İstanbul’da Hava Sıcaklıkları Asrın Rekorunu Kırdı

Tüm yurtta etkisi devam eden Afrika sıcakları vatandaşları olumsuz yönde etkiliyor. İstanbul son 100 senenin en sıcak anlarını yaşıyor. Yoğun sıcaklık sebebiyle tatil alanlarındaki sahillerin bile boş olduğu gözlemleniyor.


İstanbul’da Hava Sıcaklıkları Asrın Rekorunu Kırdı

29 Haziran Cuma günü İstanbul’da sıcaklığın 37.2 derece ölçüldüğünü söyleyen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, “Kuzeyde alçak basınç mevcut. Güneyden sıcak hava akışı mevcut. Hindistan merkezli ters muson etkisini Basra yönünden alıyoruz. Buna ‘Basra alçağı’ diyoruz. Güneyden gelen bir sıcak hava akımı bu. Dolayısıyla iki alçak hava basıncı arasında kaldık. Kuzey Afrika’nın güneyinde de ayrı bir alçak basınç mevcut. Sıcak hava akımları arasında kalan bölgeler sırt bölgesi diye tabir edilir ve bu bölgelerde serin rüzgarlar esmez.” dedi.

“REKORLAR GELEBİLİR”

29 Haziran Cuma günü İstanbul’da sıcaklığın 37.2 derece ölçüldüğünü söyleyen Adil Tek, “Bu, 106 yılda ilk kez ölçülen bir değer. Yani bir rekor kırıldı. Bugün için de yeni rekor bekliyoruz” diye konuştu.

SICAKLIKLAR 6-7 DERECE DÜŞECEK

Türkiye, yarından itibaren yağmurla beraber batı bölgelerinden itibaren biraz serinleyecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, yarın kuzeybatı yönünden yağışlı hava Türkiye’ye giriş yapacak ve salı günü tüm Marmara’da etkili olacak.

Hafta ortasında ise yağışlı havanın Karadeniz’e geçmesi bekleniyor. Yarından itibaren 6-7 derece düşmesi beklenen sıcaklıklar tekrar mevsim normallerine dönecek.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
İstanbul’a kar ne zaman yağacak? 23 Ocak hava raporu

İstanbul’a kar ne zaman yağacak? 23 Ocak hava raporu

Meteoroloji tarafından yapılan bilgilendirmeye göre İstanbul'da sabah ve öğle saatlerinde hafif yağmur ve karla karışık yağmur, yüksek kesimlerde hafif kar yağışı bekleniyor. Hava sıcaklığının Marmara'nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz'de hissedilir derecede olmakla beraber, iç ve batı kesimlerde azalacağı düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz