İran ve Türkiye arasında yolcular minibüs ile seyahat edebilecek

Ağrı ile İran’ın farklı şehirleri arasında minibüs seferleri başladı. Minibüsler iki ülke arasındaki anlaşmalar uyarıca, Xoy, Urmiye ve Tebriz ile Ağrı arasında karşılıklı olarak çalışacak.


İran ve Türkiye arasında yolcular minibüs ile seyahat edebilecek

Ağrı ile İran’ın Xoy, Urmiye ve Tebriz illeri arasında karşılıklı olarak yapılan anlaşmalara neticesinde bugün sabah saatlerinden minibüs seferleri başladı.

Ağrı Valiliği tarafından başlatılan seferler kapsamında her gün Ağrı’dan İran’a minibüs seferleri yapılacak. Valilik önünde yapılan programda minibüs ve yolcular hazır bulundu. Dualar ve tekbirlerin okunduğu programda, Ağrı’dan İran’a gidecek yolcular kurban kesilerek uğurlandı.

Ağrı Valisi ve Belediye Başkan Vekili Süleyman Elban burada yaptığı konuşmada, Ağrı’nın İran ile 87 kilometrelik sınır hattı olduğunu kültür, tarih ve inançların birbirine çok yakın olmasına karşın başka illerin İran’ın sınır şehirleri ile yakın ilişkilerde olduğunu fakat Ağrı’nın İran’a bu kadar yakın olması ve Türkiye’nin en büyük karasal sınırının Ağrı’da olmasına karşın bu ticaretten ve ilişkilerden yararlanamadıklarını belirtti.

Ağrı’da İranlıların neredeyse hiç bulunmadığını ve havalimanının kullanılmadığına değinen Elban, İranlı turistlerin Ağrı üstünden Erzurum ve Trabzon illerine gittiğini sözlerine ekledi. İran sınır illerinin valileri ile de görüştüklerini vurgulayan Elban, Ağrı turizm potansiyelinin arttırılması için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

Elban, “Burada ki turizmci arkadaşlar kendileri de biliyorlar. Kısa bir müddet içerisinde başta İstanbul, İzmir olmak üzere birçok İranlı kardeşimize bilet satışlarına hemen başladılar, bu hareketlilikte olmaya başladı. Biz bu işin en mühim ayaklarından birinin de kara taşımacılığı olduğunu düşünüyoruz. Bu çerçeve de herhangi bir girişimciye siz belli bir miktar parayı riske ederek bu işi başlatın dememiz biraz zor olacaktı, onlar içinde büyük bir risk olacaktı. Bu riski ve maliyeti biz üstlenelim dedik, 4 adet araç sürücüleri ile beraber biz valilik olarak kiraladık” şeklinde konuştu.

Her iki taraf arasında güven ortamının oluşması için seferlerin Ağrı Valiliği tarafından başlatıldığının altını çizen Vali Elban ilerleyen zamanlarda sistem oturduğunda bu seferlerin özel sektöre devredileceğini kaydetti. İleriki zamanlarda turist sayısının artışına bağlı olarak çoğaltabileceklerini aktaran Elban, “Bir hattımız Ağrı’dan Maku üstünden Tebriz’e, öbür hattımızda Ağrı’dan Xoy üstünden Urmiye’ye, İran’dan her sabah 2 araç gelecek Ağrı’dan da öğleden sonra aynı biçimde 2 aracımız oraya gidecek” ifadelerini kullandı.

Programa, Ağrı Valisi ve Belediye Başkan Vekili Süleyman Elban’ın yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve vatandaşlar katıldı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz