Karaca yavrusunu bebek gibi kucaklayıp hastaneye götürdüler!

Rize’de köpeklerin saldırısı neticesi sağ ön ayağından yaralanan yavru karacayı bulanlar hemen Çamlıhemşin Devlet Hastanesine götürerek buradaki doktorlardan yardım istedi. Doktorların acil müdahalesinin sonrasında veteriner hekimlerin ameliyatıyla yavru karacanın yaşamı kurtarıldı.


Karaca yavrusunu bebek gibi kucaklayıp hastaneye götürdüler!

Çamlıhemşin ilçesinde vatandaşlar, köpeklerin saldırısı neticesi yaralanan yavru karacayı İlçe Devlet Hastanesine getirerek doktorlardan yardım istedi. Doktorlar Melis Köse ve Cumali Özayabakan, sağ ön ayağı parçalanan yaralı karacaya tampon yaparak kanamasını durdururken, hastane yetkilileri vaziyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12’nci Bölge Müdürlüğüne bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine bildirdi.

Bu esnada ilçede bulunan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12’nci Bölge Müdürü Ahmet Usta ve Rize Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Miktat Özyanık, yaralı karacayı makam arabasına alarak veteriner hekim Burak Çakıroğlu’na getirdi.

Tedavisine başlanan karaca, veteriner hekim Çakıroğlu ve Kasım Berber tarafından ameliyata alındı. Ortalama 2 saat süren ameliyat ile karacanın kangren olan sağ ön ayağı kesildi. Ameliyat ardından karacanın tedavisi 2 gün daha klinikte devam edecek.

Ahmet Usta, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yaralı karaca olduğunun kendilerine haber verilmesinin sonrasında Çamlıheşin Devlet Hastanesine gittiklerini belirtti.

Hastanede battaniye içerisindeki yaralı karacaya 2 doktor ve hemşirelerin müdahale ettiğini gördüklerini anlatan Usta, “Sürekli tampon yaparak kanamayı durdurmaya çalışıyorlardı. Tampon yapılmış karacayı makam aracına alarak kucağımızda Rize’ye getirdik. Hem özel veteriner hem de bizim veterinerimiz gözetiminde müdahalesi yapıldı. Sağ ön ayağı maalesef ağır yara almış. 2 gün müşahede altında tutularak, antibiyotik tedavisinin sonrasında ameliyatı gerçekleşti.” diyerek konuştu.

Çok duyarlı bir davranış gerçekleştirildiğine işaret eden Ahmet Usta, “Özellikle doktor arkadaşları ve sağlık personelini kutluyorum. Bu müdahale yapılmasaydı belki karaca kan kaybından ölmüş olacaktı.” ifadesini kullandı.

Usta, karacanın tedavisine Kars’ta bulunan Kafkas Üniversitesi Yaban Yaşamı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde devam edileceğini de kaydetti.

‘Durumu iyiye gidiyor’

Veteriner hekim Çakıroğlu ise yaralı karacaya ilk müdahaleyi doktorların yaptığını ve kanamayı durdurduğunu söyleyerek, şunları belirtti: “Kontrollerde ayağının kangren olduğunu gördük. Bir müddet müşahede altında tuttuktan sonra ayağını kesmek mecburiyetinde kaldık. Başarılı bir ameliyat oldu ama artık 3 ayaklı biçimde yaşamını sürdürmesini bekleyeceğiz. Tercih edilmesi gereken 2 seçenek vardı, ya ötenazi kararı alınacaktı ya da karacanın 3 ayaklı olarak hayatta kalması. Bizim ve Milli Parklar yetkililerinin düşüncesi operasyon lehinde oldu, operasyonu gerçekleştirdik.”

Burak Çakıroğlu, karacanın vaziyetinin iyiye gittiğini de sözlerine ekledi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz