İran ve Türkiye arasında yerel para anlaşmalar imzalandı

Her fırsatta yerel para ile ticaretin ekonomiye fayda sağlayacağını belirten Erdoğan’ın tavsiyeleri dikkate alındı ve İran ile yerel para anlaşması yapıldı.


İran ve Türkiye arasında yerel para anlaşmalar imzalandı

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye ile İran arasında imzalanan yerel para anlaşmasının ardından iş dünyasında hareketlenmeler meydana geldi. Yerli para ile ticareti savunan ve bu yönde de alınan kararları uygulayan Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan son yaptığı yerel para anlaşmasıyla bütün dikkatleri Türkiye’nin üzerine çekilmesini sağladı. Her konuşmasında ticaret yapılan ülkelerle bu konuyu görüştüklerini dile getiren Erdoğan son yapılan anlaşmalarda da bu kararlılığını ortaya koydu.

İRAN ZİYARETLERİ EKONOMİK BAĞLARI GÜÇLENDİRDİ

İlk başta Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın bir gece vakti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emriyle İran’a gitmesinin ardından İran’a önemli ziyaretler gerçekleştiren Türkiye Ortadoğu’da da ekonomik alanlarda oyun kurucu olarak görev almaya başladı. Daha önce Rusya ile de yapılan yerel para anlaşmasının İran ile de yapılması Türkiye’nin yerel paraya verdiği değeri gözleri önüne bir kez daha serdi.

BANKALARIN ŞUBE AÇMASI İÇİNDE ANLAŞMA SAĞLANDI

Yerel para anlaşmasının yanı sıra aynı zamanda Türk bankalarının İran’da İran bankalarının da Türkiye’de kendilerine ait şubeler oluşturmaları gerektiğini konusunda da anlaşmaya varıldığının açıklanmasının ardından ekonomik adımların ne denli kuvvetli olacağı belirlendi. Bu anlaşmalar sayesinde Türkiye İran arasında kurulan köprüler de aynı zamanda daha çok kuvvetlenmiş olacağı belirtildi.

Yazar: Niyazi Topcu

Niyazi Topcu
Niyazi Topcu, 1980 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. 1998 yılından buyana bilişim ve medya sektöründe başarılı çalışmalara imza atmıştır. Siyaset alanında faal olan Topcu, çeşitli habercilik alanında da başarılı haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Altın fiyatlarında sert yükseliş başladı

Altın fiyatlarında sert yükseliş başladı

Döviz fiyatlarının rekora koşması ile birlikte bir rekorda altın fiyatlarında geldi. Altının yükselişinin son birkaç aya nazaran oldukça hızlı olduğu gözlemlendi.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz