Kasık Fıtığı Hakkında Bilgiler

Fıtık, karın duvarında oluşan yırtıktan veya delikten çıkan iç organların cildin altında oluşturduğu şişliği ifade eden bir hastalıktır. Karın duvarında oluşan fıtıkların %90 gibi büyük bir bölümünü kasık fıtıkları oluşturur. Bu fıtık türü erkeklerde daha çok görülür.


Kasık Fıtığı Hakkında Bilgiler

Doğum sonrası kapatılması gereken kasık kanallarının kapatılmaması ya da ilerleyen dönemlerde çeşitli nedenlerden ötürü açılması sonucu kasık fıtıkları ortaya çıkar.

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bazı hastalarda karın ağrıları ya da şişkinlik şeklinde ortaya çıkan kasık fıtıkları, yemeklerden sonra hafif şiddette ağrı yapar hatta bazen de kabızlığa neden olabilir. Başlangıç aşamasındaki kasık fıtıkları çoğunlukla sporcularda ya da atletik vücutlu kişilerde şişlik oluşturmaksızın kronik bir ağrı şeklinde ortaya çıkabilir. Kasık fıtığı teşhisi koyulurken genellikle elle muayene hastalığın tespitinde yeterli olmaktadır. Fakat kasık bölgesinde herhangi bir şişlik olmamasına rağmen ağrı olması durumunda ultrason uygulanarak durum tetkik edilir.

Kasık Fıtığı Kimlerde Görülür?

Her yaştan kadın ve erkekte görülebilen kasık fıtıkları tüm fıtıkların %90’lık kısmını oluşturur. Geri kalan %10’luk kısmı ise göbek fıtıkları ve kesi yeri fıtıkları oluşturur. Kasık fıtığı cinsiyet ayırt etmeksizin ortaya çıkmasına rağmen genellikle erkeklerde rastlanan bir hastalıktır. Göbek fıtıkları ise kadınlara daha sık görülür.

Kasık Fıtığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi edilmediğinde çoğu zaman giderek artan şikayetlere sebebiyet veren kasık fıtığı bağırsak düğümlenmesine yol açarak insan yaşamını tehdit eder bir konuma gelebilir. Küçük ve ağrı yapmayan kasık fıtıkları cerrahi operasyona gerek kalmadan yıllık periyotlarla takip edilebilir. Karında şişliğe ve ağrıya sebebiyet veren kasık fıtıkları ameliyat ile tedavi edilebilir. İlerleyen tıp teknikleri sayesinde günümüzde kasık fıtığı ameliyatları laparoskopik olarak yapılabilir. Bu ameliyat tekniği ile yaklaşık 20 dakikada gibi bir sürede hasta ameliyat edilir ve kasık fıtığı hastalığından kurtulur.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz