IPS panel nedir?

Aslına bakarsanız, IPS panel teknolojisi ilk olarak 1996’da Hitachi tarafından icat edildi fakat Apple gibi büyük markaların kullanımıyla, son dönemlerde yayılmaya başladı. Yani aslında 16 yıllık bir teknoloji olan IPS, çok da yeni bir şey sayılmaz.


IPS panel nedir?

IPS nedir?

Her ne kadar günümüzde daha çok mobil cihazlarda kullanılsa da, IPS bir dönem profesyonel monitörlerde tercih ediliyordu. IPS ekranların en büyük avantajı, sunduğu berrak görüş açısı. Bildiğiniz gibi dizüstü bilgisayar ve telefonlarda, özellikle güneş ışığı altında ekrana farklı açılardan baktığımızda ya hiç göremiyoruz, ya da renkler net olmuyor.

IPS ekranlar ise bu konuda neredeyse mükemmeller. LCD ekranlar daha canlı olsa da, IPS paneller LCD’ye göre daha geniş bir görüş açısı sunuyor ve 178 dereceden dahi renkleri seçebiliyorsunuz. TFT LCD teknolojisinde pikseller sadece tek bir transistör tarafından desteklenirken, IPS ekranlarda ise her pikselde 2 transistör desteği mevcut. Bu ekstra transistör de renk kaybını önleyerek, farklı açılardan da sorunsuz görüş sunuyor.

Ayrıca standart ekran panellerinde renk derinliği 6 bit fakat IPS ekranlar 8 bitlik renk derinliği sunuyor. Dolayısıyla farklı açılarda da sorunsuz çalışmasının yanı sıra, güneş ışığında da başarılı bir ekran deneyimi sunuyor.

Enerji tasarrufu konusunda LCD panellerden daha verimli çalışan IPS ekranlar, mobil cihazlara ilk olarak Apple tarafından entegre edilse de günümüzde pek çok markanın favorisi konumunda.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz