Karadeniz hamsisi bu yıl balıkçıları da alıcıları da üzdü

Gürcistan ve Rusya karasularında 1 Ocak tarihinden buyana Türk balıkçılar tarafından avlanmaya başlayan hamsi, ne balıkçıları ne de vatandaşları memnun etti.


Karadeniz hamsisi bu yıl balıkçıları da alıcıları da üzdü

Trabzon’da bugün itibariyle tezgahlarda oldukça az miktarda hamsiye rastlanırken, balıkçılar, ne Rus, ne de Gürcü hamsinin de bu sene meydana gelen hamsi kıtlığına çare olmadığını belirtti.

Trabzon Toptancı Balık Hali’ne bugün itibariyle hiç hamsi gelmezken, 30 senedir balıkçılık sektörüyle uğraşan Yakup Bektaşoğlu, hamside umutlarının bitmek üzere olduğunu söyledi. Tezgahlarda hamsi yerine artık kültür balıklarının yer aldığını söyleyen Bektaşoğlu, “Şu anda Gürcistan’dan hamsi gelmiyor. Tezgâhlarımızda genellikle uskumru, alabalık, somon var. Hamsimiz oldukça az. Gürcistan’daki balık fabrikalarından yoğun talep geldiği için orada avlanan balıklar da artık bu tarafa gelmiyor. 1 Ocak’tan beri kimse tatmin olmadı. Hamsi yok. Vatandaş da biz de memnun olmadık. Bu yıl de kar yağmadı. Kar yağdığı anda hamsi burada. 30 senelik balıkçıyım. Zaman zaman bu şekilde git gelleri yaşadık. Fakat son senelerde bunları sık yaşamaya başladık” şeklinde konuştu.

Balıkçılardan Turgay Memiş ise “Hamsi perişan vaziyette. Hamsi Rusya sınırındaydı sıcak yerden Rusya’ya kaçınca orada şok yedi. Birden karaya vurdu. Oradaki vatandaşlar hamsiyi sahilden kovalarla topladılar. Bundan sonra da hamsinin geleceğini tahmin etmiyorum. Bundan sonra çok zor. Şu an hamsi kesti. Özellikle son 3 günden beri hiç yok. Temennimiz gelir fakat tahmin etmiyorum. Artık sezon bitti diyebiliriz” diyerek konuştu.

Öte yandan çoğu balıkçı hamsi olmayışı yüzünden tezgahını açmazken, Gürcistan hamsisinin de kilosu 12.5-15 TL arasında satılıyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Soğuk havalar balık fiyatlarını tavan yaptırdı

Soğuk havalar balık fiyatlarını tavan yaptırdı

Çanakkale'de son zamanlarda etkili olan soğuk hava dalgası balık fiyatlarına vurdu. Hava muhalefeti nedeniyle gırgırlar denize çıkamayınca tezgahlarda balık azaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz