İşsizlik maaşları artıyor

3 milyonu aşkın işsizi bulunan Türkiye’de işsizlik sigortası ile ilgili planlanan düzenlemeler umut vaat ediyor. İşsizlik ödeneğinden yararlanmayı kolaylaştıran ve iş aramaya özendiren yeni uygulamanın taslağı hazır. Ulusal İstihdam Stratejisi yüksek işsizlik maaşı ile başlayıp azalan maaş grafiği ile insanları iş aramaya sevk etmek istiyor.


İşsizlik maaşları artıyor

Her ay azalan maaş

2017 yılının ilk yarısında 3 milyonu aşkın işsiz ile rekora koşan Türkiye’de Ulusal İstihdam Stratejisi işsizlik ile ilgili sorunların çözümü için çalışıyor. TÜİK verilerinden derlenen ve halkın iş taleplerinin masaya yatırıldığı program kapsamında insanların işsizlik maaşından daha kolay yararlanması ve ödeneğin yüksek olması konuşuluyor. İşsizlik maaşı ödeneğinin yüksek olmasının dezavantaj yaratabileceğini düşünen yetkililer ödeneğin en yüksek fiyattan başlayıp her ay azalarak gitmesini tavsiye etti.

İş ararken danışmanlık yapılacak

Bu sayede ödenek gittikçe azalırken insanlar da bir an önce iş bulmak için arayışa geçecektir. Planlanan düzenlemenin işsizlik sigortasında düşüşe neden olmayacağını söyleyen kaynaklar şimdiki ödeme miktarından aşağı tutulmayacağını da kaydetti. İş bulma ve mülakat aşamalarında da insanlara Çalışma Bakanlığı tarafından danışmanlık yapılacağı edinilen bilgiler arasında.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu işçilerine yapılacak ek ödeme tarihi belli oldu

Kamu işçilerine yapılacak ek ödeme tarihi belli oldu

Bakanlar Kurulunun, 6772 sayılı kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere 2018 senesinde yapılacak ilave tediye sürelerinin belirlenmesi ile ilgili kararı Resmi Gazete'de duyuruldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz