. Kendilerine insani yardım gelmediğini dile getiren Suriyeli kadın çok zor koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını belirtti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Rus Askeri, Afrin’den tamamen çekildi! teröristler çaresiz

Rus Askeri, Afrin’den tamamen çekildi! teröristler çaresiz

Ruslar, terör örgütü PKK-PYD işgalindeki Afrin'in, Esad bölgesine tek çıkış kapısı olan Tel Rıfat'tan da dün tamamen çekildi. Böylece Rusya Afrin'den tamamıyla ayrılmış oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz