17 Ağustos 2017 Perşembe

İpek Böcekçiliği Yapan Çift Ayda 15 Bin TL Kazanıyor

Antalya'da eşiyle beraber ipek böcekçiliği yapan Gültekin Demiral 40 günlük üretim zamanında 15 bin TL kazandığını söyledi. Demiral, 8 yıldır ipek böcekçiliği yapıyor ve 90 metrekarelik bir üretim tesisi bulunuyor.


Antalya Gazipaşa’da 8 yıldır ilkel şartlarda ipek böcekçiliği yapan çiftçi, 90 metrekare büyüklüğündeki ipek böceği evinde, 40 gün süren üretim safhasından 15 bin TL gelir elde ediyor. Daha evvel 1-2 kutu ile üretim yapan Gültekin Demiral, aldığı destek ile aşağı yukarı 100 bin ipekböceğine karşılık gelen 5 kutuluk tohum ile üretime başladı. Şu an üretimin son evresi olan koza örme aşamasında olan çalışmalardan 10 gün sonra aşağı yukarı 200-250 kilogram ipekböceği kozası elde edilecek.

İpek B?cekçiliği Yapan Çift Ayda 15 Bin TL Kazanıyor

“BU İŞİN RİSKİ YOK”

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının projesini duyup yararlanmak istediklerini ve başvurusunun müspet sonuçlandığın söyleyen Gültekin Demiral , ” Aldığımız destek ile bu ipekböceği evini yaptık. Daha sonra gördük ki Türkiye’nin en kapsamlı ipek böceği yetiştirilen yeri burasıymış. Biz 40 gün içinde 200-250 kg koza üretiyoruz. Bu da 15 bin liraya tekamül ediyor. Riski yok. Tohumları kooperatif devlet yoluyla getiriyor. Herhangi bir hastalık olduğunda bir telefonla gelip tedavi ediyorlar. Yetiştirdiğinde de satma sıkıntısı yok. Hazır olduğunda gelip kapında alıyorlar. Ödeme banka yoluyla yapılıyor. Kısa sürede 40 günde 15 bin lira bir gelir çok iyi. Önceki sistemde en fazla 5 bin lira yapabildik. Dut fidanlarımız tam büyümediği için 5 kutu yaptık. Bunu ilerde 10 kutu olarak yapmayı istiyoruz. Herkese tavsiye ederim” dedi.

“KISA SÜREDE ELİMİZE GÜZEL PARA GEÇİYOR”

Sırtında bebeğiyle Sabah ilk işi ipek böceklerinin karnını doyurmak olan Gültekin Demiral’ın eşi Ayşe Demiral, ipekböceği üretiminin zevkli ve sera işlerine oranla daha zahmetsiz olduğunu söyledi. Parasının da öbür işlere oranla daha güzel olduğunu ifade eden Ayşe Demiral, “Kısa sürede elimize güzel para geçiyor. Eşime yardımcı oluyorum, evime katkı sağlıyorum. Bunları sonraya koyarsan aç kalıyorlar ve hastalanıyorlar. Evvel bunlarla ilgileniyorum. Çocuğumu sırtıma alıp bu işleri yapabiliyorum. Allah devletten razı olsun” diye konuştu.

“GELENE YOK DEMİYORUZ”

Riski olmayan ve pazarı hazır olan bir sektör olan ipekböceği üretiminin ilçede yaygınlaşmaya başladığını dile getiren Kaya, 67 üreticinin 112.5 kutu ile toplamda 3 bin 200 kg üretim yaptığını belirtti. İçinde bulundukları tesisin tek başına 500 kilogram üretim yapma kapasitesi olduğunu ancak şu an yarı kapasiteyle etkinlik gösterdiğini söyleyen Kaya, “Devletlerimizin imkanlarıyla gelene yok demiyoruz. Üretim yapmak isteyen her bireye limit koymaksızın destek veriyoruz. 40 günde aşağı yukarı 15 binin üzerinde bir geliri elde edebilecek. Riski yok, ürünümü satamam diye bir kaygısı yok. Canlı bir sektör. Biz de görevimiz gereği mahallelerimizde her bireyimize anlatıyoruz. Her geçen gün davetimize icabet eden çayımızı içen vatandaş sayısı artıyor. Artacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

Metro inşaatında tarih öncesi kalıntılar bulundu

İstanbul Beşiktaş'ta yapımı sürmekte olan metro çalışmalarında tarih öncesi olaraktan adlandırılan neolitik döneme ait çok sayıda kalıntı bulundu. Arkeologlar tarafından devam ettirilen kazı çalışmalarında bulunan kalıntıların yaklaşık altı bin yıl öncesine ait olduğu düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir