İkinci el araç alıp satanlar artık belge almak zorunda

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Ile ilgili Yönetmelik ile motorlu kara taşıtı ticareti yapan işletmelerde pazarlama ve satış yapanlara mesleki yeterlilik belgesi mecburiyeti getirildi.


İkinci el araç alıp satanlar artık belge almak zorunda

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 13 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Ile ilgili Yönetmeliği” ile ikinci el araç satışında yeni bir döneme geçilmişti.

İsteyen herkesin ikinci el oto satıcısı (galerici) olmasının önüne geçen yönetmelik, ikinci el ticareti yapan işletmelerde pazarlama ve satış görevlisi olarak çalışanlara da mesleki yeterlilik belgesine sahip olma mecburiyeti getirdi.

Buna göre, belge sahibi olmak isteyen ikinci el oto satıcılarının, iş sağlığı ve güvenliğinin yanı sıra müşteri ilişkileri, alım-satımı yapılacak araçlara ilişkin değer tespiti yapabilme, Araç ve Şoför Bilgi Sistemi’ni (ASBİS) kullanabilme ve satış sonrası memnuniyetin değerlendirilmesi gibi konularda oluşan teorik ve pratik sınavlardan başarılı olması gerekecek.

Yaklaşık 65 bin ikinci el oto satıcısını ilgilendiren düzenlemeye göre, bir sene sonra belgesiz ikinci el satışı yapanlara cezai işlem uygulanacak.

“MESLEĞİ GEREKLİ YETERLİLİĞE SAHİP OLANLAR YAPABİLECEK”

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MYK’nin görevinin çalışma yaşamına özellikli eleman kazandırmak, eğitim ile istihdam arasındaki bağı kuvvetlendirmek olduğunu belirtti.

Mesleklerini geleneksel taktiklerle sürdürenlerin mesleki bilgi ve becerilerinin belgelendirilmesinin önem arz ettiğini söyleyen Ceylan, Kurum olarak hem yeterliliği hem de kaliteyi temsil ettiklerini ifade etti.

Ceylan, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıfta yer verilen mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun bulunduğunu anımsatarak, her iki sınıfta yer almamasına karşın Gümrük ve Ticaret Bakanlığının gördüğü lüzum üstüne ikinci el oto satıcıları için de belge zorunluluğunun getirildiğini bildirdi.

Belge zorunluluğuyla galericilik mesleğini lüzumlu yeterliliğe sahip kişilerin yapabileceğine dikkati çeken Ceylan, “Belge mecburiyeti, galericilik mesleğinin itibar ve kalitesini artıracaktır. Galericilik gibi emlakçılıkta da belge mecburiyeti yakın zamanda gündeme gelecektir.” ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz