IMF’den Türkiye hakkında ekonomik rapor geldi

Açıklanan IMF raporlarına göre Türkiye ekonomik açıdan büyümeye devam ediyor. Ancak döviz piyasalarındaki hareketlilik ekonomiyi olumsuz yönde etkiliyor.


IMF’den Türkiye hakkında ekonomik rapor geldi

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm (WEO) ekonomik raporunun Sonbahar 2017 sayısı yayınlandı. Uluslararası Para Fonu (IMF) yayınlanan raporunda Türkiye’de büyümenin 2017 yılı 3. Çeyreği için %3.5’dan %3.6’ya yükseltildiğini, 2018 yılı için ise 3.6’dan %3.7’ye çıkarıldığını açıkladı. Ekonomide yaşanan bu büyüme Türkiye adına sevindirici görünse de bu enflasyon ve döviz rakamlarına çok fazla yansımış görünmüyor. Zira Türkiye’nin son günlerdeki en fazla gündem olan konularından bir tanesi kapıda olan ekonomik krizlerle alakalı.

DOLAR VE EURO YERİNDE DURMUYOR

Büyüme olmasına rağmen dolar ve Euro’da yaşanan artışlar Türkiye’nin suni olarak büyümesine, Merkez Bankası’nın elinde olan Türkiye’nin güvencesi olarak tanınan dolar rezervinin günden güne daha daha fazla erimesine neden oluyor. Türk Lirasının bir gecede %3 oranında değer kaybedebilen bir para birimi olmasının da tüketici güvenini ABD Doları karşısında özellikle endişeye sevk ettiği biliniyor. Hükümet son günlerde bu tür krizlerle baş edebilmek adına çalışmalar yürütüp yeni önlemler almaya çalışıyor.

ENFLASYON VE YAŞLILIK BÜYÜK SORUN

IMF raporda Euro bölgesinde büyümenin iyi olduğunu, ancak enflasyon oranlarının zayıf kaldığını ve yaşlılık dolayısı ile yetersiz üretimin dünyada birçok ülkede söz konusu olduğunu açıkladı. Ülkelerin daha fazla üretim yapmasını öneren IMF, yapılacak olan üretim sayesinde daha iyi bir büyüme rakamlarının elde edilebilecek olduğunu rapora eklerken, Türkiye’nin mevcut durumunda anlık olarak herhangi bir değişiklik gözlemlenmediği raporda yer aldı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Hükümet, Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu hattını yapıp İran'a bağlayarak hattı güneye Hürmüz Boğazı'na kadar uzatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz