İzmir’de Orman Yangını: 2 bin kişi bölgeden tahliye edildi

İzmir’de Kızılkeçili ve Lütuflar köylerinin bulunduğu bölgede başlayan orman yangını ilerlemeye devam ediyor. Yangının Manisa sınırlarına ulaştığı ve 2 bin kişinin bölgeden araçlarla tahliye edildiği gelen haberler arasında.


İzmir’de Orman Yangını: 2 bin kişi bölgeden tahliye edildi

İzmir’in Bayındır ilçesinin Lütuflar ve Kızılkeçili köyleri arasında çıkan orman yangını geceden beri devam ediyor. Yangın Turgutlu sınırına ulaşırken, bölgedeki iki bin şahıs tahliye edildi. Ormanlık alanda çıkarak Manisa’ya sıçrayan yangın, etkisini sürdürüyor. Geniş bir alana yayılan yangına, sabahın ilk ışıklarında havadan müdahale başladı. Gene İzmir Urla ve Aliağa’da da orman yangınları var.

İzmirde Orman Yangını: 2 bin kişi bölgeden tahliye edildi

Bayındır ilçesinin Lütuflar ve Kızılkeçili köyleri arasında çıkan orman yangınında aşağı yukarı 100 hektarlık alan küle döndü. Söndürme çalışmalarının devam ettiği yangın Turgutlu sınırına ulaştı.Yangını söndürme çalışmaları sürerken, alevler rüzgarın da etkisiyle hızla yayılarak Manisa’nın Turgutlu ilçesinde de etkili olmaya başladı.

İKİ BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Turgutlu’daki Kırsal Kabaçınar ve Karaköy mahallelerinde oturan aşağı yukarı 2 bin şahıs, Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle Dağmarmara bölgesindeki Niyazi Üzmez Ortaokulu’nun bahçesinde kurulan toplanma merkezine taşındı.

Buradan da vatandaşlar yakınlarının yanlarına yerleşmek üzere, çevredeki kırsal mahallelere götürüldü. Bir kısmı da ilçe merkezine götürülerek öğrenci yurtlarına konuldu.
Yangını söndürme çalışmalarının devam ettiği açıklandı.

Vatandaşların yoğun dumandan etkilenmemesi adına tahliye kararı alındığı öğrenildi. Öte yandan öbür bir sınır köyünde de Jandarma ekipleri Karaköy halkına da uyarılarda bulunuyor.

ALİAĞA’DAKİ YANGIN GÜÇLÜKLE SÖNDÜRÜLDÜ

İzmir’in Aliağa ilçesinde, çıkan yangında 1 hektarlık kızılçam ormanı küle dönerken, alevler havadan ve karadan müdahale ile güçlükle söndürülebildi.

Aliağa’nın kırsal Samurlu Mahallesi, Yarendağı Mevkisi’ndeki, çam ağaçları ile kaplı ormanlık alanda yangın çıktı. Alevler, rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayıldı. Bölgeye, Menemen Orman İşletme Şefliği’ne ait 9 arazöz, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait 3 helikopter, İzmir Büyükşehir İtfaiyesi ile Aliağa İtfaiye Grubu sevk edildi. Havadan ve karadan 1.5 saat süren müdahale ile yangın daha fazla büyümeden güçlükle söndürüldü. İlk tespitlere göre 1 hektarlık kızılçam ormanı zarar görürken, yangının çıkış nedeninin araştırıldığı bildirildi.

HAVADAN VE KARADAN MÜDAHALE BAŞLADI

İzmir’in Urla ilçesinde bugün akşam saatlerinde, Mersin Boğazı ile Deve Deresi mevkisi yakınındaki makilik ve ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüdü. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, yangını söndürmek için havadan ve karadan müdahaleye başladı. 2 amfibi uçak, 3 yangın söndürme helikopteri, 20 arazöz ve yer ekiplerinin yanı sıra çevre belediyelerden itfaiye araçları ve su tankerleriyle alevlere müdahale ediliyor.

Yangın sırasında, bölgedeki rüzgar enerjisi santralleri türbinlerinden birinin de zarar gördüğü öğrenildi.

ÇEVRE İLLERDEN TAKVİYE EKİP GÖNDERİLDİ

İzmir’de ormanlık alanda çıkarak Manisa’ya sıçrayan yangın, etkisini sürdürüyor. Geniş bir alana yayılan yangına, sabahın ilk ışıklarında havadan müdahale başladı.

Bayındır’ın Kızılkeçili ile Ovacık mahalleleri arasında bulunan Lütuflar mevkisinde çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılmaya devam ediyor. Manisa’nın Turgutlu ilçesine sıçrayan yangına çok sayıda itfaiye ekibi, 90 arazöz, 5 dozer, 20 su tankeri ve çevre illerden gelen takviye personelinin söndürme çalışmaları sürüyor.

Öte yandan, havanın kararması nedeni ile durdurulan havadan müdahale, sabahın ışıklarında tekrardan başladı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yangına sebep olan klima bir evi küle çevirdi!

Yangına sebep olan klima bir evi küle çevirdi!

Adana'da klimadan çıkan yangında bir binanın dairesi resmen küle çevirdi. Evde tek başına yaşayan bir kadın kendini dışarı atarak canını zor kurtardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz