Kamuya engelli personel alımı için EKPSS geri sayımı başladı

Engelli vatandaşlar kamu personeli olabilmek için gözlerini hükümet tarafından yapılacak açıklamalara dikti. Bekleyiş çok uzun sürmedi ve alışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu müjdeyi verdi.


Kamuya engelli personel alımı için EKPSS geri sayımı başladı

EKPSS ile kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilen vatandaşlar yapılan açıklamanın ardından gözlerini 2018 senesinde yapılacak olan sınavlara çevirdi. Yapılan açıklamaya göre kamu kurumları 2018 senesinde 5 bin engelli vatandaş için personel alımı gerçekleştirecek. Personel alımları 2011 senesinde uygulanmaya başlayan EKPSS ile yapılmaya devame decek.

5 BİN ENGELLİ EKPSS İLE İŞE ALINACAK

Başbakan Binali Yıldırım kamu kurumlarına alınacak olan engelli vatandaşlar ile ilgili açıklamayı geçtiğimiz günlerde yapmış ve 2018 yılı içerisinde EKPSS sınavları değerlendirilerek 5 bin engelli vatandaşa iş imkanı sunulacağını duyurmuştu. Ayrıca EKPSS ile alakalı yapılan yeni düzenlemeler çerçevesinde geçerlilik olan sınav süresi 2 yıldan 4 yıla çıkarıldı. Engelli vatandaşlar için arka arkaya gelen bu sevindirici haberlerin ardından Bakan Sarıeroğlu’da değerlendirmelerde bulunarak açıklama yaptı.

SARIEROĞLU PERSONEL ALIMINI DEĞERLENDİRDİ

Başbakan Yıldırım’ın engelli personel istihdamı hakkındaki açıklamaları ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu değerlendirmeler yaptı. Bakan Sarıeroğlu konuşmasında, “15 sene boyunca engelli vatandaşlarımızın istihdamı temel önceliğimiz olmuştur. Bu bağlamda engelli kardeşlerimizin istihdamının fazlalaştırılmasına ilişkin birçok teşviki, önlemi ve yasal yapılandırmayı yaşama geçirdik. Yalnızca memurlar değil, engelli vatandaşlarımızın işçi alımlarında da devrim niteliği taşıyan gelişmeler yaptık. 2017 Ağustos ayı itibariyle; 9 bin 787 engelli kardeşlerimiz kamuda, 91 bin 783 kardeşimiz özel sektörde olmakla beraber toplam 101 bin 570 engelli kardeşimiz çalışmaktadır. 2002-2017 seneleri arasında; 52 bin 574 engelli kadın, 312 bin 552 engelli erkek olmakla beraber toplam 365 bin 129 engelli kardeşimiz işe alınmıştır. İŞKUR tarafından gerçekleştirilen Aktif İşgücü Programlardan 2012-2017 seneleri arasında; Mesleki Eğitim Kurslarımızdan 25 bin 653 engelli vatandaşımız; İşbaşı Eğitim Programlarımızdan 3 bin 153 engelli vatandaşımız; Girişimcilik Eğitim Programlarımızdan bin 5 bin 940 engelli kardeşimiz yararlanmıştır. Öte yandan Toplum Faydasına Programlarımızdan da 355 bin 56 engelli kardeşimiz faydalanmıştır. Aktif İşgücü Programlarımızdan toplamda ise 69 bin 802 engelli vatandaş faydalanmıştır. Attığımız bu adımlar neticesinde kamuda ve özel sektörde engelli alımında ciddi gelişmeler sağladık. Ben bu düzenlemenin de engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını umuyorum, her zaman yanlarında bulunduğumuzu bir defa daha kuvvetli bir biçimde vurgulamak istiyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir
Artık engelli raporu her hastaneden alınamayacak!

Artık engelli raporu her hastaneden alınamayacak!

Sağlık Bakanı Demircan, sahte engelli raporu konusuyla alakalı, "Bir uygulama başlattık. Bu uygulamayla her ilde her hastanede değil, bizim belirlediğimiz hastanelerde rapor düzenleyebilecek" dedi.

One comment
  1. Erdal Çırpan

    Altı yıldır üst üste katılıyorum çıkmıyor acaba birileri bizim hakkınızı çalıyorlar benimle birlikte katılan arkadaşlara da çıkmıyor neden nedir bunun la ilgili açıklama verilmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz