İsrailli yazardan İsrail ordusuna terör suçlaması

İsrailli yazar ve aktivist Miko Peled, “Filistinliler, kahraman çünkü bu kusursuz silahlara karşı duruyorlar. Terörist bir örgüt varsa, o da İsrail ordusunun kendisidir. Onlar terör faaliyetlerini yürüten taraf ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘İsrail terörist bir devlet’ dediğinde dünyanın en haklı şeyini söyledi” şeklinde konuştu.


İsrailli yazardan İsrail ordusuna terör suçlaması

Bahçeşehir Üniversitesi’nin öncülüğünde tertiplenen “Generalin Oğlunun Gözünden Kudüs” konferansı, Holiday Inn Otel’de gerçekleştirildi. Konferansın katılımcılarından İsrailli yazar ve aktivist Miko Peled, yaptığı konuşmada çarpıcı ifadeler kullandı.

Peled, ABD Başkanı Trump’ın uluslararası hukuku göz ardı eden Kudüs kararının sonrasında Müslümanların tepki vereceğine ve şiddet olaylarının yaşanacağına yönelik bir beklenti oluştuğunu fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde çok diplomatik, çok ölçülü, yerinde bir tepki verildiğini belirtti.

İsrail’in bölgede yaptığının “etnik temizlik”ten başka bir şey olmadığını aktaran Peled, Gazze Şeridi’ndeki suyun yüzde 98’inin insanların tüketimi için uygun olmadığını, bölgede temel tıbbi malzemelere erişimin bulunmadığını kaydetti.

“İSRAİL ORDUSU TERÖRİST ÖRGÜTÜN KENDİSİ”

Filistinlilerin tünel kazdıkları için eleştirildiğini oysaki tüneller vasıtasıyla gıda ve ilaçların getirip götürüldüğünü açıklayan Peled, Filistinlilere yapılan haksız yakıştırmalar ile ilgili şunları belirtti:

“Dünyadaki en iyi askeri ekipmanla 2 milyon insanı bombalıyorlar. Milyonlarca ton bombadan bahsediyoruz. Bir tonluk bir bomba tüm kente zarar verebilir. Bu kadar bomba hiçbir ordusu olmayan savunmasız insanların üstüne bırakılıyor. Bunlar mı terörist şimdi. Onlar kahraman çünkü bu müthiş silahlara karşı koyuyorlar. Hamas ya da Filistinliler değil. İsrail ordusu terörist örgütün kendisi. Onlar terör faaliyetlerini yürüten taraf ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, ’İsrail terörist bir devlet’ dediğinde dünyanın en haklı şeyini belirtti. Neyse ki biri bunu söyleme cesaretini gösterdi. Çünkü dünyadaki pek çok lider bu şekilde bir beyanatta bulunmaya korkar ama Cumhurbaşkanı Erdoğan çıktı ve bunu belirtti. ”

“NE YAZIK Kİ OLDUKÇA AZ YAHUDİ, BENİM GÖRÜŞLERİMİ PAYLAŞIYOR”

Konferansın sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peled, dile getirdiği söylemlerin İsrail’de nasıl yankı bulduğunun sorulması üstüne, “Ne yazık ki çok çok küçük bir kesim benim gibi tepki gösteriyor. Oldukça az İsrailli Yahudi benim görüşlerimi paylaşıyor. Büyük çoğunluğu hükümetin politikalarına tam destek veriyor. Bunun en büyük sebebi şu, İsrail parlamentosu ve hükümet üyeleri halkın iradesini temsil ediyor. İsraillilerin ne düşündüğünü biliyoruz ve bu çok şaşırtıcı olmamalı esasına bakarsanız. Ayrıcalıklardan vazgeçmek istemiyorlar elbette. Dolayısıyla kontrolü ellerinde tutmak ve ötekilerin terörist olduğunu işitmek işlerine geliyor” diyerek konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Trump, Filistin’i parayla tehdit etti!

Trump, Filistin’i parayla tehdit etti!

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail'le barış görüşmelerine devam etmez ise Filistin'e para yardımı yapmayacağını belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz