İskoçya’dan bağımsızlık için şok referandum kararı geldi

İskoçya’dan gelen son dakika haberinde Genel Başkan Yardımcı Angus Robertson bağımsızlık için referanduma gideceklerini bildirdi.


İskoçya’dan bağımsızlık için şok referandum kararı geldi

Dünyada son dönemde Kuzey Irak tarafından başlatılan bağımsızlık referandumu İspanya’nın Katalonya bölgesine sıçramış, hemen ardından ise Almanya’da bir ayrılık yaşanabilecek olduğu iddia edilmişti. Birkaç dakika önce İskoçya Ulusal Partisi’nin Genel Başkan Yardımcı Angus Robertson tarafından yapılan açıklamada ise İngiltere’den bağımsız olmak için referanduma gidecek olduğunu açıkladı. Bu gelen haberle sosyal medya üzerinden insanlar dünya topyekün bağımsızlık mücadelesi veriyor yorumlarını yapmaya başladı.

REFERANDUM AÇIKLAMASI YAPILDI

İskoçya Ulusal Partisi’nin Genel Başkan Yardımcı Angus Robertson, açıklamasında İskoçya’nın bağımsızlığını kazanması için harekete geçecek olduğunu ifade ederken, İngiltere’den ayrı olarak tanınmak istediklerini ve bağımsızlık referandumunu en kısa sürede düzenleyecek olduğunu açıkladı. Bu kararla birlikte İngiltere’nin nasıl bir tutum izleyeceği henüz bilinmiyor. Konu hakkında kısa süre içerisinde açıklama yapılması beklenirken böyle bir duruma izin verilmeyeceği tahmin ediliyor.

NELER OLUYOR? DEDİRTTİ!

İskoçya Ulusal Partisi’nin Genel Başkan Yardımcı Angus Robertson tarafından yapılan açıklama sonrasında ardı ardına gelen bağımsızlık haberlerinin “neler oluyor?” sorusunu dedirttiği, yakın zamanda İngiltere ve Katalonya’da yaşanacak olan krizlerin gündemde olabileceği belirtildi. İngiltere resmi olarak parlamenter sistem ile yönetilse de kraliçenin ailesi birçok karar ve ekonomik konularda ülkenin yönetilmesine yardımcı oluyor, ülkede yaşanan en ufak bir olayda kraliçe ve ailesinin siyasi yöneticiler ile temasta olduğu ve buna uygun adım attıkları biliniyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
AİHM referandum kararını verdi CHP şokta!

AİHM referandum kararını verdi CHP şokta!

CHP referandum sonuçları ile ilgili yaptığı itiraza AİHM cevabını verdi ve başvuru reddedildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz