Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Meclisi’nde Referandum Kararı Alındı

Erdoğan’ın televizyon kanalında yaptığı konuşma esnasında Barzani’den de referandum sürecinin kesinleştiğine dair açıklama geldi.


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Meclisi’nde Referandum Kararı Alındı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi tarafından son dakika yapılan açıklamada referandum kararının resmi olarak onaylandığı ve referandumun yapılmasının önünün açıldığı açıklandı. Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden karşı çıkılmasına rağmen Barzani önderliğinde yapılacak olan referandumun kesin yapılacak olduğunun belirlendiği de kanıtlanmış oldu. Erdoğan, canlı yayında ATV ortak yayını üzerinden açıklamalar yaparken Barzani ile ilgili açıklamaların yapıldığı sırada bu açıklamanın yapılması dikkat çekti. Barzani geçtiğimiz günlerde alternatif çözümlere açık olduğunu söyleyerek havayı yumuşatmıştı. Ancak bu son gelen haberlerle beraber gerginlik hat safhaya çıktı.

AÇIKLAMALAR SONRASINDA ABD’NİN AÇIKLAMALARI MERAK EDİLİYOR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi tarafından referandum kararının onaylanması ile birlikte ABD tarafından yapılacak olan açıklamaların merakla beklendiği tahmin ediliyor. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon ile ilgili olarak yapılacak olan referanduma karşı bölgede olan güvenlik güçleri ve askeri güçlerin daha fazla arttırılmasının da tahmin edildiği belirtilmekte.

ABD VE TÜRKİYE’NİN AÇIKLAMA YAPMASI BEKLENİYOR

Açıklamaların ardından İngiltere ve ABD tarafından yapılacak olan açıklamaların referandum ile ilgili olmasının yanında, Barzani ile ilgili de olabilecek olduğu düşünülüyor. Ancak Barzani, hakkında şu dakikaya kadar bir açıklama olmadığın gibi, yakın zamanda Türkiye’den de açıklamalar gelebilecek olduğu tahmin ediliyor. Tüm dünyanın gözü IKBY’nin bundan sonra izleyeceği sürece çevrilmiş durumdayken ATV kanalında konuşan Erdoğan referandum sürecini sert bir şekilde eleştirerek bunun bedeli ağır olur dedi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

Atatürk gazilik unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil!

MHP'nin, AK Parti'li Metin Külünk'ün Erdoğan'a gazilik unvanı verilmesiyle alakalı kanun teklifine, "yeşil ışık yakmak" olarak adlandırılan "Değerlendiririz" cevabının sonrasında partinin İstanbul Milletvekili Atila Kaya ilk eleştiriyi yaptı. Bu önerinin cephedeki askerlere "saygısızlık" olduğunu belirten MHP'li Kaya, "Öykündüğünüz Atatürk o unvanın bedelini cephede ödedi, sarayda değil" ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz