JP Morgan raporuna göre Türkiye büyümeye devam ediyor

Daha önce JP Morgan tarafından Türkiye için yapılan büyüme tahmini yüzde 3.8 olarak belirlenmişti. JP Morgan güncel verilere dayanarak bu oranı yüzde 4.6’ya çıkararak revizyon yaptı.


JP Morgan raporuna göre Türkiye büyümeye devam ediyor

JP Morgan’ın 9 Ağustos tarihli raporunda, son zamanda açıklanan verilerin olumlu sürpriz yaptığını ve bu durumun Türkiye ekonomisinin, Merkez Bankası’nın önemli parasal sıkılaştırmasına rağmen, ekonominin gücünü işaret ettiğini kaydetti. Raporda, bu verilerin güçlü gelmesinin sebepleri olarak; turizmdeki keskin toparlanma, vergi indirimleri ve kredi garanti mekanizması gibi hükümetin uygulamaya soktuğu teşvikler, güçlü Avrupa Birliği talebi ile beraber artan ihracat ve siyasi alandaki sakinlik ve kurdaki istikrardan dolayı kuvvetlenen güven olarak gösterildi.

İkinci yarıda yavaşlayacak

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre JP Morgan, ayrıca, bu teşvik tedbirlerinin bazılarının zamanın dolacak olmasından dolayı senenin ikinci yarısında duraklama beklediğini kaydetti. Kredi Garanti Fonu imkanının, neredeyse tümünden yararlanılmasından ve bankaların kredi oranlarının artmaya başlamasından dolayı sona yaklaştığını söyleyen JPMorgan, beyaz eşya ve mobilyaya yapılan vergi indirimlerinin Eylül ayında sona ereceğine ve şirketlerin ilk çeyrekte ertelenen sosyal güvenlik prim ödemelerini yapmaya başlayacaklarına vurgu yaptı. JP Morgan, hükümet yeni teşvikler getirmezse (bu ihtimal zayıf lira büyüme güçlü ve seçimlere daha iki sene var),ekonomik faaliyetin büyük ihtimalle ikinci yarıda yavaşlayacağını açıkladı.

JPMorgan, buna rağmen, şimdiye kadar görülen güçlü performanstan dolayı, 2017 senesi için büyüme tahminini yüzde 3.8’den yüzde 4.6’ya çıkardığını ve bu revizyonun büyük ölçüde 2. çeyrekteki güçlenmeyi (yüzde 2.5’ten yüzde 4.7’ye revizyon) işaret ettiğini belirtti..

Yazar: Niyazi Topcu

Niyazi Topcu
Niyazi Topcu, 1980 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. 1998 yılından buyana bilişim ve medya sektöründe başarılı çalışmalara imza atmıştır. Siyaset alanında faal olan Topcu, çeşitli habercilik alanında da başarılı haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Ekonomik kriz vergi artışlarıyla aşılmaya çalışılıyor

Ekonomik kriz vergi artışlarıyla aşılmaya çalışılıyor

Türk ekonomisinde özelikle son aylarda yaşanan krizin sebebi olarak vatandaşın güven sorunu ve dış politikalardaki tutarsızlık gösteriliyor.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz