İstanbul’a kar yağacak mı? Hafta sonu için kar uyarısı yapıldı!

Uzmanlar, Batı Trakya’dan başlayarak yurdumuzda etkili olması beklenen soğuk hava dalgasına karşı önemli açıklamalar yaptı. Sibirya üstündeki yüksek basınç merkezi, hafta sonundan sonra Avrupa’yı donduracak. -15’ler görülecek. Soğuk hava Trakya’da takılacak, Türkiye’ye etkisi ise sınırlı şekilde görülecek. Peki İstanbul’a kar ne zaman yağacak?


İstanbul’a kar yağacak mı? Hafta sonu için kar uyarısı yapıldı!

Sibirya üstünden gelerek Avrupa’yı vuracak olan soğuk hava dalgasının Türkiye’ye etkisi kısıtlı olacak.

Gazete Habertürk’ten Uzay Kesmen’in haberine göre, Rusya’nın Sibirya bölgesi üstünde oluşan yüksek basınç merkezi, önümüzdeki günlerde Avrupa’nın hepsini donduracak. Sibirya üstünde oluşan yüksek basınç kitlesi, önümüzdeki günlerde batıya kayarak Moskova, Belarus Cumhuriyeti, Polonya ile Almanya’ya ulaşacak. Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin eksi 15 dereceleri göreceği tahmin edilen Sibirya soğukları, önümüzdeki haftadan itibaren Türkiye’yi de etkisi altına almaya başlayacak.

HAFTASONU TRAKYA’DA KAR VAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Trakya bölgesi için bu hafta sonu kar yağışı uyarısında bulundu. Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü’nün verilerine göre, Trakya bölgesinde hava sıcaklıklarının düşmesiyle pazar günü kar yağışı bekleniyor. Edirne ve Kırklareli’nde beklenen kar yağışının pazartesi gününe kadar devam edeceği tahmin ediliyor. Tekirdağ’da ise aralıklı yağmur beklenirken, Trakya bölgesinde hava sıcaklığının pazar günü 4-6 derecelere düşeceği değerlendiriliyor.

İstanbul’a gelmesi muhtemel kar yağışıyla alakalı konuşan Habertürk TV Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel de Batı Trakya’dan başlayarak ülkemizi etkisi altına alacak soğuk hava dalgasına karşı uyardı: “İstanbul’a 25 Şubat gecesi karla karışık yağmur yağabilir. Fakat maksimumu bu. Ardından, 26-27 Şubat tarihleri aralıklı yağmurlu ve soğuk geçecek.”

1 MART’TAN SONRAYA DİKKAT

Habertürk TV Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, 1 Mart’ta gelmesi muhtemel ayrı bir soğuk hava dalgası daha olduğunu söyleyerek “Asıl buna dikkat etmek gerekir” şeklinde konuştu. 1 Mart’ta Marmara’da ısının sıfırın altına düşebileceğini belirten Öztel, şu şekilde devam etti: “Yağış olursa kar olur. Edirne, Bolu, Ankara, Eskişehir, Zonguldak, Düzce, Kocaeli, İstanbul… Her yerde kar olur. Buna dikkatli bir biçimde bakıyoruz. Tahminler çok hızlı değiştiği için 25 Şubat’ta görülen karla karışık yağmur ne kadar sürecek kestiremiyoruz. Hafta sonu öncül bir soğuk gelecek, esas soğuklar ise bir sonraki hafta sonu 1-2-3 Mart’ta etkili olacak diyebiliriz. Yani önümüzdeki 2 hafta sonu İstanbul’da, Marmara’da hem soğuk hem de birinde kar yağma olasılığı var. Uzun soluklu 10 gün bizi bekliyor. Ama kesin tahmin için erken.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz