İsrail, Kudüs’ü sadece kendine bağlayan yasaya onay verdi!

İsrail Meclisi, Kudüs’ün statüsünü değiştirerek skandal yasaya onay verdi. Kudüs, tek bir şehir ve İsrail’e ait olarak görülüyor.


İsrail, Kudüs’ü sadece kendine bağlayan yasaya onay verdi!

İsrail meclisi Kudüs’ün statüsünü değiştiren yasayı onayladı. Birleşmiş Milletler, Doğu ve Batı Kudüs olarak ayrılan Kudüs kentinin batısını İsrail’in doğusunu Filistin’in toprağı olarak tanıyor. İsrail Meclisi Knesset’te alınan kararla, Kudüs kenti tek bir şehir olarak ve İsrail’e ait olarak tanındı.

YASA TASARISI DÜN GECE ONAYLANMIŞTI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun lideri olduğu Likud Partisinin en üst düzey karar alma mekanizması Merkez Komitesi, işgal altındaki Filistin toprağı Batı Şeria’daki kanun dışı Yahudi yerleşim birimlerinin İsrail’e ilhak edilmesini öngören kanun tasarısı dün gece onaylandı.

Partinin onayladığı tasarıda, “Ebedi başkentimiz Kudüs de dahil Yahuda ve Samara’nın (Batı Şeria) kurtuluşunun 50’nci sene dönümünde Likud Merkez Komitesi olarak Likud milletvekillerine, Yahuda ve Samara’da bulunan özgürleştirilmiş bütün Yahudi yerleşim birimlerinde İsrail yasaları ve egemenliğini hakim kılmaları ve serbestçe Yahudi yerleşim birimi inşasına olanak sağlamaları çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İSRAİL, YAHUDİLEŞTİRME FAALİYETLERİNE HIZ VERECEK

İsrail meclisine (Knesset) sunulan tasarıların kanunlaşarak yürürlüğe girebilmesi için üç farklı oturumda görüşülerek onaylanması gerekiyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Aralık’ta açıkladığı Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının sonrasında İsrail yönetimi, kutsal şehir ve işgal altındaki Batı Şeria’da yürüttüğü Yahudileştirme faaliyetlerine hız vereceğinin sinyallerini veriyor.

HAMAS’TAN BARIŞ SÜRECİNİ SONLANDIRMA ÇAĞRISI

Hamas, Filistin yönetimine, işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan kanun dışı Yahudi yerleşim birimlerinin İsrail’e ilhak edilmesini öngören kanun tasarısının onaylanmasına karşı “barış sürecini sonlandırma” çağrısında bulundu.

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu, yaptığı yazılı açıklamada, iktidardaki Likud Partisi Merkez Komitesinin, Filistin toprağı olan Batı Şeria’daki kanun dışı Yahudi yerleşim birimlerinin İsrail’e ilhak edilmesini öngören kanun tasarısını onaylamasına karşı “güvenlik koordinasyonu ile barış sürecinin sonlandırılması gerektiğini” söyledi.

Likud Partisinin kararına rağmen Filistin Kurtuluş Örgütünün (FKÖ) yolunu, Filistin halkının seçeneği olan direnişe doğru düzeltmesi gerektiğine dikkati çeken Kanu, Filistin davasını tasfiye etmeye yönelik projeleri düşürme ve Filistinlilerin ellerinden alınan haklarını geri getirmenin fakat direnişle olacağını ifade etti.

DOĞU KUDÜS VE BATI ŞERİA YARIM ASIRDIR İŞGAL ALTINDA

Doğu Kudüs ve Batı Şeria 1967’den bu yana İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İnşa ettiği duvarla bu iki bölgeyi birbirinden ayıran İsrail, Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin Doğu Kudüs’e geçişini engelliyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te 200 bin, Batı Şeria’da ise 400 binden fazla Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre, bu bölgelerdeki bütün Yahudi yerleşim birimleri “yasa dışı” kabul ediliyor.

İsrail, iki milyona yakın Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni de Hamas’ın 2006 senesindeki seçimleri kazanmasından bu yana abluka altında tutuyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Trump, Filistin’i parayla tehdit etti!

Trump, Filistin’i parayla tehdit etti!

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail'le barış görüşmelerine devam etmez ise Filistin'e para yardımı yapmayacağını belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz