Kanal Tedavisi Nedir?

Zamanında tedavi edilmemiş bir diş, zamanla işlevini kaybeder. Çürük diş dokusunun atılması, dişin temizlenmesi ve açılan kanalın dolgulanması işlemine kanal tedavisi denir. Ardından implant takılır.


Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Ne Gibi Durumlarda Gereklidir?

Kendi kendine oluşan diş ağrısı, ağrı kesicilerin bile fayda etmediği ağrılar, dış etkenle gerçekleşen diş ağrısının uzun süre devam etmesi, diş etrafındaki lenf bezlerinde görülen şişlikler, dişin enfekte olmasıyla meydana gelen fistül veya dişin renk değiştirmesi.

İmplant Nedir?

Eksik dişin yerini doldurması amacıyla yapılan yapay diştir. Genellikle titanyumdan yapılan implantlar insan kemiğine uyumu nedeniyle şimdiye kadar çoğunlukla başarılı olmuştur. İmplant tedavi yöntemi son yıllarda çok kullanılmaktadır.

Vücudun İmplantı Reddetme Riski Var  mıdır?

Uzun zamandır titanyum maddesi kullanılan implant üretiminde, vücudun implantı reddetmesi olanaksızdır. Çünkü titanyum insan dokusuna kendini vücudun parçası gibi tanıtır. Fakat ağız sağlığına dikkat edilmemesi, implantın kemikle kaynaşmasını engelleyebilir.

Kanal Tedavisi Ağrı Yapar mı?

Kanal tedavisi yapılacak diş tedaviye başlamadan önce uyuşturulduğu için ağrılı bir işlem değildir. Fakat yinede ilk birkaç hafta acı hissedilebilir.

Geçmeyen Ağrıda Ne Yapılmalı?

Bu durum kanal tedavisinin tam manasıyla yapılamaması durumunda meydana gelir. Eğer ağrı geçmiyorsa, “retreatment” adı verilen, yani “yeniden tedavi” ve diğer bir deyişle en baştan kanal tedavisi yapılmaktadır. Eğer ağrı hala devam ediyorsa cerrahi yöntem olan kök ucu rezeksiyonu uygulanarak diş tedavi edilir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Devam Eder?

Bir veya iki seansta bitebileceği gibi enfekte olan bir dişin kanal tedavisi enfeksiyonu ortadan kaldırmak için daha uzun sürebilir.

Kanal Tedavisi Yapılmış Bir Dişin Ne Kadar Ömrü Vardır?

Protezler doğal dişin yerini dolduramaz, fakat ağız sağlığına dikkat edilirse bir ömür boyu kullanılabilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tedavi sonrası ağrı kesici, antibiyotik kullanılabilir. Diş bölgesindeki uyuşukluk geçmeden hiçbir şey yenemez. Bir süre boyunca sert yiyeceklerden uzak durulmalı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz