İnternet üzerinden 50 milyon kişinin kimlik bilgisini sattılar!

İnternet üstünden ortalama 50 milyon kişinin kimlik bilgilerini kanun dışı yollarla elde ederek para karşılığı satan çete çökertildi.


İnternet üzerinden 50 milyon kişinin kimlik bilgisini sattılar!

Edinilen bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kurdukları web sitesi üstünden yasal olmayan yollarla temin ettikleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait isim, kimlik numarası, adres ve telefon numaralarını para karşılığı satan bir şebekeyi takibe aldı. Ortalama iki ay süren teknik ve fiziki takip neticesinde zanlıların aralarında üst düzey kamu görevlilerinin de bulunduğu ortalama 50 milyon vatandaşın kimlik, telefon ve tapu bilgilerini veri tabanını kurdukları internet sitesi üstünden abonelik karşılığı çeşitli kişilere pazarladıkları tespit edildi. Siber Suçlarla Mücadele ekipleri, gerçekleştirilen operasyonla ortalama 50 milyon vatandaşın kişisel verilerini para karşılığı satan Yusuf K. ve Hakan K.’yı suçüstü yakaladı. Sitenin kurucusu ve sahibi olan Yusuf K.’nın evinde ve aracında yapılan aramalarda verilerin depolandığı 11 tane hard disk, 1 ruhsatsız tabanca, 2 kuru sıkı tabanca, 1 ruhsatsız av tüfeği, bu tabancalara ait 15 tane mermi, gaz maskesi, rambo bıçağı, 4 tane dizüstü bilgisayar, 3 tane telefon ve çeşitli dokümanlar ile beraber toplam 35 materyal ele geçirildi. Sitenin yöneticisi olan Hakan K’nın iş yerinde ve aracında yapılan aramalarda ise 1 tane bilgisayar kasası, 2 cep telefonu, 1 tane akıllı saat, 15 tane hard disk, 2 tane vın cihazı, 5 tane sim kart, 7 tane DVD ve çeşitli dokümanlar ile beraber toplam 57 materyal ele geçirildi.

EV KİRASINI VE ÇOCUKLARININ ÖZEL OKUL TAKSİTİNİ ÖDEMİŞ

Gözaltına alınan Yusuf K.’nın emniyetteki sorgusunda, pazarladığı veriler karşılığında 8 ayda 100 bin liranın üzerinde gelir elde ettiğini, bu gelirle evinin kirasını ve iki çocuğunun özel okul taksitlerini karşıladığını belirttiği öğrenildi. Çok sayıda üst düzey devlet görevlisine ait kişisel bilgilerin de yer aldığı sitenini ise alınan mahkeme kararı ile erişime önlendiği bildirildi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz