İyi Parti, hükümete seslenerek Esad ile iletişim çağrısı yaptı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin operasyonuyla alakalı değerlendirmeler yapan İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray, hükümeti doğrudan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la iletişim kurmaya ve terörle mücadeleyi Şam’la beraber sürdürmeye çağırdı.


İyi Parti, hükümete seslenerek Esad ile iletişim çağrısı yaptı

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray, KRT TV’de Çağlar Cilara’nın sunup yönettiği Haber Merkezi programında TSK’nın Zeytin Dalı Harekatı’nı değerlendirdi.Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray, hükümeti doğrudan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la temasa geçmeye ve terörle mücadeleyi Şam’la beraber devam ettirmeye çağırdı.İYİ Parti Genel Sekreteri ve Sözcüsü Aytun Çıray, KRT TV’de Çağlar Cilara’nın sunup yönettiği Haber Merkezi programında TSK’nın Zeytin Dalı Harekatı’nı değerlendirdi.Dış politika üstünden iç politikanın suistimal edildiğini ifade eden Çıray, hükümeti doğrudan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la temasa geçmeye ve terörle mücadeleyi Şam’la beraber devam ettirmeye çağırdı.

“Esad’la temasa geçilmeli”

Çıray’ın öne çıkan açıklamaları şu şekilde: “Türkiye, Suriye hakkında yanlış politikalar uygulamamış olsa idi bugün bizim altımızda terör koridoru olacak mıydı olmayacak mıydı? Olmayacaktı. Mehmetçiği oraya savaşa götürmesine gerek olacak hadiseler zinciri oluşmayacaktı. Soru şu; bir iktidar var. Yanlışları yapıyor, en yanlışın sonunda bu ülkeyi sanki bir savaşın eşiğine getiriyor. Sonra ‘benim dediklerimi yapmazsan, benim siyasetimi desteklemezsen sen yerli ve milli değilsin. Benim yerli ve milli’ diyor. Ben de ‘Hayır, gayrı milli olan sensin, milli olan benim. Sen benim milli siyasetimi bozduğun için ben bugün bu sıkıntıları çekiyorum. Yalnızca maddi değil, El Bab’da 72 şehidi hiç vermemiş olabilirdin. Bundan sonra da hiç şehit vermemiş olabilirdin.

‘Hiç zaman kaybetmeden bu hükümet sağdan soldan değil, Türk milletinden özür dileyip Esad’la masaya oturacak. Bizim sağlamamız gereken şey Suriye’nin hakikaten toprak bütünlüğüdür. Şam’la anlaşmalıyız, 300 kilometresi Suriye’yle, o koridoru Şam’la beraber terörden arıtmalıyız. Alt tarafı Şam arıtmalı, biz de kendi sınırımızı korumalıyız. Kalıcı çözüm işte budur.”İYİ Parti olarak yalnızca eleştirmekle kalmadıklarını belirten Çıray, çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı:Dış politikayı, iç politika aracı ve bir seçim manipülasyonu olmaktan çıkarmak zorundayız. Derhal hükümeti buna davet ediyoruz. Dış politika megafonla yapılmamalı ve iç politikanın suistimali haline getirilmemeli. Derhal Esad’la doğrudan temasa geçilmeli. Türkiye, Esad’la anlaşarak, Şam’la işbirliği yaparak Suriye sınırını PYD, PKK ve her türlü terör örgütünden temizlemeli. Diplomasiye tekrar geri dönülmeli. Ve dünya önünde tekrardan saygın yerimizi elde etmeliyiz. Bu üçüncü maddenin olması için İYİ Parti’nin iktidara gelmesi gerekiyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Akşener: Kefen giyip ‘Ölmeye geldik’ diyen AK Parti destekçileri Afrin’e

Akşener: Kefen giyip ‘Ölmeye geldik’ diyen AK Parti destekçileri Afrin’e

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhtemel Afrin operasyonu açıklamalarıyla alakalı, AK Parti'ye destek için kefen giyip 'Ölmeye geldik' eylemi yapan kişilerin muhtemel bir Afrin operasyonunda başrolde olması gerektiğini açıkladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz