Kadroya geçecek işçilere sözlü sınav yapılacak

Taşeron olarak çalışan işçilerin kadroya geçiş süreci ile alakalı yeni bilgiler geldi. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından yapılan açıklamaya göre kadroya alınacak işçilerin bilgi ve becerilerine göre sözlü sınav gerçekleştirilecek.


Kadroya geçecek işçilere sözlü sınav yapılacak

Taşeronların kadroya geçiş sürecinde yapılacak sınav ile alakalı açıklama yapan Sarıeroğlu, “Sınav, şu anda kamuda kadrolu işçilikle alakalı uygulanan bir prosedür. Bundan sonra taşeron uygulaması kalmayacağı için artık biz İŞKUR aracılığıyla Maliye Bakanlığı’mızın vereceği vizeyle kadrolu işçilerin alımını yapacağız ve burada da zaten halihazırdaki mevzuatımızda bir sınav kriteri var” şeklinde konuştu. Sarıeroğlu, “zor bir sınav mı” sorusu üstüne “Hayır, normal, koşulları gayet yapılacak işle ilgili olarak basit. Göz korkmasın yani” diyerek konuştu.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Bakan Sarıeroğlu, kadroya alınacak personele yapılacak güvenlik soruşturması için de, “Yaşadığımız 15 Temmuz ardından KHK’yla yapılan düzenlemelerde bu mecburiyet getirildi, kamuda çalışmak için süreç içerisine giren herkes güvenlik soruşturmasından geçiyor, o rutin bir prosedür” şeklinde konuştu. Taşeronların mevcut maaşıyla kadroya geçeceğini anlatan Sarıeroğlu, kadroya geçme imkanını kullananların öte yandan 52 günlük bir ilave tediye ücreti olacağını da bildirdi.

SINAVDA 6 ALAN SÖZLÜYE GİRECEK

Mevzuata göre ihtiyaca karşılık olarak İŞKUR tarafından kamu işçisi olması için belirlenen işçiler, işyerlerince belirlenen sınav kurulunca sınava tabi tutuluyor. Yazılı sınav soruları, işçinin öğrenim ve mesleki vaziyeti ile çalıştırılacağı işler gözönünde bulundurularak; Atatürk ilke ve inkılapları, yurttaşlık bilgileri, Türkiye tarih ve coğrafyası, günlük hayatta mühim olan fen bilimleri, matematiksel kavram ve ifadeler, Türkçe kuvveti bigilerini ölçecek biçimde seçiliyor. Bu sınavda 10 üstünden 6 alanlar sözlü sınava giriyor. Sözlü sınav ise mesleki bilgi ve göreve ilişkin bilgi ve becerileri içeren konulardan yapılıyor. Bu sınavdan da en az 6 puan alınması gerekiyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
KİT’lerde çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi!

KİT’lerde çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi!

Taşeron işçilerin kadrolaştırılması için yapılan düzenlemede kapsam dışı kalan KİT'lere müjde başbakan Binali Yıldırım'dan geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz