Kadıköy’de İnşaatta Roma Dönemine Ait Lahit Bulundu!

Kadıköy’de okul inşaatından Roma lahdi bulundu. Çevre sakinlerinin ihbarda bulunmasıyla inşaat kapatıldı ve polisler lahdin başında nöbet tutu.


Kadıköy’de İnşaatta Roma Dönemine Ait Lahit Bulundu!

Kadıköy’deki General Ali Rıza Ersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin inşaat çalışmaları esnasında Roma dönemine ait Nekropol (mezarlık) kalıntısına rastlandı. Uzmanları heyecanlandıran Roma dönemine ait lahdin varlığı vatandaşların ihbarı neticesi anlaşılırken, harekete geçen Arkeoloji Müzesi yetkilileri hazırladıkları raporu Koruma Kurulu ve Kadıköy Belediyesi’ne gönderdi.

İnşaat çalışmaları durdurulurken, polis Roma döneminden kalan lahitin olduğu şantiyede nöbete başladı. Arkeolojik eserin ve okul projesinin akıbeti önümüzdeki günlerde belli olacak.

UZMANLAR RAPOR HAZIRLADI

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Vaziyet Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında tekrardan yapımına başlanan General Ali Rıza Ersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin inşaat zemininden Roma dönemine ait lahit çıktı. Vatandaşların ihbarı neticesi varlığı anlaşılan lahit, İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkililerince incelenirken, yüklenici şirket, yetkililerin uyarısı ile inşaat çalışmalarını durdurdu. Müze yetkilileri hazırladıkları raporu, Koruma Kurulu ve Kadıköy Belediyesi’ne gönderdikleri bilgisini verirken, Milliyet’in görüntülediği tarihi lahit yerinden çıkarıldıktan sonra inşaat alanı içindeki bir köşeye bırakılmıştı. Meydana gelen gelişmelerin sonrasında şantiye sahasındaki çalışmalar durdurulurken, inşaat sahasında polisin nöbet tutmaya başladığı söylendi.

İSTANBUL İÇİN ÖNEMLİ

Bir sene sürmesi planlanan yeni okul inşaatının temel kazılarında tesadüfen gün yüzüne çıkan lahdin Roma dönemine ait olduğunu söyleyen arkeolog editör Nezih Başgelen şunları belirtti:

“İki parçanın Roma dönemine ait akroterli bir mermer lahde ait olduğu anlaşılıyor. Bu antik eserlerin varlığı İstanbul’un arkeolojisi açısından mühimdir. Khalkedon nekropolünün bir yanda Söğütlüçeşme öte yanda Haydarpaşa’ya uzandığı düşünülürse buradaki lahdin önemi daha rahat anlaşılabilir. Daha önce gerek Kadıköy Acıbadem’de Eylül 2002 tarihinden bu yana faaliyet gösteren Tepe Nautilus AVM’nin temel kazılarında, gerekse Marmaraykazılarında arkeolojik eserlere rastlanıldığı göz önüne alınırsa, bu temel kazısında da enteresan bilgilere ulaşılabilir. Khalkedonlu Azize Euphemia için inşa edilmiş büyük kilise ile vaktiyle bunun yanında bulunan azizenin mezarının da bu bölgenin yakınında olduğu bilinir.

IV. Ekümenik Konsil’in de toplandığı bazilika tipindeki bu kilisenin, yazılı kaynaklardan bilindiği kadarıyla kıyıdan 350-400 metre kadar içeride yer aldığı düşünülür.”

‘KALINTILAR KAYBEDİLİYOR’

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Ozar da şu bilgileri paylaştı: “Kadıköy’deki temel kazılarında tespit edilebilen arkeolojik bulgular, ilçenin arkeolojik potansiyelini kanıtlıyor. Fakat bu arkeolojik bulgular çoğunlukla ihbar neticesi belirleniyor. Bölgede bir arkeolojik sit kararı olmadığı için temel kazıları müze denetimi dışında yapılmakta ve rastlanılan arkeolojik kalıntılar bildirilmedikçe, müze denetimi yasal olarak sağlanamadığından kalıntılar belgelenmeden kaybedilmektedir. Bölgedeki denetimsiz inşaat kazılarında arkeolojik bulguları kaybetmeye devam ediyoruz. Üstündeki izlerden kepçenin ağzından son anda kurtulduğu anlaşılan bu lahit de bize bu vaziyetin önemini ve aciliyetini işaret ediyor.”

Kaynak: Milliyet

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz