İran’da tarikat ve güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı

Tahran’da Gonabadi tarikatı üyeleriyle güvenlik güçleri arasında başlayan çatışmalarda 3 polis yaralandı.


İran’da tarikat ve güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı

İran’ın başkenti Tahran’da Gonabadi tarikatı mensuplarıyla güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 3 polisin yaralandığı bildirildi.

Tesnim Haber Ajansı’na göre, dün gece başkent Tahran’da Gonabadi tarikatı mensuplarıyla güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda bir eylemcinin polisin üstüne araba sürmesi sonucunda 3 emniyet üyesi yaralandı.

Öte yandan İran Polis Teşkilatı (NACA) Sözcüsü Said Muntezarulmehdi, olaylar sonrası 60’dan fazla tarikat mensubunun gözaltına alındığını duyurdu.

İran’ın başkenti Tahran’da Gonabadi tarikatı lideri Nur Ali Tabende’nin gözaltına alındığı iddialarına ve tarikat mensubu Nimetullah Reyahi’nin gözaltına alınmasına tepki gösteren tarikat mensuplarıyla güvenlik kuvvetleri arasında akşam saatlerinde çatışma çıkmış, bir eylemci güvenlik kuvvetlerinin üstüne otobüs sürerek 3 polis ve bir Besic’in (gönüllü milis) ölümüne neden olmuştu. Eylemci olayın sonrasında gözaltına alınmıştı.

Silsileyi Nimetullahi olarak da adlandırılan Gonabadi tarikatı, Seyyid Şah Nimetullahi Veli tarafından hicri 8’inci yüzyılda kurulan bir Şii tarikatı olarak biliniyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz