İran karıştı, gösterilerde 18 kişi öldü çok sayıda yaralı var!

İran’da protestoların beşinci gününde gerginlik 29 şehre sıçrarken, yaşamını yitirenlerin sayısı 18’e yükseldi.


İran karıştı, gösterilerde 18 kişi öldü çok sayıda yaralı var!

İran’da protestolar gittikçe artıyor. 2018’e girdiğimiz bu günde ülkenin birçok kentinde göstericilerle güvenlik görevlileri arasındaki gerilim gittikçe artıyor. Devlet televizyonu beşinci gününe giren protestolarda yaşamını yitirenlerin sayısının 19’a çıktığını duyurdu. Devlet televizyonu silahlı göstericilerin polis karakolları ve askeri üsleri ele geçirmeye çalıştığını savundu.

İran karıştı, gösterilerde 18 kişi öldü çok sayıda yaralı var!

6 KİŞİ VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ

İran devlet televizyonu, Tuyserkan şehrinde 6 kişinin vurularak öldürüldüğünü duyurdu. Bir milletvekilinin aktardığına göre; İzeh şehrinde de 2 kişi vurularak öldürüldü.

BİR POLİS YAŞAMINI KAYBETTİ

Devlet medyası, Dorud şehrinde eylemcilerin çaldığı bir itfaiye aracının altında kalan iki kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Necefabad şehrinde ise bir gösterici, polislerin üstüne ateş açtı. İran televizyonu, bir polisin öldüğünü aktardı.

PROTESTOLAR 29 ŞEHRE SIÇRADI

Anadolu Ajansı da İsfahan vilayetinde 5 göstericinin öldüğünü duyurdu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise önceki gün kabine toplantısında, şiddete başvurmadan protesto hakkı bulunduğunu dile getirirken, dün tutumunu sertleştirdi. Ruhani, “İnsanlar eleştirilerini ifade etmekte ve protesto yapmakta tamamen özgürdür. Fakat eleştiri, şiddete başvurmaktan ve kamu malına zarar vermekten farklıdır” demişti.

GÖZALTI SAYISI 400’ÜN ÜZERİNE ÇIKTI

Perşembe gününden beri süren olaylarda gözaltı sayısı 400’ün üstüne çıktı.

RUHANİ: HALK YANIT VERECEK

İran lideri, dün ise resmi internet sitesinden protestocularla güvenlik kuvvetlerinin muhatap olması yerine doğrudan sivil halkın devreye girmesi çağrısında bulundu. Ruhani, “Eleştiri ve protesto tehdit değil fırsattır. Halk, yağmacılara ve yasaları ihlal edenlere kendisi yanıt verecek. Ulusumuz, yasaya ve insanların taleplerine aykırı sloganlar atan ve devrimin kutsallarını ve değerlerini aşağılayan bu azınlıkla ilgilenecektir” ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI KAPATILDI

İran yönetimi, eylemcilerin organize olmasını engellemek için Telegram ve Instagram dahil çeşitli sosyal medya hesaplarını kapattı. Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, geçen cumartesi günü Twitter’dan yaptığı açıklamada “Bir Telegram kanalı (amadnews) takipçilerine polise karşı molotofkokteyli kullanmaları çağrısı yapmaya başladı ve bizim ‘şiddet çağrısına hayır’ kuralımıza bağlı olarak askıya alındı. Dikkatli olun. Geçmemeniz gereken çizgiler vardır” şeklinde konuştu. Fakat Durov, Tahran hükümetinin daha sonra Telegram uygulamasına erişimi tamamen kapatması üstüne, önceki gün “İranlı yetkililer, barışçıl protesto yapan kanalları kapatmayı reddettiğimiz için Telegram’a erişimi bloke ediyor” diyerek bir başka tweet attı.

ŞAH’A DESTEK SLOGANLARI

İranlı İşçiler Ajansı (ILNA), göstericilerin ülkenin kuzeybatısındaki Takistan şehrinde bir din adamları okulunu ve hükümet binalarını ateşe verdiğini bildirdi. Bazı eylemciler, ülkeyi 1925’ten 1941’e kadar yöneten Şah Rıza Pehlevi lehine sloganlar attı. 1979’da İslam Devrimi ile devrilen Muhammed Rıza Pehlevi’nin ABD’de yaşayan oğlu Rıza’nın ülkeye gelmesi ve monarşiye dönülmesi yönünde de sloganlar vardı. Pehlevi hanedanı devam etse, İran’ın başında olacak olan Rıza Pehlevi, gösterilere destek veren keskin açıklamalar yapmıştı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Hükümet, Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu hattını yapıp İran'a bağlayarak hattı güneye Hürmüz Boğazı'na kadar uzatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz