İran’dan bir referandum yaptırım kararı daha

Geçtiğimiz günlerde hava uçuşlarını Kuzey Irak Kürt Bölgesel yönetimi için kapatan İran şimdide karada bulunan sınır kapılarını kapattığını açıkladı.


İran’dan bir referandum yaptırım kararı daha

İran son dakika aldığı bir karar ile birlikte Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) hava sahasının hemen ardından sınır kapılarının yani kara sınırının da kapatıldığını açıkladı. Türkiye’den de talepte bulunduğu açıklanan Irak’ın Türkiye’nin hava sahasını kapatması konusunda talep geldiğini ve Irak Merkezi Hükümeti tarafından gelen bu talebi değerlendirecek ekibin kurulduğu Başbakan Binali Yıldırım tarafından canlı yayında açıklandı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) hava sahasını ve kara sınırının tamamen kapatıldığını açıklayan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, Irak’ın her zaman toprak birliği ve bütünlüğünü korumak istediklerini, bunun için Irak Merkezi Hükümeti tarafından gelen talep sonucunda bu adımları uygulamaya koyduklarını açıkladı.

BUNDAN SONRAKİ ADIMLAR NE OLACAK?

Sözcü Kasımi, kendisine sorulan soruların yanında İran’ın bundan sonra nasıl adımlar atacak olduğu konusundaki soruya daha sonra bu konu hakkında mutlaka açıklama yapılacak olduğunu, ancak hemen şuan açıklama yapmasının söz konusu olmayacağını açıkladı. Yapılan açıklamalar dikkat çekerken Barzani yönetiminin referandum sandıklarına gelen halkı karşıladığı ve oy kullanma işleminin devam ettiği açıklandı.

TÜRKİYE ÖNLEMLERE HAZIRLANIYOR

İran’ın uyguladığı yaptırımlar yanında şuan için Türkiye’nin almış olduğu net bir karar yok ancak konu ile ilgili değerlendirmeler ve çalışmalar devam ediyor. Kısa dönem içerisinde Türkiye’nin Irak tarafından talep edilen sınır kapıları ile ilgili isteğe cevap vermesi bekleniyor. Bunun yanı sıra sınır boylarında Türk askerinin operasyonu devam ediyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Hükümet, Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu hattını yapıp İran'a bağlayarak hattı güneye Hürmüz Boğazı'na kadar uzatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

One comment
  1. Doğrudan sınırı olan ve Kürt özerk bölgesi ile birlikte Irak’a geçiş güzergahı olan kapının kapanması bizim için hayati önem taşımamaktadır. Ancak, Yok hükmünde sayılan bu sözde referandumun geri alınması ve özür dilenmesi gerekmetedir. Bizlerin beklentisi Çatışan bir Komşu değil uyuşan,Anlaşan bir Komşu olmamız hasabi ile Sorumluluk duygusu çerçevesinde hareket ettiğimizden dolayı Seviyeli davranıyoruz. yıkmak kolay ya inşa etmek?? !!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz