Kamu çalışanlarının ücretlerinde düzenleme yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile personel ücretlerine yapılandırma hazırlıkları başladı. Kıdemler arası ücret eşitsizliği giderilirken hem iş hem hiyerarşi dikkate alınacak.


Kamu çalışanlarının ücretlerinde düzenleme yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çarşamba günü yaptığı “kaymakam emrindeki çalışandan düşük ücret almayacak” çağrısının sonrasında düğmeye basıldı. Kamuda kıdemler arasındaki ücret dengesizliği giderilecek. Ek gösterge sistemi, statü, ücret, çok başlı yönetim başta olmak üzere temel problemler masaya yatırılırken, performansa dayalı ücret sisteminin dünya örnekleri incelenerek yeni bir model ortaya konulacak. Birinci adımda hem görev ücreti hem de emekli maaşlarını tespit eden ek gösterge cetvelinde genel bir düzenleme yapılırken personel rejiminde köklü değişiklikler yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuda bütün meslek grupları için hakkaniyetli bir ücret dengesinin en geç 2019’da kurulacağını açıkladı. Farklı kurumlarda, farklı unvanlarda ek gösterge, tazminat sistemi de bütün boyutlarıyla tekrardan değerlendirilecek.

PERSONELDEN DÜŞÜK ÜCRET

Kaymakam örneğinde olduğu gibi birçok kurumda daire başkanı, müdür, şube müdürü altlarında görev yapan personelden daha düşük ücret alıyor. Bu ek gösterge rakamlarının düşük olmasından kaynaklanıyor.

Kamuda personel rejiminin tekrardan düzenlenmesini öngören çalışma kapsamında, ön plana çıkan başlıklar şu şekilde:

ÇALIŞAN LEHİNE OLACAK:

Her türlü maaş, aylık, ücret, ek ücret, prim, zam, tazminat, ikramiye, fazla çalışma ücreti, kâr payı ve her ne ad altında olursa olsun yapılan öbür ödemeler ile sosyal haklar çalışanlar lehine tekrardan değerlendirilecek.

HEM İŞ HEM HİYERARŞİ:

Kurumların hizmet gerekleri, unvan, hiyerarşi, iş yükü dikkate alınarak bir senelik değerlendirme dönemleri tespit edilecek.

PERFORMANSA BAKILACAK:

Değerlendirme süreci planlama, izleme, aşamalarından oluşacak. Başarı puanı, hedef, görev, yetkinlik ve vatandaş memnuniyeti yüzdelik ağırlıklarına göre tespit edilecek.

VATANDAŞ MEMNUNİYETİ:

Kamu çalışanlarının hedefleri, görevleri, yetkinlikleri dikkate alınarak, vatandaşın memnuniyeti de dikkate alınacak.

EK GÖSTERGEYE DÜZENLEME:

Ek gösterge sisteminde eğitim, unvan dikkate alınarak kurumlar arasında denge sağlanacak. Yönetici kadrolarında görev yapanlar ile ilgili geçerli olan ek gösterge rakamları da düzeltilerek, hiyerarşiye uygun hale getirilecek.

EMEKLİLİKTE MAAŞ DÜŞMEYECEK:

Kaymakam örneğinde olduğu gibi yöneticilerin altındaki personelden düşük ücret alarak, emeklilikte de maaşlarında büyük oranda azalma yaşanmasının önüne geçilecek.

KAMUYA 180 BİN PERSONEL

Ücret sisteminin değişmesi öngörülürken temel, görev ve başarı ücreti gibi seçenekler de değerlendirilecek. Ayrıca bu sene kamuya çeşitli statü ve unvanlarda ortalama 180 bin personel alınacak. 2018’de KPSS’ye de rekor müracaat bekleniyor. İŞKUR, KPSS neticelerine göre alım yapacak.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz