İsrail, sınır kapılarını Gazze’ye kapattığını duyurdu

İsrail Ordu Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Gazze ile olan sınır kapılarının bugünden itibaren kapatıldığı duyuruldu. Açıklamada gerekçe olarak son dönemlerde yaşanan güvenlik gelişmeleri gösterildi.


İsrail, sınır kapılarını Gazze’ye kapattığını duyurdu

İsrail, Gazze Şeridi ile arasındaki Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun (Erez) sınır kapılarını kapatma kararı aldı.

ORDU SÖZCÜSÜ AÇIKLADI

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, yaptığı yazılı açıklamada, Kerm Ebu Salim ticari sınır kapısı ile Erez sınır kapısının son güvenlik gelişmeleri sebebiyle bugünden itibaren kapalı tutulacağını duyurdu.

FÜZE SALDIRISINI DOĞRULADI

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nden dün İsrail’e roket atıldığı öne sürülmüştü.

Ordu Sözcüsü Adraee, konuya ilişkin açıklamasında, Gazze’den İsrail’e bir füze saldırısı olduğunu söyleyerek, bunun üstüne İsrail ordusunun Gazze’de Hamas’a ait askeri bir bölgeye saldırı düzenlediğini aktarmıştı.

7 SINIR KAPISINDAN 6’SI İSRAİL’İN KONTROLÜNDE

Gazze’de giriş çıkışların yapıldığı 7 sınır kapısından Mısır’ın kontrolündeki Refah hariç 6’sı İsrail’in kontrolünde bulunuyor. Bu 6 kapıdan ticari maksatla kullanılan 4’ü Hamas’ın seçimleri kazanarak görevi devralmasının sonrasında Haziran 2007’de İsrail tarafından kapatılmıştı. Öbür iki kapıdan Beyt Hanun yabancı pasaport taşıyanlar, hasta ve iş adamlarının Batı Şeria’ya geçişi, Kerm Ebu Salim ise bazı ticari ürünlerin geçişi için kullanılıyor. Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun çeşitli gerekçelerle sık sık kapatılıyor.

İlginizi Çekebilir
İsrail, öldürdüğü Ürdün vatandaşları için özür diledi!

İsrail, öldürdüğü Ürdün vatandaşları için özür diledi!

İsrail, Temmuz ayında Amman'daki İsrail Büyükelçiliği'nde öldürdüğü 2 Ürdün vatandaşı için resmen özür diledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz