İran’ın kuyusunu kazan ABD

İran’daki protestolar hakkında konuşan Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dekanı ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, ABD’nin İran’ı ateş çemberine dönüştürmek istediğini belirtti.


İran’ın kuyusunu kazan ABD

İran’da başlayan toplumsal olayları değerlendiren Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, İran’da sokağa çıkan kesimlerin alt gruba ait olduğunu dile getirerek, “Üniversite öğrencileri, entelektüel kesim, ticaret erbabı, orta ve üst kesimin bu tür olaylara müdahil olmadığını gördük. Ama giderek olayların yayıldığını görüyoruz. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’un bölgeyi bir cehenneme çevirme niyetinin olduğunu da göz ardı edemeyiz. İsrail’in de açıklamalarından bundan oldukça memnun olduğunu görüyoruz. Trump’un sosyal medyada yazdıkları son zamanlarda Suudi Arabistan liderliğinde başlatılan bir koalisyon çerçevesinde Sünni bloku yaratma ve bölgede mümkünse İran – Suudi Arabistan savaşı çıkartmak planlarının bir uzantısı olduğunu değerlendirebiliriz. İran’ı dönüştürme ve İran rejimini çökertme politikası zaten 1979 senesinden itibaren var. Bugüne kadar bu süreç devam ediyor. 1996’larda başlayan ambargo süreci, 2015 sonu nükleer anlaşmaya varılması ile birlikte kaldırılmış; ama ABD, ambargoyu yeni nedenlerle gene devam ettiriyor. Amerika, İran rejimini çökertme politikasına bağlılığını sürdürüyor. Bu noktada da muhalif hareketi destekliyor ve bir sakınca görmüyor” şeklinde konuştu.

“ABD İLE DOST, İSRAİL’LE MÜTTEFİK İRAN İSTİYORLAR”

ABD’nin İran’ı kuşatma ya da İran’ı çökertme politikalarını birlikte değerlendirilebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Tayyar Arı, “ Zaten kuşatmanın gayesi İran rejimini çökertmeydi. Şah dönemine geri dönerse, ABD ile müttefik, İsrail ile dost bir İran istiyorlar. Bunu temin etmek için de içeriden ve dışarıdan tüm araçları kullanıyorlar. Dolayısıyla İran rejimini ya çökertecekler ya da Suudi Arabistan ile aralarında bir savaş çıkartarak bölgeyi kaosa çevirmeyi kafaya koymuşlar. Bölge ülkelerinin çok dikkatli olması gerekiyor” diyerek konuştu.

Türkiye’nin bölgede meydana gelen gelişmelere çok dikkatli yaklaştığını ifade eden Arı, “Türkiye’nin açıklamaları temkinli ve istikrara yöneliktir. Sağduyu hakim olmasına yöneliktir. Türkiye Dış İşleri Bakanlığı’ndan Ruhani’nin açıklamaları çerçevesinde olayların çözüme kavuşturulmasına yönelik bir açıklama geldi, bunu olumlu buluyorum” dedi.

“OLAYLARIN YAYILMA İHTİMALİ SÖZ KONUSU”

Olaylar kontrole alınamazsa tüm kesimleri kapsayacak biçimde yayılma olasılığının söz konusu olduğunun altını çizen Arı, “Şu ana kadar olanlar bile ülkenin büyük bir kısmına yayıldığını görüyoruz. 4- 5 kentte başlayan olaylar giderek genişliyor. İçeride bir dinamik var. İran rejimi uzun senelerdir ambargo altında, ekonomik problemleri çözemiyor. Batı ciddi manada bir ambargo uyguluyor. İran’da ihale almak, ticaret yapmak, bankacılık sistemini kullanmak oldukça zordur. Bu vaziyette İran’ın doğalgaz ve petrolünün değerlendirilmesine olanak sağlanmıyor. Bu da İran’ın ekonomik meseleleri aşmasını zorlaştırıyor” şeklinde konuştu.

Bütün bunların yanı sıra İran’ın bölgedeki savaşları da finanse ettiğine işaret eden Arı, “Suriye, Irak, Yemen’deki savaşlar da İran’a ekstra bir yük getirdi. Bunların da bu olaylara katkısı olabilir. Tüm bunlar ekonomi üstündeki baskıyı arttırdı ve fakir kesim bunların çözümünü bekliyor. 2013 senesinde İran halkı Ruhaniye bir şans vermişti. Ruhani iş başına gelirken büyük ümitlerle geldi. Çünkü Mahmud Ahmedinejad rejiminde liberaller çok tepkiydiler. Onlar Ruhani’yi destekliyorlardı. Bu desteklerin neticelerini almak istediler, ama bugüne kadar halka çok yansımadı. İran 2016’da ilk kez yüzde 6 büyüdü. 2008’den beri hep eksi olan İran büyüyemiyordu. Gelinen noktada yeni atacağı adımlar olayları yatıştırabilir mi bundan emin değilim. İran dinamiklerine bakıldığını zaman bu meseleyi aşabileceğine olan ümidim daha çok” dedi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz