Kadro başvurusu yapacak taşeron işçiler dikkat! Son başvuru günü yarın

Kadroya geçme koşullarını karşılayan taşeron işçilerin 2 Ocak’ta başlayan 10 günlük yasal başvuru zamanı yarın bitiyor.


Kadro başvurusu yapacak taşeron işçiler dikkat! Son başvuru günü yarın

Bunun sona ermesinin sonrasında süreç, müracaatların incelenmesi, kesin listelerin ilanı, sınav ve sınavda başarılı olanların kadroya alınması biçiminde işleyecek. Bütün aşamaları tamamlayan taşeron işçiler 2 Nisan’a kadar topluca kadrolara geçirilmiş olacak. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işçisini ilgilendiren kadro düzenlemesiyle alakalı takvim işliyor.

Olağanüstü hal kapsamında 24 Aralık’ta yayımlanan 696 sayılı Yasa Hükmünde Kararname (KHK) ile detayları ortaya çıkan düzenleme kapsamında, taşeron işçilerin kadroya geçiş müracaatları için resmi süreç 2 Ocak’ta başlatıldı.

Yurdun dört bir yanında kadroya geçme koşullarını karşılayan binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren 10 günlük yasal müracaat süresi yarın sona erecek. Düzenlemenin kapsadığı taşeron işçilerin, yarın mesai bitimine kadar çalıştıkları iş yerlerinin alakalı birimlerine müracaat formu ve dilekçeyle başvuru etmesi gerekecek. Kadroya geçme koşullarını karşılamalarına karşın söz konusu süre içerisinde başvurmayanların kadroya geçiş hakları yanacak.

Sınavlar 3-22 Mart’ta yapılacak

Başvuruların sonrasında, tespit komisyonu araştırması ve hak sahiplerinin ilanının 12 Ocak-20 Şubat, ilana itirazların 21-23 Şubat, itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanının 24 Şubat-2 Mart, sınavın yapılmasının 3-22 Mart, sınav kuruluna itirazın 23-26 Mart, itiraz araştırması ve kesin listenin ilanının ise 27-31 Mart tarihlerinde yapılması yönündeki tavsiye niteliğindeki takvim işletilecek. Bütün bu aşamaların sonrasında, hak sahipleri 2 Nisan’a kadar topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

Taşeron işçilerin kurumlarda kadroya geçiş süreçlerini yürütecek tespit komisyonu en az üç kişiden oluşacak, iki yedek mensubu olacak. Komisyon, mensup tam sayısıyla toplanacak ve oy çokluğu ile karar alacak. Sınavlarda sorulacak sorular, çalışanların iştigal ettikleri görevlerle alakalı konularda, yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun bir biçimde sınav kurulunca hazırlanacak.

Yapılacak sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler alakalı idarenin internet sayfasında ilan edilecek. Kadroya geçişin mühim aşamalarından olan yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üstünden değerlendirilip, tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak koşulu aranacak. Bütün bu sürecin sonrasında aranan koşulları karşılayıp, sınavda başarı gösterenler en geç 2 Nisan’a kadar topluca kadroya geçirilecek.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
KİT’lerde çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi!

KİT’lerde çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi!

Taşeron işçilerin kadrolaştırılması için yapılan düzenlemede kapsam dışı kalan KİT'lere müjde başbakan Binali Yıldırım'dan geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz