Kars’ta şiddetli fırtına elektrik direklerini kırdı, çatıları söktü

Kars’ta meydana gelen fırtına çatıları yerinden sökerek metrelerce uzağa fırlattı. Fırtınada 15 ev zarar görürken, telefon direkleri parçalandı, elektrik telleri koptu.


Kars’ta şiddetli fırtına elektrik direklerini kırdı, çatıları söktü

Kars merkeze bağlı Halefoğlu köyünde etkili olan fırtına, ortalama 15 evin çatısını yerinden söktü. Direklerin kırıldığı, bazı evlerin hasar gördüğü fırtınada can kaybı yaşanmazken, Mustafa Dülgeroğlu adlı köylüyle ait atölyenin çatısı tamamen uçtu, atölyedeki malzemeler de zarar gördü.

Halefoğlu köyünde gece başlayan, ortalama 1 saat süren fırtına telefon direklerini kırdı, elektrik tellerini de kopardı. Fırtına, çatıları ve demirleri yerinden sökerek metrelerce uzağa savurdu. Evlerinden dışarı çıkamayan köylüler ise panik yaşadı.

“FIRTINA VURDU, SÖKTÜ”

Akşamüzeri rüzgarın etkili olduğunu ifade eden Aziz Bozkurt, “Akşam hafif bir rüzgar oldu. İlerleyen saatlerde kıyamet koptu. Ben dedim zelzele oldu. Deprem olacak, dışarı çıkamıyorum. Birden çatılar uçtu. İçeri kaçtık. Tarif edemem fırtına, vurdu, söktü, betonları söktü attı” şeklinde konuştu.

Evi hasar gören Adem Kaskurt, “Tarif edilemez bir korku yaşadık. Ne oluyor, kıyamet kopuyor. Anlayamadık, çocuklar bize sarıldı. Baba anne diyerek ağladılar. Tüm demirleri tamamını savurdu buralara. Sabaha kadar uyuyamadık. Valimize sesleniyorum halkımız şuanda, köylümüz mağdur bir vaziyette, kışın ortasında eli kolu bağlanmış bir biçimde kalmışız. Toplam 10-15 evin çatısı uçtu” dedi.

Gece yarısı atölyesinin çatısının uçtuğunu söyleyen Mustafa Dülgeroğlu, “Fırtına çatının tamamını uçurdu. Malzemeler zarar gördü, kablolar koptu işte bu halde görüyorsunuz. Geçimimi atölye ile sağlıyorum. 5 kız çocuğuna bakıyorum. Köyün en fakiri benim” dedi.

Merkeze bağlı Halefoğlu köyünde etkili olan ve hızı saatte 150 kilometreyi bulan fırtına önüne ne geldiyse yıktı geçti. Çatıların uçtuğu, direklerin kırıldığı köyde can kaybı olmaması ise teselli oldu.

Kışın ortasında evlerinin çatıları uçan köylüler yetkililerden yardım bekliyor.

İlginizi Çekebilir
Konya’da şiddetli rüzgar çatıları sökerek uçurdu

Konya’da şiddetli rüzgar çatıları sökerek uçurdu

Konya’nın Beyşehir ilçesinde etkili olan şiddetli rüzgar 4 evin çatısını uçururken, elektrik ve telefon direkleri devrildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz