İsrail askerleri Doğu Kudüs’te bulunan Filistinlilere ait okulu yıktı!

İsrail askerleri Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait olan bir okula geldi ve iki sınıfının ruhsatsız olduğunu söyleyerek yıkım yaptı.


İsrail askerleri Doğu Kudüs’te bulunan Filistinlilere ait okulu yıktı!

Görgü tanıkları AA muhabirine, İsrail askerlerinin, Kudüs kırsalındaki bedevi Arap topluluğu Ebu Nuvvar’daki ilkokulun üçüncü ve dördüncü sınıfların eğitim gördüğü bölümlerini yıktığını söyledi.

Tanıklar, 60 öğrenciden oluşan okulun, Ebu Nuvvar’da yaşayan 700 Filistinli bedevinin tek okulu olduğunu ifade etti.

Ma’ale Adumim, Kedar ve Yeni Kedar adlı 3 Yahudi yerleşim birimi arasında kalan Ebu Nuvvar bedevileri, E1 isimi verilen alanda yeni yerleşimler inşa etme planı sebebiyle İsrail hükümetinin bölgeyi boşaltmaları yönünde baskısına maruz kalıyor.Baskılardan payını alan Ebu Nuvvar İlkokulu da İsrail kuvvetlerince 2016’da yıkılmasının sonrasında bölge sakinleri tarafından tekrar inşa edilmişti.

Okulun hepsi ile ilgili tekrar yıkım kararı verilmiş, yıkım mahkeme nihai kararını verene kadar ertelenmişti. Fakat bu eğitim-öğretim dönemi başında ihtiyacı karşılamak için inşa edilen 2 sınıf ile ilgili kesin yıkım kararı verildiğinden söz konusu sınıflar misafirhaneye taşınmıştı.

İsrail ile Filistin arasında yapılan Oslo anlaşmasına göre C bölgesi olarak sayılan bölgede bulunan 700 kişilik Ebu Nuvvar bedevileri, İsrail’in bütün tehditlerine ve baskılarına karşın köylerinden ayrılmayı reddediyor.

Filistinli taraflar İsrail’in bu yıkımlarla, E1 olarak adlandırılan bölgedeki bedevileri göç ettirerek, Doğu Kudüs’teki, Azariya’daki ve Lut Gölü’ndeki (Ölü Deniz) Yahudi yerleşim yerlerini birbirine bağlamaya çalıştığını ifade ediyor.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18’i kapsayan A bölgesinin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e, yüzde 21’lik B bölgesinin idari yönetimi Filistin’e, güvenliği İsrail’e devredilirken, yüzde 61’ini kapsayan C bölgesinin idari ve güvenliği İsrail’e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla C bölgesinde Filistinlilerin yeni bina yahut genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz