Kaçakçılar tonlarca sakat atı ülkeye sokmak istedi

Sakatat fiyatlarında meydana gelen ani yükselişle birlikte kaçakçıların iştahı kabardı Norveç’ten getirilen 30 ton sakatat yasa dışı yollarla ülkeye sokulmak istendi. Ayrıca Polonya’dan getirilen 65 ton ciğere de el konuldu.


Kaçakçılar tonlarca sakat atı ülkeye sokmak istedi

Türkiye’nin yurtdışından yaptığı karkas et ithali, et fiyatlarını düşürürken sakatat fiyatlarının ise yüzde yüz oranında artmasına neden oldu. Kilosu 10 ile 15 lira arasında değişen sakatat fiyatları 2-3 katına fırladı. Sakatat fiyatlarındaki artışı fırsata çevirmeye çalışan kaçakçılar İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri tarafından yakın takibe alındı. Norveç’ten hayvan yemi ithal eden bir şirket araştırmaya alındı. Şirket yetkililerinin hayvan yemi olarak beyan ettiği bir konteyner içerisindeki 30 ton üründen numuneler alındı.

2 katı vergi cezası kesildi

Habertürk’te yer verilen habere göre konteynerden alınan et numuneleri Gümrük Laboratuvarı’nda araştırmaya alındı. Yapılan tahlillerde, Norveç’ten hayvan yemi beyan edilerek getirilen ürünlerin sakatat olduğu belirlendi. Şirket ile ilgili adli ve idari işlem başlatılırken, kaçak sadakatlar için gümrük vergilerinin 2 katı oranında idari para cezası kesildi.

İzmir’de 65 ton dana ciğeri

İzmir Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’nün Afyon’da yaptığı operasyonda ise Polonya’dan getirilen 65 ton dana ciğerine el konuldu. Piyasa değeri 1 milyon 200 bin lira olduğu söylenen sakatat gümrük laboratuvarına gönderilerek kontrol edildi. Dana ciğerinin Polonya’dan ‘İnsan sağlığına elverişli değildir’ denerek ülke dışına çıkarıldığı fakat laboratuvar kontrollerinde sağlığa elverişli olduğu anlaşıldı.

Yasaya göre hayvan yemi yapılmak için gelen gıdalardan sıfır vergi alınıyor. Sakatat ithalatında ise özel izin koşulu ve yüzde 225 oranında vergi uygulaması yapılıyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz